Hiszpan zawrócił Wisłę we Wrocławiu. Śląsk - Wisła Kraków 1:0 [RELACJA]

Są takie mecze piłkarskie, o których mówi się, że to co najwyżej atrakcja dla koneserów. Pojedynek Śląska Wrocław i Wisły Kraków był jednym z nich. Mecz był nudny jak flaki z olejem, ale zakończył się dobrze dla Śląska, który pokonał Wisłę 1:0. Jedynego gola w tym spotkaniu strzelił Joan Angel Roman.

Na mecz z “Białą Gwiazdą” trener Śląska Jan Urban posłał do boju tę samą jedenastkę, co tydzień temu w Płocku. Tak po prawdzie, to trochę z braku laku, bo we wrocławskiej drużynie kadra nie jest szczególnie szeroka i liczba wartościowych dublerów, mówiąc kolokwialnie, szału nie robi. W Płocku taki skład potrafił narzucić tamtejszej Wiśle swoje warunki gry od początku gry. Z Wisłą Kraków Śląskowi już tak łatwo nie szło.

“Biała Gwiazda” do przerwy nie prezentowała futbolu jakoś wyjątkowo ładnego dla oka. Ale gra krakowian była jako tako poukładana i na Śląsk to wystarczało. Wisła potrafiła też wrzucić wyższy bieg w ataku i gospodarze mieli sporo szczęścia, że nie stracili gola. Krakowianie najbliżej szczęścia byli w 9.minucie meczu, kiedy Patryk Małecki posłał dobrą piłkę w pole karne do Petara Brleka. Ale pomocnik Wisły spóźnił się do niej dosłownie o sekundy i przeszła mu koło nosa tuż pod bramką Śląska.

Wrocławianie zaś dwa razy do ataku zatrudnili Kamila Bilińskiego, ale “Bila” nie potrafił zamienić na gola dobrego podania najpierw od Sito Riery, a potem od Mariusza Pawelca. Z kolei w 38. minucie Łukasz Madej przytomnie uderzył głową piłkę bitą z rzutu wolnego, ale zabrakło mu dokładności.

Na drugą połowę krakowianie wyszli nabuzowani, Śląsk zaś jakoś niemrawy. Tuż po wznowieniu gry Kamil Dankowski groźnie strzelił z rzutu wolnego, ale później to Wisła zaczęła nadawać ton temu, co działo się na boisku. Śląsk zaś dał cofnął się do obrony zbyt głęboko, dając rywalowi pograć. I mógł zostać za to skarcony przez Patryka Małeckiego. W 68. minucie “Mały” wykorzystał spacerowe tempo obrony Śląska, wpadł w pole karne i spokojnie przymierzył. Ale, na szczęście dla wrocławian, celownika nie ustawił tak, jak powinien i po jego strzale piłka o centymetry minęłą bramkę Śląska.

Gospodarze odpowiedzieli w 76. minucie i, jak się ostatecznie okazało, zapewnili sobie zwycięstwo. Wtedy gola dla Śląska, swojego premierowego w drużynie, strzelił Joan Roman. Młody Hiszpan pojawił się na boisku kilka minut wcześniej i od razu pokazał sporą ochotę do gry. Gdy dostał dobrą piłkę od Kamila Bilińskiego tuż pod bramką Wisły, wiedział, co zrobić. Z zimną krwią przymierzył i pokonał Łukasza Załuskę.

Trener Wisły Kiko Ramirez próbował pomóc swojemu zespołowi, ściągając z boiska wymęczonego Pawła Brożka i zastępując go rosłym Zdenkiem Ondraszkiem. Ale ta zmiana Wiśle nie pomogła. Śląsk robił to, co do niego należało: szanował piłkę, wymieniał podania i zmusał wiślaków do biegania, a gdy było trzeba, meldował się pod bramką rywala. O kolejnego gola mógł się pokusić Joan Roman, ale bramkarz Wisły tym razem poradził sobie z jego strzałem.

Dla Śląska trzy punkty zdobyte na Wiśle Kraków są jak tlen. Pozwalają im bowiem zachować marzenia o awansie do czołowej ósemki Ekstraklasy. Strata do miejsca numer osiem jest ciągle spora, bo wynosi trzy punkty, a zajmująca obecnie ósmą pozycję Pogoń Szczecin ma 29 pkt., czeka ją mecz z Cracovią i może jeszcze powiększyć przewagę. Ale Śląsk zrobił, co do niego należało, aby pozostać w grupie pościgowej. A o kolejne zwycięstwo wrocławianie powalczą 27 lutego, mierząc się w Chorzowie w ostatnim w tabeli miejscowym Ruchem.

Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 1:0 (0:0)
Bramki: Joan Roman (76.)

Śląsk Wrocław: Pawełek - Dankowski, Celeban, Kokoszka, Pawelec - Sito Riera (66. Joan Roman), Kovacević, Madej, Morioka, Pich - Biliński (80. Alvarinho).
Wisła Kraków: Załuska - Cywka, Głowacki, Gonzalez, Sadlok - Boguski (73. Stilić), Llonch, Mączyński, Brlek (62. Videmont), Małecki - Paweł Brożek (81. Ondrasek).

Żółte kartki: Pich - Małecki, Głowacki.
Sędzia: Paweł Gil (Lublin).

Widzów: ok. 9,7 tys.