Wiadomości

Za prawie 17 mln zł zbudują odwodnienie i kawałek jezdni na Racławickiej. Na most jeszcze poczekamy

2013-11-12, Autor: Tomek Matejuk
W końcu ruszy wyczekiwana od lat inwestycja, dzięki której ul. Racławicka zostanie w przyszłości połączona z aleją Piastów. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dwa etapy tego przedsięwzięcia - wygrała opiewająca na blisko 17 mln złotych oferta Skanskiej. Na razie powstanie odwodnienie i przy okazji, na koszt dewelopera, kawałek jezdni. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy znajdą się pieniądze na budowę samego mostu przez Ślęzę.

Reklama

Przypomnijmy, o tym, że miasto jest już gotowe do rozpoczęcia budowy drogi i mostu, które połączą ulicę Racławicką z aleją Piastów pisaliśmy już półtora roku temu.

 

Urzędnicy starali się nawet o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych przeznaczonych na rozbudowę infrastruktury. Funduszy nie udało się jednak pozyskać i inwestycja została odłożona w czasie. Pojawił się też pomysł, by w przedsięwzięciu partycypowali deweloperzy, którzy kupili grunty między ul. Rymarską a rzeką Ślęzą.

 

O tym, że odkładana od lat inwestycja w końcu może ruszyć donosiliśmy już w maju, gdy poznaliśmy wstępne plany magistratu na przyszły rok. W dokumencie "Założenia polityki społeczno-gospodarczej Wrocławia na 2014 rok" znalazła się bowiem budowa kolektora deszczowego wraz z wyprowadzeniem wód opadowych do rzeki Ślęzy.

 

W sierpniu Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na zadanie "Budowa ul. Racławickiej we Wrocławiu – etap I (kanał deszczowy) i etap II (deweloperski)". Do postępowania stanęło trzech chętnych, a ostatecznie wybrano ofertę firmy Skanska, która wyceniła inwestycję  na nieco ponad 16 mln 761 tys. złotych.

 

>Zobacz, jak na wizualizacjach prezentuje się rozbudowana ul. Racławicka

 

 

Ogłoszone przez spółkę postępowanie ma formułę "zaprojektuj i wybuduj". Oznacza to, że wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał przygotować kompletną dokumentację projektową, uzyskać wszelkie niezbędne zezwolenia, a następne przeprowadzić roboty budowlane.

 

Obejmą one budowę kolektora deszczowego (na odcinku od włączenia do istniejącej komory ul. Racławickiej do wyprowadzenia do rzeki Ślęzy w rejonie planowanego mostu) oraz sieci MTKK i SDIP, przebudowę kilku odpowietrzników i studni na istniejącym kolektorze "Ślęza" i budowę nowych odcinków kanalizacji.

 

Zakres przetargu przewiduje też budowę układu drogowego wraz z oświetleniem i odwodnieniem. Nowy odcinek ulicy Racławickiej będzie miał łącznie 500 metrów i dojedziemy niż aż do brzegu rzeki.

 

- Rzeczywiście, budujemy kawałek jezdni, na koszt dewelopera zresztą, ale istotą tego przetargu jest budowa odwodnienia, którego projekt mostu i jezdni nie przewidywał, a które jest niezbędne by prowadzić w tym rejonie kolejne inwestycje nie tylko drogowe - wyjaśnia Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

 

Na wszystkie prace zwycięzca przetargu będzie miał czas od końca października bieżącego roku do końca listopada 2015 roku. Na razie nie wiadomo natomiast, kiedy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na budowę samego mostu nad rzeką Ślęzą, który ma połączyć ul. Racławicką z aleją Piastów.

 

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~jvri 2013-08-23
    15:07:29

    0 12

    mieszkancy alei piastow juz zakladaja komitet protestacyjny

  • ~wrocławianiN 2013-08-23
    16:16:36

    23 0

    Aleja Piastów nie bez powodu była zaprojektowana i zbudowana z dwoma jezdniami rozdzielonymi pasem zieleni.
    Już na planie Wrocławia z 1937 roku widać linię przerywaną przedłużającą Aleję Piastów mostem przez Ślęzę i dalej aż
    do Racławickiej i Gajowickiej. Można to sprawdzić na mapie - link poniżej. W tamtych czasach ideą była dekoncentracja ruchu w mieście a tym samym ciągłe rozbudowywanie siatki ulic i możliwych połączeń z uwagi na planowane budowy nowych osiedli mieszkaniowych. Preferowane było urbanistyczne planowanie uwzględniające potrzeby miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat.
    -----
    http://dolny-slask.org.pl/mapy/wroclaw/1937/1.jpg

  • ~wrocławianiN 2013-08-23
    16:26:11

    23 0

    Obecną koncepcję budowy tego mostu należałoby zmienić tak aby były pasy rezerwowe na ewentualne przyszłe torowiska tramwajowe, nawet jeśli linia tramwajowa będzie tam za 10 czy 20 lat. Takie inwestycje robi się z myślą o przyszłości a nie na zasadzie łatania dziury na wczoraj.

  • ~Rafał 2013-08-29
    09:59:10

    17 0

    Budować Budować i jeszcze raz Budować ta droga jest cholernie potrzebna .
    Kto z mieszkańców z A.Piastów myśli że może tę inwestycję ciągle blokować jest po prostu Idiotą

  • ~natti 2013-09-02
    16:20:40

    13 0

    Ale dlaczego most ma tylko po jednej jezdni w każdą stronę skoro ulice i Racławicka i Al. Piastów mają po dwie jezdnie w obu kierunkach? Przez to zwężenie będą się przecież tworzyć korki! Nasi projektanci nie mają zwyczaju projektowania z wyprzedzeniem na 10 lat.

  • ~Maciej 2013-10-20
    10:35:49

    6 0

    Natti-> na Al. Piastów tylko jeden pas ruchu będzie w użyciu. Drugi będzie służył za parking.

  • ~tomasz 2013-10-20
    19:42:34

    11 0

    Należałoby poprosić służby żeby sprawdziły dlaczego miasto wywaliło miliony złotych na prywatne parkingi które powstały z jednego pasa drogi. Ciekawe jakie to osobistości mieszkają na tej ulicy skoro mogą blokować budowę drogi która jest wpisana w uikład komunikacyjny Wrocławia już od czasów przedwojennych.
    Paniska z al. Piastów nawet dostali zgodę na progi zwalniające na tej drodze.

  • ~Maciej 2013-10-21
    08:35:23

    3 4

    1x1 jest odpowiednim profilem dla Al. Piastów. Ani dalszy układ drogowy za Al. Piastów, ani ul. Racławicka nie są i nie będą przystosowane do obsługi tak dużego ruchu jaki jest dedykowany dla dróg 2x2. To jednak są drogi lokalne, osiedlowe.

  • ~Obs 2013-10-21
    10:01:27

    6 0

    @Maciej
    Akurat nie widzę przeciwskazań żeby poszerzyć Wiejską i Mokronoską do AOW,bo na to jest zostawiona rezerwa.
    A Racławicka jest przecież dwupasmowa,więc o co Ci chodzi??? Plany stare jak świat...

  • ~Ralf 2013-11-04
    22:32:47

    1 3

    Aleja Piastów już się sypie zaledwie kilka lat po remoncie,więc większy ruch to pogorszy i trzeba będzie wymieniać nawierzchnię.Tak to w Polsce się robi.A najcięższymi pojazdami są autobusy MPK i śmieciarki,które teraz tam jeżdżą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.