Wiadomości

Chcą uratować przejście Świdnickie. „Świdnik w znanej nam formie musi istnieć!”

2013-10-24, Autor: Tomek Matejuk
Grupie wrocławian nie podoba się pomysł urzędników, by zabudować przejście podziemne na ul. Świdnickiej i stworzyć w jego miejscu galerię sztuki. - Świdnik w znanej nam formie musi istnieć i nie pozwolimy na odebranie nam kluczowego, nie tylko dla nas, ale też dla miasta, miejsca we Wrocławiu - podkreślają pomysłodawcy akcji "Wojna o Świdnik", którzy zbierają podpisy pod petycją w sprawie ratowania przejścia.

Reklama

Przypomnijmy, rok temu rozstrzygnięto konkurs na koncepcję nowego zagospodarowania przejścia Świdnickiego - w konkursie złożono w sumie 45 prac, a zwyciężył projekt pracowni Major Architekci. Jego najważniejszymi założeniami było połączenie przejściem naziemnym obu części korytarza ulicy Świdnickiej podzielonej obecnie ulicą Kazimierza Wielkiego, a także zabudowa przejścia podziemnego i zaproponowanie jego nowej funkcji.

 

Jak zapewniają urzędnicy, po zabudowaniu przejścia podziemnego ulica Świdnicka ma odzyskać swój reprezentacyjny charakter.

 

- Ulica Świdnicka z przecinającą ją przejściem podziemnym zawsze będzie kaleka. Likwidacja przejścia podziemnego jest pierwszym krokiem pozytywnie zmieniającym to miejsce. Po przebudowie przejście dla pieszych będzie wyłącznie górą - mówił w ubiegłym roku Piotr Fokczyński, główny architekt miasta.

 

>Zobacz, jak po przebudowie ma wyglądać przejście Świdnickie

 

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm urzędników. Grupa wrocławian prowadzi akcję "Wojna o Świdnik" i zbiera podpisy pod petycją w sprawie ratowania przejścia Świdnickiego. Autorzy inicjatywy tłumaczą, że dzięki przejściu 11 tysięcy osób dziennie może przejść przez ul. Kazimierza Wielkiego bez czekania na światłach i korkowania i tak już zatłoczonej ulicy.

 

- Świdnik jest miejscem ważnym nie tylko z punktu widzenia ruchu miejskiego. Jest miejscem spotkań setek młodych osób, miejscem w którym lokalni muzycy i artyści mogą pokazać swój talent, miejscem, do którego prowadzą wszystkie drogi we Wrocławiu, bo gdzie się nie znajdziesz - w końcu tam wylądujesz - argumentują inicjatorzy akcji.

 

Nie podoba im się także pomysł, by w miejscu obecnego przejścia powstała galeria sztuki.

 

- Galeria nie wniesie absolutnie nic do przestrzeni miejskiej, jest kolejną próbą zapchania kieszeni urzędników i ich znajomych. Świdnik w znanej nam formie musi istnieć i nie pozwolimy na odebranie nam kluczowego, nie tylko dla nas ale też dla miasta, miejsca we Wrocławiu! - podkreślają pomysłodawcy "Wojny o Świdnik".

 

W magistracie tymczasem tłumaczą, że cała inwestycja obejmie trzy główne obszary.

 

- Pierwszy to zagospodarowanie placu przez dawnym barem "Barbara", a także samego lokalu, gdzie znajdzie się siedziba biura festiwalowego Impart 2016. Drugi to przebudowa i zabudowa samego przejścia podziemnego, a trzeci to przebudowa przystanku tramwajowego i modernizacja torowiska, bez zamykanie samej jezdni - wylicza Piotr Fokczyński.

 

Prace budowlane mają ruszyć na początku 2014. A koniec inwestycji urzędnicy planują na rok 2015.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~lll 2013-10-24
    16:44:25

    23 0

    Gorąco popieram!
    kalekie to to będzie jak zrealizują tą chorą wizję. Nie dość, że kalekie to jeszcze za te durnoty sporo zapłacimy, architekt miejski do wymiany, podobnie zresztą jak prezydent miasta.

  • ~- 2013-10-24
    16:49:00

    7 0

    Nadajmy ulicy Legnickiej REPREZENTACYJNY CHARAKTER ! To takie proste -przecież tam też są przejścia podziemne, które można zabudować…

  • ~PrzejścieMaZostać !! 2013-10-24
    17:25:24

    21 0

    Kalekie, to jest myślenie urzędników takich, jak Fokczyński czy Dutkiewicz !!! Myślenie to polega na uszczęśliwianiu na siłę mieszkańców i przyjezdnych, w dodatku za pieniądze mieszkańców, którzy potem muszą męczyć się z bublami takimi, jak ta chora likwidacja przejścia podziemnego !!! Urzędnicze wizje mają gdzieś to, co myślą mieszkańcy i turyści, a za to strasznie usiłują kopiować tzw.trendy europejskie czy zachodnie, jako że tylko te trendy, zdaniem nieomylnych urzędników, przybliżają Wrocław do krainy wiecznej szczęśliwości :P Karkołomnym i koronnym argumentem ma tu być przywrócenie reprezentacyjności ulicy Świdnickiej, która to reprezentacyjność zostanie uzyskana głównie poprzez zniszczenie przejścia podziemnego i namalowanie kolejnej zebry na jezdni wzbogaconej o trójkolorowe światła dla aut i dwukolorowe dla pieszych :))) Zaiste podniesie to z pewnością atrakcyjność tego miejsca, a nawet może uczyni je kultowym bardziej niż dotąd ;))) Zapyziałe witryny opuszczonych lokali przy ul.Świdnickiej, gdzie rządzą tylko wysokie czynsze, jakoś nie skłaniają urzędników do głębszej refleksji a propos rangi tego tak ważnego traktu w samym sercu miasta !!! Ukoronowaniem wiekopomnej myśli urzędniczej ma być zamonotwanie kilkupiętrowych stelaży z podobnie "cudownymi", jak na stadionie, membranami nad przystankami komunikacji miejskiej, co ma nas powoli przyzwyczajać do całkowitego zakorkowania miasta w wyniku przyszłej zabudowy trasy W-Z budynkami na całej jej długości :((( No cóż....

  • ~Silesian 2013-10-24
    19:00:36

    0 1

    Zlikwidować w koncu tą autostrade przez Stare Miasto i to smieszne komunistyczne przejscie ze schodami dla słoni, a nie ludzi. Że też sa ciemniaki ktorym sie ten prosamochodowy syf podoba LOL

  • ~QuaD 2013-10-24
    19:42:11

    10 0

    A co ma Świdnik do tego? o.O

  • ~RCA 2013-10-24
    20:09:22

    0 3

    Może w miejsce schodów zrobic chodnik o łagodnym nachyleniu, rozwiązanie tańsze, wygodniejsze i bardziej funkcjonalne a poza tym pogodzi wszystkie strony

  • ~adi 2013-10-24
    20:26:21

    13 0

    Świetnym przykładem rozsądnych rozwiązań jest Sopot gdzie na głównym deptaku tzw. Monciaku pod torami kolejowymi jest przejście dla turystów zaś kawałek dalej pod głównym placem Zdrojowym ulicę Grunwaldzką puszczono w tunelu pod samym placem . Rozwiązanie to pozwala na bezkolizyjne , szybkie a co najważniejsze bezpieczne poruszanie się pieszych po samym deptaku w stronę molo . Dzięki takim rozwiązaniom nikt nikomu nie przeszkadza , zaś ruch pieszych , samochodowy oraz kolejowy są od siebie całkowicie odseparowane . Nie wiem dlaczego tam można pomyśleć a tutaj nie ?

  • ~Mikus 2013-10-24
    20:52:40

    0 14

    "Wszystkie drogi prowadzą do tego przejścia" - co to za bzdury... to ma być argument?@!@!$ To, że babeczka z pieskiem, kilku ulotkowiczów i jakiś muzyk raz na jakiś czas ma się gdzie ulokować, to nie znaczy, że przez centrum miasta ma biec autostrada a ja muszę schodzić pod ziemię by auta mogły swobodnie jechać. Jeżeli tak wam się przejście podoba to proponuję takie samo zaraz przed uniwersytetem... będzie go "lepiej" z podziemi widać.....

    Proponuję zapoznać się z planami UM co do zwężenia Kazimierza Wielkiego... w końcu:)

  • ~AZ 2013-10-24
    22:29:33

    14 0

    Z likwidacją przejścia podziemnego jest tak samo jak z większością pomysłów magistratu - mniejszość chce narzucać swoje durne pomysły większości. Zawiązała się grupka antysamochodowych fanów pedałowania i próbuje uszczęśliwić wszystkich mieszkańców na siłę. Wystarczy już! Przejście powinno zostać i tyle

  • ~mieszkaniec 2013-10-25
    09:57:04

    0 3

    Ulica Świdnicka powinna ponownie zostać ważną ulicą Wrocławia o normalnym wyglądzie. Przejście podziemne wraz ze szczególnie nieudanymi \'końskimi schodami\" wzorowanymi na schodach w Zamku Otmuchów. Tylko, że tamte schody były wybudowane dla żyjącego w XVIII wieku biskupa wrocławskiego chorującego na podagrę, którego trzeba było wnosić w lektyce do komnat zamku lub też wjeżdżał tam konno. Tramwaj powinien mieć torowisko zagłębione w tunelu pod ulicą Świdnicką a poziom ulicy powinien być dla pieszych. Dla samochodów poza dostawczymi ulice w tym rejonie powinny być niedostępne.

  • ~emeryt 2013-10-26
    17:56:33

    0 1

    Zabudowa za niskim łącznikiem placu Hirszfelda, przejście podziemne na Świdnickiej oraz trasa WZ rozrywająca wrocławskie Stare Miasto to przykłady nieudanych inwestycji lat gierkowskich. Lepiej by było gdyby nigdy nie powstały. Z placem Hirszfelda po wielu latach jakoś sobie poradziliśmy. I podobnie należy zrobić z trasą WZ oraz przejściem podziemnym na Świdnickiej. Czym szybciej tym lepiej. Trasa WZ i przejście będą zlikwidowane tylko dzisiaj nie wiemy kiedy.

  • ~m 2014-01-20
    13:21:46

    1 0

    A gdzie DRZEWA?
    Czemu wszystko betonujecie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.