Pełna kontrola. Koszykarki Ślęzy doprowadzają do wyrównania! [RELACJA, GALERIA]

2017-03-19, Autor: prochu

Ślęza Wrocław pokonała Basket 90 Gdynia 61:52 w drugim meczu ćwierćfinałowym Basket Ligi Kobiet. Wrocławianki zagrały w końcu tak, jak na lidera przystało i odniosły zasłużone zwycięstwo, doprowadzając do remisu w całej rywalizacji.

Niedzielny mecz był mocno defensywny. Zdobywanie punktów obu drużynom przychodziło z dużym trudem, o czym może świadczyć chociażby skuteczność rzutów z gry - Ślęza miała 36,5 procent (23 celne na 63 oddane), a Basket 35,2 (19 na 54). Bardzo słabo, zwłaszcza po stronie gdynianek, wyglądał odsetek rzutów za trzy. Przyjezdne trafiły tylko trzy razy na 21 prób, przy 4 celnych rzutach na 13 oddanych koszykarek Ślęzy.

W tych defensywnych warunkach od samego początku lepiej radziły sobie wrocławianki. W pierwszej kwarcie 1KS zbudował przewagę, której nie oddał już do końca spotkania. Na prowadzenie Ślęzę wyprowadziła Agnieszka Skobel, która otworzyła wynik niedzielnego pojedynku celną "trójką" po podaniu niezawodnej Sharnee Zoll-Norman. Chwilę potem akcją 2+1 popisała się Agnieszka Kaczmarczyk, a ważne punkty dołożyła również Kourtney Treffers.

Ślęza nawet na moment nie oddała inicjatywny rywalkom. Niedoskonałości w grze ofensywnej nadrabiały w defensywie. W pierwszej kwarcie wrocławianki pozwoliły rzucić Basketowi 90 tylko dziesięć punktów. W kolejnych gdynianki były w stanie zdobywać nieco więcej, ale to i tak nie wystarczyło do zwycięstwa.

Już w drugiej kwarcie przewaga gospodyń sięgała dwunastu "oczek", ale Basket 90 cały czas pozostawał w grze, w czym największa zasługa Moniki Grigalauskyte oraz Carolyn Swords. Nieco słabiej niż w pierwszym meczu zagrała Jelena Skerović, liderka drużyny z Gdyni, która rzuciła 9 punktów na przeciętnej skuteczności (25 procent - 3/12 z gry).

Gdynianki próbowały wykorzystywać nieporozumienia w obronie Ślęzy, które uwypuklały się zwłaszcza przy obronie strefowej. Jednak nawet kilka łatwo zdobytych punktów spod kosza nie zmieniło obrazu gry, bo wrocławianki natychmiast kontrowały. W końcowytch minutach podopieczne Arkadiusza Rusina wywierały ogromną presję na rywalkach poprzez obronę na całym boisku, dzięki czemu kilka razy udało im się przechwycić piłkę i zdobyć łatwe punkty.

Tradycyjnie nie zawiodła liderka Ślęzy, Sharnee Zoll-Norman. Amerykanka zdobyła 12 punktów i miała 10 asyst. Kroku dotrzymywała jej Agnieszka Kaczmarczyk, autorka 14 oczek. Wrocławiankom udało się mocno ograniczyć liczbę strat, miały ich tylko dziewięć. I choć przegrały rywalizację o zbiórki, to i tak mogły cieszyć się z końcowego zwycięstwa.

Ćwierćfinałowa rywalizacja przenosi się teraz do Gdyni. Dwa kolejne spotkania odbędą się w sobotę (25 marca) i niedzielę (26 marca). Do półfinału awansuje zespół, który jako pierwszy wygra trzy razy. Przeciwnikiem Ślęzy albo Basketu 90 w dalszej fazie play-off będzie zwycięzca pary InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - CCC Polkowice. Po dwóch meczach rywalizacji gorzowsko-polkowickiej AZS prowadzi 2:0.

Ślęza Wrocław - Basket 90 Gdynia  61:52 (16:10, 17:12, 15:14, 13:16)
Ślęza: Kaczmarczyk 14, Zoll-Norman 12, Rymarenko 7, Sklepowicz 6 (2), Majewska 6, Treffers 6, Skobel 5 (1), Greene 5, Kastanek 0.
Basket 90: Grigalauskyte 15 (2), Swords 14, Skerovic 9 (1), Miłoszewska 4, Kotnis 4, Rembiszewska 3, Podgórna 2, Puss 1.

Stan rywalizacji: 1:1.