Reklama

Międzynarodowy Dzień Teatru w Muzeum Miejskim

24/03/2010 00:00

27 marca po raz pierwszy w tym roku Muzeum Sztuki Mieszczańskiej przyłączy się do obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. W programie przewidziane są wystawy fotografii i prac studentów ASP, recital oraz spektakle teatralne.

Międzynarodowy Dzień Teatru został uchwalony w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie w ponad 100 krajach na całym świecie.


 


Co roku, 27 marca, rozsyłana jest wiadomość - odezwa, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.

Reklama

 


W tym roku również Muzeum Miejskie Wrocławia wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną w Krakowie Filia we Wrocławiu i Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu przystąpią do światowych obchodów tego dnia.


 


Ideą teatralnego święta w Starym Ratuszu we Wrocławiu jest nawiązanie dialogu miedzy współczesnym teatrem, a jego przeszłością. Dlatego zaprezentowane zostaną dwie wystawy. Wystawa fotograficzna „Tancerze” ze zbiorów Stefana Arczyńskiego ukazuje rozwój powojennych wrocławskich teatrów i ich wielkich twórców (m.in. Henryk Tomaszewski, Konrad Drzewiecki, Eryka Tomaszewska, Witold Gruca). Na drugiej wystawie swoją twórczość zaprezentują młodzi scenografowie teatralni, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obie ekspozycje będą czynne do 25 kwietnia.

Reklama

 


Wernisaż wystaw połączony zostanie z odczytaniem odezwy przez dziekana Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu, Krzysztofa Kulińskiego oraz z wręczeniem nagrody im. Małgorzaty Napiórkowskiej dla najlepszego studenta wrocławskiej PWST.


 


Rozpoczęcie obchodów o godzinie 17.00.


 


Program:


Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie Filia we Wrocławiu


- Recital Aleksandry Listwan, Łukasza Kucharzewskiego i Mateusza Barana, akompaniament Leszek Skibicki


- Przedstawienia podyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST

Reklama

- Wybór zdjęć z lat 1983-2005


 


Teatr Ad Spectatores


- Spektakl „Seks, prochy i rock and roll”


 


Muzeum Miejskie Wrocławia


- Wystawa zdjęć Stefana Arczyńskiego „Tancerze”


 


Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa, Katedra Architektury Wnętrz, Pracownia Scenografii


- Wystawa prac studentów ASP i PWST


 


Michał Dudek


Wystawa fotografii „Portret Małgorzaty Napiórkowskiej”


 


 


materiały prasowe, JS

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości