Reklama

„500 plus na piątkę z plusem” – tak dolnośląscy urzędnicy ocenili rządowy program pomocy rodzinie

06/04/2017 17:23

W czwartek wojewoda dolnośląski podsumował pierwszy rok wypłacania świadczeń w ramach rządowego programu 500 plus. Zdaniem dolnośląskiego przedstawiciela rządu w terenie nie sprawdziły się przewidywania, że pieniądze z programu będą wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem.

Z danych przedstawionych przez urząd wojewódzki wynika, że w ciągu ostatniego roku z rządowego programu w naszym województwie skorzystało ponad 168,8 rodzin. Pod koniec lutego tego roku, na Dolnym Śląsku świadczenie w wysokości 500 zł wypłacono w naszym regionie na 238 085 dzieci. Łącznie w ramach programu wypłacono już ponad 1,3 mld złotych.


– Rok temu, kiedy program 500 plus ruszał, niektórzy mówili, że jest niedoszacowany, nie ma na niego pieniędzy, a administracja rządowa i samorządowa nie są przygotowane na to wyzwanie. Dziś mam ogromną satysfakcję z tego, że wszystko się udało – mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

Reklama

– Początki współpracy były trudne. Wiele obaw mieli zarówno samorządowcy, jak i pracownicy urzędu wojewódzkiego – wspomina Danuta Zawilla, zastępca dyrektora wydziału zdrowia i polityki społecznej DUW. – Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby środki były wypłacane terminowo. Teraz, gdybym miała ocenić realizację tego programu, to wystawiłabym ocenę 5 z plusem, a może nawet 6 – dodaje urzędniczka i zaznacza, że przy realizacji programu 500 plus we wszystkich dolnośląskich gminach pracuje na co dzień ponad 500 osób.


Urzędnicy z dumą prezentują też statystyki mówiące, że od 1 kwietnia 2016, kiedy to został wprowadzony program „Rodzina 500 plus”, poziom skrajnego ubóstwa wśród dzieci zmalał z 12 do 0,7%. – O tym, że walka z ubóstwem idą w dobrym kierunku, najlepiej świadczy to, że na Dolnym Śląsku aż 7,5% mniej osób korzysta z dodatków socjalnych – zauważa Paweł Hreniak.

Reklama


Zdaniem wojewody nie sprawdziły się też przewidywania, że osoby pobierające świadczenie 500 plus, wykorzystają je niezgodnie z przeznaczeniem. Z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że średnio tylko w 72 przypadkach na miesiąc (0,33% wszystkich wypłat) ze względu na nieprawidłowe wydatkowanie pieniędzy z rządowego programu, pracownicy pomocy społecznej decydowali o zamianie świadczenia pieniężnego na pomoc w formie rzeczowej.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości