Reklama

Wrocławianie wyróżnieni przez Politykę

13/10/2009 00:00

Wśród tegorocznych laureatów IX edycji akcji stypendialnej tygodnika „Polityka” pod hasłem „Zostańcie z nami!” znalazło się 3 wybitnych młodych naukowców z Politechniki Wrocławskiej: dr hab. inż. Tadeusz Andruniów, dr inż. Jarosław Domaradzki i dr inż. Marcin Magdziarz.

dr hab. inż. Tadeusz Andruniów jest adiunktem na Wydziale Chemicznym PWr. Związany z Uniwersytetem w Sienie, gdzie odbył najważniejszy ze swoich kilku zagranicznych staży. Prowadzi badania w dziedzinie fotobiologii, jest współautorem ważnych odkryć dotyczących fotochemii procesu widzenia. Będzie się zajmował m.in. fotoizomeryzacją rodopsyny, czyli niesłychanie istotnym momentem w procesie widzenia, kiedy światło wpada do oka i działa na zawarte tam białko. A także – syntezą przełączników molekularnych, czyli cząstek, które zamieniają energię chemiczną na mechaniczną, czyli światło na pracę (np. ruch mięśni). Prowadzi seminarium z nanobiotechnologii dla zaawansowanych studentów Politechniki Wrocławskiej. Nominowany był przez prof. Bogumiła Jeziorskiego.


 

Reklama

Kolejnym wyróżnionym jest dr inż. Jarosław Domaradzki - adiunkt na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr. Bada możliwości wytwarzania i zastosowania nanokrystalicznych materiałów tlenkowych na potrzeby nowoczesnej elektroniki i fotoniki. Jego plany naukowe na najbliższe lata związane są z projektowaniem, wytwarzaniem i charakteryzacją aktywnych powłok optycznych. Dzięki wykorzystaniu specyficznych właściwości nanomateriałów powłoki takie mogą pełnić jednocześnie funkcję wyświetlacza, ogniwa słonecznego, szyby o sterowanym zaciemnieniu, są odporne na zarysowania i czynniki atmosferyczne jak również mają zdolność samooczyszczania. Dr inż. Jarosław Domaradzki nominowany był przez prof. Michała Kleibera.


 

Reklama

dr inż. Marcin Magdziarz, adiunkt na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. We współpracy z wiodącymi ośrodkami na świecie (Cambridge, Monachium, Tel Awiw) zajmuje się matematycznym opisem i badaniem zjawisk przyrodniczych o charakterze losowym. Inspirację do jego badań stanowią słowa Hugo Steinhausa, legendarnego polskiego matematyka, który twierdził, że „między duchem a materią pośredniczy matematyka”.


 


W ciągu 9 lat Fundacja Tygodnika Polityka uhonorowała stypendiami już 176 wybitnych młodych uczonych, przekazując w ich ręce niemal 4,5 mln złotych. O jego przyznaniu decydują: dotychczasowy dorobek naukowy, niebanalny pomysła badawczy i uzdolnienia dydaktyczne. O stypendium naukowe wypłacane w kwocie 25 tys. złotych ubiegać się mogą pracownicy polskich uczelni z tytułem magistra lub doktora, a także studenci ostatnich lat.


Magdalena Bober, Źródło: Polityka

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości