Wiadomości
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
Do poziomu 794 cm może w środę podnieść się Odra na wodowskazie w Oławie pod Wrocławiem - wynika z modeli matematycznych IMGW. To o 28 cm więcej niż podczas powodzi w 1997 roku. Jeszcze nigdy w historii Odra nie była tutaj tak wysoka. Już teraz rzeka przekracza stan ostrzegawczy, a wkrótce osiągnie stan alarmowy. Burmistrz Oławy mówi o otwarciu polderu Oława - Lipki. Oznaczać to może zalanie drogi Oława-Jelcz Laskowice i zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu mniejszych miejscowości. Starosta oławski ogłosił w niedzielę stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie całego powiatu.
- Być może jutro lub pojutrze będziemy musieli ogłosić stan alarmowy na Odrze - przyznał w sobotę wieczorem prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W 1997 roku fala odrzańska spotkała się z falą szczytową z Nysy Kłodkziej. I tego się obawiamy. Liczymy że tego nie będzie, że zbiornik w Raciborzu i zbiorniki na Nysie Kłodzkiej spełnią swoje zadania, że faktycznie mamy dużo lepszy niż wtedy system zarządzania - powiedział na antenie TVN24.
Jak powiedział burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia prognoz IMGW przez wojewódzki sztab kryzysowy, nie wiadomo więc czy faktycznie Odra może się tutaj podnieść do poziomu przekraczającego ten z 1997 roku. - Przy poziomie 630 cm w Brzegu (w województwie opolskim - przyp. red.) otwierany jest polder Oława-Lipki i następuje tam zrzut wody. To powinno tę falę w Oławie zmniejszyć - powiedział Frischmann. Otwarcie polderu oznaczać będzie m.in. zalanie drogi Oława - Jelcz-Laskowice. Poziom Odry w Brzegu to obecnie 530 cm, ale we wtorek przewidywane jest 678 cm.
Prognozy IMGW dotyczące stanu rzek są bardzo dynamiczne. Te, o których tutaj piszemy pochodzą z godz. 11.30 w niedzielę. Wynika z nich, że we wtorek stany alarmowe we Wrocławiu przekroczą jednocześnie Odra, Oława, Ślęza i Bystrzyca.
- Uruchomiliśmy suchy zbiornik Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 000 000 m3 wód wezbraniowych rzeki Odra - przekazały Wody Polskie. - Jego praca pozwoli spłaszczyć falę wezbraniową, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców miast i miejscowości leżących poniżej. Zbiornik umożliwia spłaszczenie fali powodziowej oraz opóźnia moment dojścia fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal. Równolegle pracownicy Centrów Operacyjnych Ochrony Przeciwpowodziowej zarządzają poziomem wód tak, aby za sprawą pracy zbiorników Turawa, Otmuchów i Nysa uniknąć nałożenia się na siebie fal powodziowych.
- Będziemy podejmować konkretne plany operacyjne związane z zabezpieczeniem przed powodzią w zależności od rozwoju sytuacji - zapowiedział Urząd Miejski Wrocławia. W stan podwyższonej gotowości podniesiono miejską policję. W gotowości jest też wojsko. - W obecnym scenariuszu prognozuje się falę o wielkości Odry we Wrocławiu ok. 2000 m3/s (w latach: 2010 – 2300 m3/s, 1997 – 3700 m3/s). Po modernizacji (lata 2012-2023) Wrocławski Węzeł Wodny jest w stanie przepuścić przez Wrocław wodę o wielkości 3100m3/s. Czyli maksymalna prognozowana na na teraz fala, która dotrze do Wrocławia, powinna być o 1/3 niższa od maksymalnej przepustowości Węzła. Taki przepływ będzie prawdopodobnie od wtorku i utrzyma się kilka dni - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Stan alarmowy może przekroczyć także Ślęza. - Tu ważna informacja dla zarządców budynków znajdujących się w pobliżu rzeki, by sprawdzili poprawne działanie zasuw burzowych w budynkach, tak by wysoka woda w rzece nie doprowadziła do cofki i podlania piwnic w budynkach wodami kanalizacji burzowej. Informacje w tej sprawie przekazujemy zarządcom, ale warto by również mieszkańcy o takie działanie poprosili - zaapelowali wrocławscy urzędnicy.
Bystrzyca na terenie Wrocławia może spowodować zagrożenie dla gospodarstwa położonego przy ul. Gałowskiej. - Właścicielka jest w stałym kontakcie z dyspozytorami CZK i w przypadku konieczności udzielenia pomocy będą podjęte działania - informuje urząd.
- Odra (Trestno) - stan obecny 342 cm, stan ostrzegawczy 380 cm, stan alarmowy 450 cm, prognoza na wtorek i środę 584 cm
- Bystrzyca (Jarnołtów) - stan obecny 230 cm, stan ostrzegawczy 236 cm, stan alarmowy 270 cm, prognoza na wtorek i środę 320 cm
- Oława (Oława) - stan obecny 244 cm, stan ostrzegawczy 200 cm, stan alarmowy 250 cm, prognoza na wtorek i środę 300 cm
- Ślęza (Ślęza) - stan obecny 270 cm, stan ostrzegawczy 270 cm, stan alarmowy 300 cm, prognoza na wtorek i środę 297 cm
- Widawa (Krzyżanowice) - stan obecny 126 cm, stan ostrzegawczy 150 cm, stan alarmowy 200 cm, prognoza na wtorek i środę 163 cm
Tagi: rzeki wrocław, powódź wrocław
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Ten cmentarz to wrocławskie Powązki. Zobacz groby znanych i ważnych wrocławian
27870 -
Wrocław: 12-letni chłopiec od środy nie wracał do domu. Dziś się odnalazł
26376 -
Metro we Wrocławiu? Projekty już są
19534 -
Nowa lista dróg płatnych od 1 listopada. A na niej AOW, A4, S5 i S8 pod Wrocławiem
14218 -
Dino wybuduje nowy market przy wjeździe do Wrocławia
8701
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: 145 km/h pędził AOW. Tłumaczył, że spieszy się na budowę
3 -
Zmiana czasu na zimowy już tej nocy. Szybko zrobi się ciemno!
3 -
Uwaga! IMGW ostrzega Wrocław i Dolny Śląsk. Wiatr może niszczyć budynki i drzewa
3 -
W poniedziałek wielki koncert TVP na wrocławskim Rynku
2 -
Poniedziałek we Wrocławiu w wielkim korku
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 692