Wiadomości

W połowie grudnia ruszy przebudowa przejścia Świdnickiego. Prace pochłoną 13 mln złotych

2014-11-02, Autor: Tomek Matejuk
Miasto w końcu znalazło wykonawcę budowy naziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Świdnicką, zaadaptowania przejścia podziemnego na galerię sztuki i budowy podwójnych przystanków tramwajowych. Jak zapowiadają urzędnicy, prace budowlane ruszą w połowie grudnia i potrwają rok.

Reklama

Zarząd Inwestycji Miejskich od dłuższego czasu szukał firmy, która przeprowadzi drugi etap przedsięwzięcia pod hasłem "kompleksowe zagospodarowanie terenu w rejonie skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej wraz z przebudową przejścia podziemnego".

 

Do pierwszego przetargu na to zadanie stanęło dwóch chętnych: spółka Pro-Tra Building, która zaproponowała cenę nieco ponad 18 mln 708 tys. złotych oraz konsorcjum firm Elektrotim i Drobud z ofertą opiewającą na ponad 17 mln 641 tys. złotych. Miasto na realizację tego zadania zamierza przeznaczyć jednak tylko 13 mln złotych, więc w połowie września postępowanie zostało unieważnione.

 

Na początku października ogłoszono kolejny przetarg - tym razem udało się wybrać wykonawcę. Najtańsza, złożona przez Pro-Tra Building oferta opiewała bowiem na 12 mln 915 tys. złotych, więc zmieściła się w szacunkach magistratu.

 

- Umowa na realizację robót budowlanych zostanie zawarta około 14 listopada. Roboty budowlane rozpoczną się po opracowaniu przez wybranego wykonawcę i zatwierdzeniu przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta projektu obsługi komunikacyjnej budowy i projektu organizacji ruchu zastępczego, czyli około 15 grudnia - zapowiada Małgorzata Szafran z magistratu.

 

W ramach tej inwestycji wykonawca zbuduje naziemne przejście dla pieszych, zaadaptuje przejście podziemne na galerię sztuki i zbuduje podwójne przystanki tramwajowe. Na wszystkie prace będzie miał czas do 30 listopada 2015 roku. Potem przez rok będzie zajmował się jeszcze pielęgnacją zieleni.

 

 

Przypomnijmy - pierwszy, ogłoszony w kwietniu przetarg na kompleksowe zagospodarowanie terenu w rejonie skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej wraz z przebudową przejścia podziemnego zakończył się fiaskiem.

 

Okazało się bowiem, że tą inwestycją zainteresowana jest tylko jedna firma - Pro Tra Building, która zaproponowała cenę 24 mln 243 tys. 300 złotych. Było to o wiele więcej niż szacowali urzędnicy - magistrat na sfinansowanie zamówienia zamierzał przeznaczyć jedynie 15,1 mln złotych. Przetarg więc unieważniono.

 

Urzędnicy postanowili wtedy rozbić całe przedsięwzięcie na kilka odrębnych zadań.

 

- Podzielimy prace na trzy etapy: jako pierwszy zagospodarowany zostanie plac przez barem Barbara, potem przebudowane zostanie przejście podziemne i zbudowane przejście naziemne, a na koniec powstaną nowe przystanki tramwajowe - zapowiadała Małgorzata Szafran z magistratu.

 

>Zobacz, jak po przebudowie ma wyglądać przejście Świdnickie

 

Pod koniec lipca - za drugim podejściem - miastu udało się wybrać wykonawcę pierwszego etapu, czyli przebudowy terenu przed dawnym barem Barbara. Magistrat zapłaci za tę inwestycję 2,2 mln złotych, a prace skończą się na przełomie 2014 i 2015 roku.

 

>Zobacz zdjęcia z przebudowy placu przed barem Barbara

 

Jak zmieni się przejście Świdnickie?

