Wiadomości

Przed budynkiem dawnego lotniska na Gądowie powstanie plac miejski. Budowa rusza

2015-09-23, Autor: Tomek Matejuk
Właśnie rusza budowa placu miejskiego między ulicą Lotniczą a Szybowcową. - Obszar sąsiadujący z budynkiem dawnego portu lotniczego zostanie zagospodarowany w sposób uwzględniający potrzeby pieszych, rowerzystów i kierowców - tłumaczą urzędnicy. Inwestycja pochłonie ponad 2 mln złotych.

Reklama

W zeszłym roku między ulicą Szybowcową a Lotniczą powstał m.in. chodnik i ścieżka rowerowa, które ułatwiają pokonanie terenu zaplecza pawilonu handlowego.

 

- Ponieważ kwestią kluczową było zapewnienie komunikacji pieszej i rowerowej, skupiliśmy się najpierw na wyznaczeniu przejścia dla pieszych przez Szybowcową oraz poprowadzenie chodnika i ścieżki rowerowej przez częściowo gruntowy, częściowo trawiasty plac pełen wybrzuszeń - tłumaczy Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

 

Już wtedy urzędnicy zapowiadali, że to pierwszy etap większej inwestycji, zaplanowanej na nadchodzące lata, polegającej na zagospodarowaniu całego terenu na tyłach sklepu Biedronka.

 

 

Teraz miasto zrealizuje kolejną fazę tego przedsięwzięcia.

 

- Do końca tego roku planujemy odmienić wygląd kolejnej jego części wyodrębniając strefę wypoczynkową -  ławki i zieleń oraz użytkową - chodnik i parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich i wózkach dziecięcych pojawi się również pochylnia od strony Lotniczej. Na placu zamontujemy latarnie, stojaki rowerowe i kosze na odpadki. Akcentem odwołującym się do historii tego miejsca będą małe samoloty i maszt z wiatrowskazem - wylicza Ewa Mazur.

 

Pod koniec sierpnia podpisano umowę z firmą, która zagospodaruje plac miejski pomiędzy Lotniczą i Szybowcową. To świdnicka firma Steinbudex, która za wykonane prace zainkasuje nieco ponad 2 mln 64 tys. złotych.

 

Teraz cała inwestycja rusza, a prace budowlane potrwają do grudnia.

 

- Teren budowy został wygrodzony w celu rozpoczęcia rozbiórek, w których asystowała będzie ekipa archeologów. Ze względu na charakter miejsca niewykluczona jest również pomoc firm świadczących usługi saperskie (potencjalna lokalizacja zbiorników na paliwo, które nie zostały uprzednio zlikwidowane) - tłumaczy Ewa Mazur.

 

Do końca lat 70. na obszarze objętym pracami funkcjonowało bowiem lotnisko, powstałe w 1910 roku i zlikwidowane w latach 80., dla potrzeb budowy osiedla Kosmonautów.

 

Plac miejski przed dawnym lotniskiem

 

Plac miejski powstanie przed budynkiem dawnego portu lotniczego na Gądowie Małym.

 

- Od strony ciągu pieszo-rowerowego wyodrębniono plac schodami terenowymi, tworząc przeciwne nachylenie terenu. Na środku placu przewidziano miejsce na świąteczną choinkę. Po drugiej stronie budynku – w rejonie strefy wejściowej od strony byłego lotniska zaprojektowano parking, w miejscu gdzie niegdyś stały samoloty. Góruje nad nim maszt z wiatrowskazem, dodatkowo tworząc formę „dominanty” - tłumaczą autorzy projektu całego przedsięwzięcia.

 

Powstanie też "brama", czyli układ murków, kwietników i schodów wyznaczających strefę wejściową na teren placu i istniejącego parkingu.

 

- W  powiązaniu z „murem” (ogrodzeniem wyznaczonym jako kontynuacja linii zabudowy) tworzy się czytelny element wyodrębnienia wizualnego i zarazem ciągłości komunikacyjnej. Wyraźna kolorystyka pasów przejścia dla pieszych, wzmocniona dodatkowo przejściem przez trasę rowerową zyskuje kontynuację w postaci schodów - podkreślają projektanci.

 

Bezpośrednio do historii tego miejsca mają nawiązywać płyty chodnikowe wyłożone blachą ze stali kortenowskiej.

 

- Arkusze są perforowane wg kompozycji przypominającej „wzornik” elementów, służących do produkcji szybowców, wraz z ich nazwami oraz hasłami odnoszącymi się do historycznych wydarzeń - wyjaśniają twórcy koncepcji placu miejskiego.

 

Pozostały teren w całości przeznaczono na zieleń - przewidziano zieleń wysoką o charakterze parkowym i alejowym, szpalery drzew formowanych, zieleń ozdobną okrywową oraz trawniki.

 

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~LCS[PL] 2015-09-24
    08:35:55

    2 1

    Bardzo fajnie, że tam powstaje tego typu miejsce, ale czemu miasto nie uwzględniło ilości aut, które tam parkują. W okolicy nie ma tak dużego parkingu. Teraz te wszystkie auta będą w nocy stały na trawnikach wzdłuż Drzewieckiego, Szybowcowej i innych ulic. Władze miasta wpierw powinny wybudować parking wielopoziomowy na pustym terenie przy ul. Drzewieckiego, a następnie brać się za upiększanie terenów.

  • ~michał 2015-09-29
    10:36:48

    5 1

    Trzeba zaiste być geniuszem - żeby w miejscu gdzie ludzie zabijają się o miejsca parkingowe zaorać dziki parking i przerobić go na skwerek. Ludzie - przecież po drugiej stroniei ulicy jest PARK. Po co skwerek tuż obok parku? Komu jest na rękę zlikwidowanie dzikiego parkingu (zamiast ucywilizowania go)? Chyba tylko właścicielom płatych parkingów z okolicy... Czy było to z kimkolwiek konsultowane (rady osiedli? spółdzielinia?). Miasto po raz kolejny pokazuje że ma w nosie potrzeby mieszkańców...

  • ~mieszkaniec 2015-09-29
    18:17:50

    3 1

    przekichane!!! juz pięć lat mieszkam na tym zapyziałym osiedlu i z miejscami parkingowymi jest tragedia. Po 16 krąże szukam bije się o pierdzielone miejsca, bo chcę iść do domu zjeść i się umyć, A nie siedzieć w aucie i liczyć na to, że jakiś sąsiad za chwilę wyjedzie i mi miejsca ustąpi.

  • ~M 2015-10-03
    22:32:02

    2 0

    Zmieniajmy Wrocław na lepsze, skoro możemy w ramach budżetu obywatelskiego!

    Tu są 4 bardzo ciekawe projekty! Park muzyki. Inspirujące cytaty w przestrzeni miasta. Budki dla jeżyków, które zjadają masy komarów. No i kilkaset drzew i krzewów owocowych! https://wbowroclawskibudzetobywatelski.wordpress.com/

  • ~Roman 2015-11-17
    13:04:21

    2 1

    Od wielu lat wspólną choinkę mieszkańcy Małego Gądowa mają w Rynku i to nam wystarcza. Ławki są w tym miejscu zupełnie niepotrzebne bo do siedemdziesięcio hektarowego parku , gdzie ławek w bród i powietrze czystsze , jest raptem pięćdziesiąt metrów. Skutki likwidacji dzikiego parkingu który był w tym miejscu , gdzie mieszkańcy trzymali ok. 300 samochodów , są widoczne już dziś - na każdym skrawku trawy jaki jest w okolicy stoi jakiś samochód. Jednym , tylko ,mieszkańcy osiedla są głęboko wzruszeni : wskaźnikiem wiatru :wszyscy , idąc rano do pracy marzyliśmy o tym by wiedzieć skąd dziś wieje wiatr - tym bardziej że media - w tym względzie - nie zawsze podawały prawdziwe informacje.

  • ~Roman 2016-04-21
    17:14:29

    0 0

    Zadziwiające jest że remont budynku,który stoi przy wspomnianym placu,a który wykonano w 2013 r. ,kosztował 1.100.000 złotych i chyba z racji oszczędności nie pomalowano nawet klatek schodowych które nie były malowane od ok. 30 lat. Remont podwórka przy tym bloku,który jak czytam wyżej zrobiono za ponad 2.000.000 zł. jest zrobiony rzeczywiście ze smakiem ale \"...miej proporcją mociumpanie.\"

  • ~Roman 2016-06-15
    13:14:19

    0 0

    Plac miejski Gądów Mały oddano do użytku do użytku,chyba w kwietniu b.r.,a do chwili obecnej (15.06.2016 r.),ani razu nie opróżniono
    kilku koszy na śmieci które się tam znajdują.

  • ~Zbigniew Sontowski 2019-03-14
    08:55:02

    0 1

    A gdzie jest zagospodarowanie drugiej części placu?! Obok biedronki? Jest to miejsce rozjeżdżone przez dziko parkujące ciężarówki i inne pojazdy niszczące chodnik przy wjeździe na parking płatny przy biedronce .jest to miejsce na którym tworzą się wielkie błotniste kałuże broniące dostępu do Biedronki.jakim prawem wjeżdżają tam ciężarówki?! Czemu miasto pozwala na taki stan rzeczy?Dlaczego nie kończy tak zachwalanej inwestycji zagospodarowania tego terenu?! Nie ma kasy?P roszę o ukaranie kierowców parkujących na trawnikach a będzie kasa nawet nadmiar.Czekamy na reakcję miasta w tej sprawie!

  • ~Zbigniew Sontowski 2019-03-14
    09:06:16

    1 1

    A gdzie jest zagospodarowanie drugiej części placu?! Obok biedronki? Jest to miejsce rozjeżdżone przez dziko parkujące ciężarówki i inne pojazdy niszczące chodnik przy wjeździe na parking płatny przy biedronce .jest to miejsce na którym tworzą się wielkie błotniste kałuże broniące dostępu do Biedronki.jakim prawem wjeżdżają tam ciężarówki ?! Czemu miasto pozwala na taki stan rzeczy?Dlaczego nie kończy tak zachwalanej inwestycji zagospodarowania tego terenu?! Nie ma kasy?P roszę o ukaranie kierowców parkujących na trawnikach a będzie kasa nawet nadmiar.Czekamy na reakcję miasta w tej sprawie!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.