Reklama

Niedaleko Wrocławia powstaje pierwsza w Polsce fabryka Mercedesa

19/06/2017 16:03

W poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę silników Mercedes-Benz, która powstaje w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia Jaworze. Będzie to pierwsza fabryka Mercedessa w Polsce. Zdaniem inwestorów zakład ma wyznaczać nowe wzorce w produkcji układów napędowych.

– Nowa fabryka silników w Jaworze stanowi ważny element naszej strategii rozwoju. Będzie zaopatrywała nasze fabryki samochodów w niezwykle wydajne silniki nowej generacji – mówi Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars odpowiedzialny za produkcję i zarządzanie łańcuchem dostaw. – Przygotowujemy naszą globalną sieć produkcyjną na wyzwania przyszłości. Chcemy udowodnić, że nieobcy nam jest zarówno sprint, jak i maraton: ze względu na wysoki światowy popyt zamierzamy w nadchodzących latach wytwarzać coraz większą liczbę konwencjonalnych silników do aut hybrydowych i spalinowych, utrzymując tradycyjną, wysoką jakość Mercedes-Benz. Jednocześnie długofalowo będziemy dostosowywać sieć produkcyjną do potrzeb elektromobilności – dodaje.


Nowy zakład produkcyjny, powstający na obszarze około 50 hektarów, jest pierwszą fabryką Mercedes-Benz w Polsce. Będzie wytwarzał silniki czterocylindrowe do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Wartość inwestycji koncernu Daimler w Jaworze wynosi około 500 mln euro. Dzięki niej powstanie tu około 500 miejsc pracy.

Reklama

W oficjalnej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego na terenie przyszłej fabryki wzięli udział: wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, szef produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars i dyrektor zakładu Mercedes-Benz w Untertürkheim Frank Deiss oraz prezes Mercedes-Benz Manufacturing Poland dr Andreas Schenkel, a także inni goście ze świata polityki i biznesu oraz władze lokalne.


– Witamy naszych polskich kolegów w globalnej sieci zakładów produkujących zespoły napędowe i cieszymy się na bliską współpracę – powiedział Frank Deiss. – Wszystkie nasze zakłady są ze sobą ściśle powiązane i korzystają z obustronnego transferu know-how. W ten sposób zapewniamy utrzymanie tradycyjnego poziomu jakości Mercedes-Benz.

Reklama

Szkolenie polskich pracowników będzie się odbywało w fabryce w Untertürkheim oraz w zakładzie w Kölleda w Turyngii. Do Polski będą też przyjeżdżali pracownicy z Niemiec, aby dzielić się swoim doświadczeniem z polskimi kolegami. Plan szkoleń dla personelu nowej fabryki silników przewiduje także ścisłą współpracę z lokalnymi, polskimi szkołami zawodowymi.


– Polska stawia na inwestorów zagranicznych, którzy wzmacniają nasz ekosystem gospodarczy o wysoko zaawansowane technologie. To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, że Polska stała się strategicznym miejscem dla inwestycji takiego koncernu jak Daimler. Właśnie w Jaworze powstanie unikatowy zakład, w którym produkowane będą silniki samochodowe najnowszej generacji. Inwestycja Daimlera oznacza również nowe perspektywy biznesowe dla setek krajowych, zwłaszcza regionalnych, firm kooperujących oraz otwartą współpracę naszego partnera z uczelniami i placówkami szkolnictwa zawodowego. Polska staje się powoli europejskim liderem w pozyskiwaniu inwestycji typu „greenfield” w obszarze innowacyjnego przemysłu, realizując tym samym jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - zaznaczył wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Reklama

Jaworska fabryka silników ma połączyć najnowsze standardy branżowe z ideą „Przemysłu 4.0” i stać się wzorcem w dziedzinie produkcji silników. Oprócz ultranowoczesnych urządzeń i technologii, będą w niej wykorzystywane np. aplikacje mobilne, służące do zarządzania kadrami i energią. Z kolei dynamiczne systemy produkcji umożliwią wytwarzanie różnych wersji silników na jednej linii.


– Tu, w Jaworze powstanie nowa fabryka, która będzie dostarczać nowoczesne i bardzo wydajne silniki, spełniające najwyższe standardy, a także nasze własne, specyficzne wymogi – wyjaśniał dr Andreas Schenkel. – Mamy już bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z polskimi partnerami ze świata polityki oraz biznesu i cieszymy się na dalszą owocną współpracę tu, w Jaworze – dodał.

Reklama

Jaworski zakład ma także wyznaczyć nowe standardy jeśli chodzi o efektywność produkcji i oszczędne korzystanie z zasobów: wspólnie z firmami energetycznymi i lokalnymi władzami zostaną tu wypracowane rozwiązania w zakresie wytwarzania silników bez emisji CO2, czemu służyć ma np. wykorzystanie energii wiatrowej, słonecznej oraz biogazu.


– Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Realizacja projektu, jakim jest budowa fabryki silników, zdecydowanie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności lokalnego rynku na Dolnym Śląsku. Natomiast wysoki poziom eksportu i ekspansji zagranicznej zakładu Daimlera z pewnością znajdą odzwierciedlenie we wskaźnikach rozwoju gospodarki krajowej – mówi Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Reklama

Produkcja silników w Jaworze ma się rozpocząć w roku 2019.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości