Reklama

Dają ponad 12 mln złotych na wymianę węglowych pieców we Wrocławiu

21/01/2016 00:00

Gmina Wrocław ogłosiła nabór wniosków o udzielanie dotacji w ramach programu KAWKA I i II na: likwidację pieców węglowych i ich wymianę na instalacje gazowe, elektryczne czy solary. Wrocławianie rezygnując z ogrzewania węglem mogą również uzyskać dofinansowanie na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dopłaty dla mieszkańców są możliwe dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.


 


– Ze stolicy Dolnego Śląska dzięki realizacji KAWKI I i II do końca roku 2018 zniknie w sumie około dwa tysiące pieców opalanych węglem – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.


 


We Wrocławiu i w regionie mimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu. Dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Powoduje ona smog, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania czy nowotworów.

Reklama

 

 


Dotację w aktualnym naborze mogą pozyskać osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym, położonych w granicach administracyjnych Wrocławia.


 


W tym roku likwidację pieców węglowych przeznaczono łącznie ponad 12,5 mln złotych, w tym ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu ponad 11 mln złotych.


 


Wnioski można składać do 30.09.2016 r. w sekretariacie Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, ul. Wojciecha Bogusławskiego 8,10, Wrocław (pok. 403) lub przesłać na ten adres pocztą.

Reklama

 


Łączna wartość zaplanowanego wsparcia finansowego NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach KAWKI I i II w naszym regionie to 65,6 mln zł (w tym Wrocław 44 mln złotych). Program KAWKA jest realizowany przez gminy: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Szczawno-Zdrój, Nowa Ruda i Świdnica. W wyniku realizacji I i II edycji programu na Dolnym Śląsku zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 7,5 tysiąca ton w ciągu roku.


 


Do powietrza trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 56 ton i PM2,5 o 53 ton w ciągu roku. W październiku ubiegłego roku został ogłoszony nabór na III edycję KAWKI. Przystąpiły do niej gminy: Wrocław, Legnica, Dzierżoniów i Nowa Ruda. Łącznie gminy zawnioskowały o kwotę ponad 15,4 mln złotych.


jg

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości