Biznes

Fairtrade na Bazarze Smakoszy. Z Ekwadoru przyjechali producenci bananów [ZDJĘCIA]

2017-05-14, Autor: mgo

Na zaproszenie Koalicji Sprawiedliwego Handlu Fairtrade Polska do naszego kraju przyjechały reprezentantki związku producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru – prezeska Fabiola Ramon i administratorka Lianne Zoeteweij.

Reklama

Mimo że coraz więcej konsumetów zwraca uwagę na etyczne aspekty produkcji towarów, a znak Fairtrade jest uznawany za najbardziej rozpoznawalny i godny zaufania społeczny certyfikat produkcji, banany Fairtrade na sklepowych półkach stanowią w Polsce rzadki widok. Obecnie żadna sieć handlowa nie posiada ich w stałej ofercie.

W Browarze i na Uniwersytecie Ekonomicznym

Do 20 maja goście z Ekwadoru będą spotykać się z przedstawicielami firm zajmujących się handlem bananami, od importerów i dojrzewalni po duże sieci handlowe i kooperatywy spożywcze. We Wrocławiu spędzą niedzielę i poniedziałek.
Fabiola Ramon i Lianne Zoeteweij spotkały się z uczestnikami Bazaru Smakoszy w Browarze Mieszczańskim, a 15 maja w godz. 15-17 pojawią się na Uniwersytecie Ekonomicznym (sala 4W).

Sprawiedliwy handel

Fairtrade to największy światowy system certyfikacji Sprawiedliwego Handlu. Zrzesza obecnie ok. 22 tys. drobnych producentów bananów z ok.70 spółdzielni producenckich oraz tysiące robotników rolnych pracujących na 54 certyfikowanych plantacjach. Gwarantowana cena minimalna Fairtrade wystarcza na pokrycie kosztów życia i produkcji, stanowiąc zabezpieczenie w sytuacjach, gdy ceny na światowym rynku spadają poniżej poziomu opłacalności. Ponadto za każdą sprzedaną skrzynkę bananów demokratycznie zarządzane spółdzielnie Fairtrade otrzymują premię Fairtrade.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Marek Bielak 2017-05-16
    12:28:28

    1 0

    Fair Trade to jest bardzo fajna idea, którą wspieram jak najbardziej. ALE... w kraju takim jak nasz, już pomijam niską świadomość, ale chodzi mi o siłę nabywczą - ludzie generalnie w całej masie i tak "na nic nie stać", więc jak mają kupić kawę (powiedzmy że w ziarnach, co samo w sobie już jest pewnym luksusem :-), to raczej z Biedronki za 25 zł za dużą paczkę, a nie fair trade za 30 złotych za mikroskopijną paczkę. Albo piwo - tu nie mówimy o fair trade, ale mamy w pewnym sensie podobne zjawisko z tak zwanym kraftem. No i fajnie, krafty są super, ale kogo na dłuższą metę stać na kupowanie piwa po 8-10 złotych za butelkę (albo lepiej). Ci co chcą się napić tanio, będą dalej pili koncerniaki, ale większość tych , którzy chcą lepszego piwa ale za sensowną cenę, sięgnie jednak po wyroby browarów regionalnych a nie po krafty. Czyli taki Pilsweizer czy Kormoran po 4-5 złotych za butelkę, a nie jakiś mały kraftowy po 10. Podsumowując - cena jednak gra dużą rolę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto powinien zostać nowym marszałkiem Dolnego Śląska?






Oddanych głosów: 1655