 

W ramach całej inwestycji ma powstać przejście naziemne na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego, na nowo zagospodarowany zostanie plac przed dawnym barem Barbara, zbudowane zostaną podwójne przystanki tramwajowe  i wreszcie zaadaptowane zostanie przejście podziemne na potrzeby galerii sztuki.

 

Zgodnie z koncepcją przebudowy przejścia Świdnickiego, nad zabudowanym przejściem podziemnym pojawią się wiaty przystankowe z prętów z włókna szklanego, imitujące budynki, które niegdyś stały w tym miejscu.

 

- To będzie taka instalacja szklista, która stanie się pewnym znakiem Europejskiej Stolicy Kultury i będzie bardzo ładnie podświetlona - zapewniał  prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

O planach przebudowy przejścia Świdnickiego wiadomo już od 2012 roku - wtedy rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania tego miejsca. W magistracie tłumaczyli wtedy, że likwidacja przejścia w obecnej formie ma pomóc ulicy Świdnickiej w odzyskaniu reprezentacyjnego charakteru.

 

- Ulica Świdnicka z przecinającą ją przejściem podziemnym zawsze będzie kaleka. Likwidacja przejścia podziemnego jest pierwszym krokiem pozytywnie zmieniającym to miejsce -  mówił wówczas Piotr Fokczyński, główny architekt miasta.

 

Zmiana oblicza tej okolicy już trwa - jej pierwszy etap to przebudowa dawnego baru Barbara na rogu ul. Świdnickiej i Szewskiej, gdzie znajdzie się siedziba biura przygotowującego obchody Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~ziuu 2014-08-05
    15:07:46

    27 0

    na takie p.... pomysly sa pieniadze a na tram na nowy dwor nie, dworowi przysieca motto;
    zastaw sie a postaw sie,

    a ja czekam na wybory

  • ~m. 2014-08-05
    16:34:32

    37 0

    Jak to się dzieje, że na takie COŚ nie potrzebujecie dofinansowania z Unii, ale zakup nowych tramwajów od niego uzależniacie? Czy to znaczy, że jest to pilniejsza dla mieszkańców "inwestycja"? Komu to będzie służyło?

  • ~Maciej 2014-08-05
    19:56:01

    0 14

    Dobrze, że chcą zrobić przejście naziemne, ale po cholerę to udziwnione zadaszenie przystanków to nie rozumiem

  • ~m. 2014-08-05
    21:27:49

    28 0

    @Maciej: Uzasadnij, dlaczego dobrze, że chcą zrobić przejście nadziemne? Obecnie przejście na drugą stronę zajmuje ok. 30 sekund. I to bez czekania. Po zmianach, będzie 90 sekund czekania na jedno zielone, później na kolejne przez torowisko i jeszcze jedno czekanie aby przejść przez kolejną jezdnię. Trzy sygnalizacje świetlne i do tego jeszcze 30 sekund na samo przejście... To dobrze?

  • ~ciura 2014-08-19
    13:55:45

    0 10

    a co byscie powiedzieli na takie zadaszenia nad przystankiem swidnicka ?
    http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/20771/W-Lodzi-ruszyla-budowa-dworca-tramwajowego.html

  • ~dudi 2014-08-27
    22:11:53

    9 0

    Miasto pod wodzą Dutkiewicza jest niekonsekwentne. Przebudowa Skansenu Olimpijskiego została wybrana w cenie dwukrotnie większej niż urzędasy planowali. Przejście Świdnickie czeka na ofertę platfusowego misia który ma się na tej robocie obłowić. Tak zawsze się dzieje gdzie rządza członki platformetskie.

  • ~michaś 2014-08-27
    22:14:38

    15 0

    Najtańsze rozwiązanie polega na zadaszeniu przejścia i zrobieniu schodów ruchomych. Miejscy urzędnicy szukają miodu w pewnej części żeby kumple mogły zarobić.

  • ~masz 2014-09-15
    13:31:31

    14 0

    czyli tak zadaszenie jest czy go nie ma bo to wygląda jak jakieś podłużne coś?!
    Czyli będzie deszcz to będzie ciurkiem woda lecieć na głowę, po co to komu - miś?

    co do pomysłu - kasa wydawana bez sensu, niekoniecznie zawsze będzie można karać mandatami za przechodzenie na czerwonym !!! Założę się że światła będą tak debilnie ustawione jak w całym mieście. Już jakiś kretyn nad tym pracuje.

  • ~ 2014-09-16
    17:40:45

    0 9

    Niestety. NIe ma nic za darmo. Po drugie,za tą kwotę to można papierowe elementy zrobic i badziew. Jakoś wymaga niestety kosztów, a jak chcą na odpiernicz, to mozna zrobić, tylko ,czy to ma sens?

  • ~lip 2014-10-28
    02:51:08

    0 0

    IMHO przejście powinno być naziemne. To samochodny mogłyby jeździł pod ziemią, coś jak na pl. Dominikańskim.

  • ~Maciej 2014-10-31
    11:51:25

    0 7

    lip -> przejazdy podziemne na pl. Dominikańskim też pójdą do likwidacji. Jak i cała trasa W-Z

  • ~m. 2014-10-31
    13:11:57

    5 0

    Powyższe będzie oznaczało, że idąc wzdłuż Świdnickiej w stronę Rynku, będę stał najpierw przed południową nitką ulicy, potem przed torowiskiem a na koniec przed północną ulicą Kazimierza Wielkiego. Znając wrocławskie realia, zajmie mi to minimum 3 minuty.

    Ale powyższe to nie koniec. Tramwaj jadący w stronę pl. Dominikańskiego zatrzyma się najpierw na pierwszej części przystanku - bo światła i trzeba przepuścić pieszych. Potem na kolejnych światłach na skrzyżowaniu z ul. Widok.

    Reasumując, zamiast zyskać, na tym rozwiązaniu stracą i piesi i komunikacja publiczna. To jaką politykę prowadzi miasto? Bo na pewno nie promującą komunikację publiczną i ruch pieszych.

  • ~Maciej 2014-10-31
    16:23:28

    0 1

    m. -> Przez przejście dla pieszych obok (przy ul. Szewskiej) da się przejść na jeden raz to i tu będzie się dało.

  • ~emeryt 2014-10-31
    18:30:44

    0 6

    Wreszcie ulica Świdnicka stanie się ponownie ulicą. To będzie piękny dzień gdy znikną schody dla kulejących.

  • ~m. 2014-11-01
    14:21:24

    7 0

    @Maciej: A ile trzeba czekać na zielone? Korzystając z przejścia podziemnego nie czekam wcale. Aha, odnieś się jeszcze proszę do kwestii tramwajów. Rozumiem, że Twoim zdaniem kolejna sygnalizacja na trasie je przyśpieszy i jeszcze bardziej zachęci do korzystania z komunikacji publicznej? Dla jasności, ja jestem za promowaniem ruchu pieszego i komunikacji publicznej. Ale z głową. To co się obecnie robi we Wrocławiu, to są półśrodki, które nie wspierają żadnego ze sposobów poruszania się po mieście.

  • ~Maciej 2014-11-02
    09:13:58

    0 4

    m. -> Jasne, że to półśrodek, bo tak na prawdę powinno się zamknąć w-z w ogóle. Odnośnie komunikacji zbiorowej to się z Tobą zgadzam, obecnie jest do bani. Patrząc jak się rozwija komunikacja zbiorowa w Warszawie złość mnie bierze, że u nas ten temat się tak olewa. Nawet nie potrafią dobrze taboru sprzątać.

  • ~less 2014-11-27
    10:56:40

    0 0

    ile to pionów kanalizacyjnych w kamienicach z WC na korytarzu, za te pieniądze można by zrobić?????

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.