Do dwóch razy sztuka - ZAKSA zdobywa Puchar we Wrocławiu

2017-01-15, Autor: prochu

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdobywa siatkarski Puchar Polski 2017! W wielkim finale rozgrywek, który odbył się w Hali Stulecia we Wrocławiu, kędzierzynianie pokonali 3:1 Skrę Bełchatów.

Sobotnie półfinały były niezwykle emocjonujące, chociaż końcowe wyniki meczów mogłyby wskazywać na zupełnie odmienny stan rzeczy. W rywalizacji ZAKSY z Jastrzębskim Węglem w trzech partiach gra toczyła się punkt za punkt, żaden z zespołów nie potrafił wypracować sobie większej przewagi, a o końcowych zwycięstwach w setach decydowały stalowe nerwy i odrobina szczęścia w końcówce. Pierwszy set padł łupem kędzierzynian, a w kolejnym triumfowali siatkarze z Jastrzębia. W trzecim secie Jastrzębski Węgiel prowadził już 24:22, ale ZAKSA wyszła obronną ręką z tej opresji, najpierw doprowadzając do remisu (24:24), a następnie przechylając szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W kolejnym secie Jastrzębski Węgiel raz jeszcze zbudował sobie przewagę, ale w końcówce górą była ZAKSA, wygrywając całą partię do 20.

Rywalem ZAKSY w finale miał być zwycięzca pary Lotos Trefl Gdańsk - Skra Bełchatów. Kędzierzynianie z pewnością po cichu liczyli na wygraną Skry, by móc się zrewanżować za zeszłoroczną porażkę w finale Pucharu Polski (Skra wygrała 3:2). I tak faktycznie było, bełchatowianie pokonali Lotos Trefl, jednak wygrana nie przyszła im łatwo. Gdańszczanie postawili wyżej notowanemu rywalowi spory opór, zwłaszcza w pierwszym secie, ale siatkarze Skry byli w każdym elemencie odrobinę lepsi. To wszystko przełożyło się na wygrane w setach do 27, do 22 i do 21.

Wielki finał rozgrywek o Puchar Polski stał na bardzo wysokim poziomie. Po bardzo wyrównanej końcówce, w pierwszym secie lepsi okazali się siatkarze ZAKSY. W drugiej partii mogli sięgnąć po kolejne setowe zwycięstwo, ale zmarnowali ogromną przewagę. Kędzierzanie prowadzili już 24:18, ale dzięki bardzo dobrej grze Karola Kłosa na bloku i skutecznym atakom Mariusza Wlazłego Skra wygrała seta 27:25. Porażka podziałała motywująco na zawodników ZAKSY, którzy zwyciężali w dwóch kolejnych setach - do 20 i do 18, zdobywając tym samym Puchar Polski w sezonie 2016/2017.