Wiadomości

2,4 mln zł za nadzorowanie wprowadzania projektu Inteligentny System Transportu

2011-02-18, Autor: Bartłomiej Knapik
Warszawska firma Egis wygrała przetarg na firmę, która będzie nadzorować francusko-polskie konsorcjum podłączające światła na 153 skrzyżowaniach w mieście zostaną podłączone do wspólnego komputera. Projekt Inteligentny System Transportu to najlepszy z dotychczasowych pomysłów na korki.

Reklama

Inteligentny System Transportu będzie polegał na tym, że światła na 153 skrzyżowaniach w mieście zostaną podłączone do wspólnego komputera. Dzięki temu będzie się dało wspólnie nimi zarządzać. Ma to, po pierwsze, przyspieszyć jazdę tramwajów (projekt Tramwaj Plus), po drugie, pomóc rozładowywać korki we Wrocławiu.

Za 109 milionów 664 tysięcy 375 złotych i 4 grosze brutto realizować je będzie konsorcjum firm Wasco z Gliwice wraz z Gertrude z Bordeaux.

- Firma nadzorcza będzie sprawdzać pracę polsko-francuskiego konsorcjum – tłumaczy Błażej Trzcinowicz, który w urzędzie miasta nadzoruje ten projekt. - Firma musi mieć ekspertów z każdej dziedziny, od geodezji do informatyki, żeby w naszym imieniu patrzeć wykonawcy na ręce, pilnować aby dotrzymywał harmonogramów i wykonywał wszystkie prace najlepiej jak to możliwe – dodaje.

- W ubiegły piątek po półtorej miesiąca dostaliśmy wreszcie dokumenty z  Urzędu Zamówień Publicznych. Ponieważ program jest współfinasowany z funduszy unijnych konieczna była tzw. kontrola uprzednia z UZP. Czekaliśmy na nią dłużej niż się spodziewaliśmy, ale teraz możemy podpisać umowę z wykonawcą – dodaje.

Przetarg na pełnienie nadzoru inwestorskiego wygrała warszawska firma Egis z ceną ofertową brutto: 2 miliony 387 tysięcy 838 złote i 36 groszy.



Co dokładnie kupujemy od konsorcjum, na którego stoi on czele?
- Centrum sterowania ruchem ulicznym przy ul. Strzegomskiej 148,
- System Sterowania Ruchem na 153 skrzyżowaniach (można go rozszerzyć do 400 skrzyżowań, warto jednak pamiętać, ze w tej chwili we Wrocławiu światła mamy na 227 krzyżówkach),
- Nadzór nad komunikacją zbiorową (każdy tramwaj i autobus będzie miał lokalizator),
- Dynamiczną informację na 168 przystankach (taką, jak działa na pl. Powstańców Wielkopolskich),
- System informacji dla kierowców (specjalne tablice, na których będą wyświetlane informacje meteorologiczne, o korkach oraz o wolnych miejscach parkingowych w centrum).

Jak wygląda harmonogram prac?
W maju Tramwaj Plus będzie miał priorytet na skrzyżowaniach od Piłsudskiego do Świeradowskiej, w listopadzie – już w całym mieście. W tym samym czasie na 168 przystankach będą już działać elektroniczne tablice informujące o przyjazdach pojazdów MPK. Za rok w grudniu komputer będzie sterował wszystkimi światłami w centrum a od stycznia 2013 roku będzie pod niego podpięte 153 skrzyżowania w całym mieście.

Przypomnijmy, że  dzięki inteligentnym światłom tramwajem ze wschodu na zachód będzie szybciej. Wiemy to z analizy tzw. „Charakterystyka Typów Priorytetów”, które mają zostać ustawione na trasach Tramwaj Plus i na trasach linii średnicowych (6, 7 oraz 11) w ramach tzw. Zintegrowanego Systemu Transportu Szynowego. To ten, na podstawie którego najpierw dostaliśmy pieniądze na linie 6 i 7 (kupiliśmy Skody 16 T oraz wyremontowaliśmy Szewską i pl. Powstańców Wielkopolskich) a teraz będziemy wdrażać projekt Tramwaju Plus.

Na naszą prośbę analizę tych priorytetów przeprowadzili eksperci z Politechniki Wrocławskiej.
- Pierwsza linia Tramwaju Plus po wprowadzeniu tych priorytetów będzie bardzo szybka. Razem z nią przyspieszą oczywiście wszystkie inne tramwaje na tej trasie, bo przecież będą jeździć po tych samych torach – twierdzi Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej.

Jednak nie wszystko zapowiada się aż tak różowo.
- Druga nitka Tramwaju Plus będzie już tylko szybka. Jednak najmniej przyspieszą tak zwane linie średnicowe, czyli te wiodące z południa na północ. „Jedenastki”, które na własne trasy wrócą po przebudowie mostów Młyńskich to pozytywny przykład, bo priorytety dla nich zostały tak pomyślane, że dadzą dobry efekt – twierdzi Igor Gisterek. - Niestety nie można tego powiedzieć o „szóstkach” i „siódemkach”, które będą prawie tak wolne jak obecnie. Brak poprawy będzie dotyczył odcinka między Arkadami a ulicą Łokietka, czyli w śródmieściu, gdzie generowanych jest najwięcej opóźnień. Niestety po raz kolejny wychodzi popularny we wrocławskim urzędzie pogląd, że nie można na poważnie zabrać czasu na skrzyżowaniach samochodom. W efekcie zmiany, które mogły dać bardzo dobry efekt, dadzą tylko dobry – dodaje.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
  • ~ 2011-02-18
    11:09:27

    0 0

    Ja mam pytanie, po co w ogóle jeset Urząd Miasta jak wszystko się outsourcuje :)

  • ~ 2011-02-18
    12:57:52

    0 0

    Prosta odpowiedź, ktoś musi to zlecić i dać kasę.. za darmo nikt tego nie zrobi

  • ~ 2011-02-18
    14:08:05

    0 0

    qurw.... mac co za jeb... miasto kasy na odśnieżanie nie ma na remont ulic nie ma a tutaj lekką ręką dwie i pół banki w śmietnik lądują paranoja

  • ~ 2011-02-18
    14:48:53

    0 0

    marco nie pieprz bo na remonty ulic jest kasa i ciągle są remontowane(chyba, że tobie przeszkadza, zę zimą nie remontują dróg...) a jeśli chodzi o odśnieżanie to wszędzie było tak samo nawet w tych miastach gdzie przeznaczono nie wiadomo jaką górę pieniędzy stan dróg był identyczny jak u nas.

  • ~ 2011-02-18
    15:54:45

    0 0

    Skoro wydajemy 110mln to lepiej żeby ktoś to skontrolował a skoro wycenił to na 2,3mln to pozostaje nam wierzyć, że miasto dobrze wydało te pieniądze... a sam system zadziała ;)
    Poszperałem więc w googlu żeby się dowiedzieć kto to taki ten Egis ;) Dowiedziałęm się, ze Egis już sporo działał i działa na wrocławskim rynku. Nadzoruje między innymi budowę A8 a strona www.obwodnica-wroclawia.pl to ich projekt. Jak dla mnie to do tej pory najlepiej pokazana pokazana mieszkańcom inwestycja. Pewnie też z tego względu, że mają wszystkich fachowców na miejscu mogli przedstawić najkorzystniejszą ofertę...

  • ~ 2011-02-18
    16:34:19

    0 0

    Brawo, ponad 2% inwestycji idzie na kontrolę. Know, naiwny jesteś. W praktyce ci nadzorcy bronią wykonawcę .... poczytaj sobie jak to się robi we Wrocławiu.

  • ~ 2011-02-18
    17:03:33

    0 0

    Lewe faktury, lewe doradztwo, kolega zarobi.... Egis i 2,4 moln za "nadzorowanie" czylinicnierobienie ewentualnie sabotaż strony mieszkańców i interesu miasta. Przypominam że Egis to ci sami nieudacznicy co "nadzorowali" skandaliczy remont i kanalizacje na Ołtaszynie. Mam pytanie: po co magistrat i armia opłacanych urzednikow skoro projeky stricte miejski i ich kompetencjach ma "nadzorowac" firma zewnętrzna? Już wiecie jak się kręci lodziki ? - Pensyjki i setki zatrudnionych sobie a kolega i jego firma będzie nadzorował za 2,5 miliona !!!! De facto chyba kązdy kuma co to sa faktury za lewe usługi "doradcze"

  • ~ 2011-02-18
    17:20:15

    0 0

    jak mnie wkur@#@#@ takie gadanie: "lewe to, lewe tamto, koledzy, kolesiostwo...." Masz dowody na to leć do prokuratury a nie pieprzysz trzy po trzy na forach baranie. Wiesz, ze "kręcą lody" zgłoś to. Wiesz, że coś komuś załatwił lub jest konflikt interesów, zgłoś to. Czy raczej tchórzysz i potrafisz pisać brednie za monitorem?

  • ~ 2011-02-18
    17:56:19

    0 0

    Nie pultaj się jak naiwny kajtek cymbale powyżej. Rozumu nie masz albo tylko udajesz. Egis już zaśłynął byciem rzecznika partacza-wykonawcy na Ołtaszynie. Mieszkańców olewał i przyklepywał tandetę. To jest inwestor zastępczy? Spółka kontrolująca? Wolne żarty dla frajerów. Albo nie mamy swiadomosci istnienia wielu podobnych tworków albo niezwłocznie powołać 1) Straż-Supervising Sp. z o.o. spółkę do kontroli strażników kontrolujących niedziałajace Urbanatory 2) Dziury-Kontrol Sp. z o.o. spółkę z budżetem 5 mln do kontroli łatania dziur i wreszcie Dutek-Advisory Sp. z o.o. do kontroli Dutkiewicza i na koniec Super-Hyper-Prime-Accountant jako superkontrolera od kontroli spółek kontrolujących innych kontrolerów itd. Wszystkim dac po parę baniek budżetu. oto jak dynamicznie zwiększa się zadłużenie i sprzedaje odpowiedzialność urzednikow osobom trzecim za nasze OCZYWIŚCIE pieniążki. Tysiące urzędasów, wydziałów i spółek magistratu a do każdej nowej pierdoły trzeba powołać kolejną na rzeczkontroli

  • ~ 2011-02-18
    18:24:12

    0 0

    i kto tu jest cymbałem. Nic nie napisałem na temat kontrolingu. Przeczytaj jeszcze, raz tym razem ze słownikiem języka polskiego jakbyś jakiegoś słowa nie zrozumiał

  • ~ 2011-02-18
    18:30:01

    0 0

    @descanting ty za to wszystkie rozumy pozjadałeś a jak ktos sie z toba nie zgadza to jest... idiotą hmmm znajoma treść na znajomym portalu. Czyli forum tuwroclaw bez zmian.

  • ~ 2011-02-18
    18:41:55

    0 0

    To ja już sobie daruję komentarze w temacie i zaapeluję tylko o odrobinę kultury względem innych użytkowników. To że mamy inne zdania, nie znaczy, że mamy się inwektywami obrzucać... to po pierwsze. A po drugie, czy nie szkoda nerwów..? Miłego weekendu ;)

  • ~ 2011-02-18
    20:00:56

    0 0

    no ale o co biega: mówię swoje bo wiem co o tym sądzić i takie jest moje zdanie. Klonowanie bzdurnych wydatków weszło w krew urzedasom stąd pojęcie o chyba celowym wywalaniu kasy - za nasze łatwo idzie prawdaż? To już nie wystarczy własnymi siłami nadzorować, tym bardziej że powstało mnóstwo spółek celowych z udziałem 100% miasta i zatrudnieniem krewnych i znajomych królika tylko po to by "doradzać". Zaiste za nawine uważam podejście takie w sytacji gdy kazdy skorumpowany poseł, urzednik czy minister od lat śpiewa o nie widzeniu niczego złego w płaceniu w usługach zewnętrznych. Na czym one polegaja nikt nie wie, nie sprawdzi i nie udowodni. Wszelkie doardztwa za setki tysięcy PLN zazwyczaj polegają na telefonicznym pieprzeniu o grillu w gronie dwóch albo trzech kumpli. Stadion tez musi być nadzorowany i z zasady Wrocławskie Inwestycje tez sa spółką nadzorującą. WI nie wystarczyłoby do ogarnięcia wprowadzania systemu? Setki urzędasów, ZDiUM, konsultanci, dyrektorzy departamanetów i wszystkie te klony to niby co do ch...a robią eeeee??

  • ~ 2011-02-18
    20:02:23

    0 0

    A kto będzie nadzorował firmę nadzorującą?

  • ~ 2011-02-18
    20:55:20

    0 0

    Gdyby ktoś zapomniał ile osób zatrudnia UM i w jakich wydziałach proponuje przeczytać miniony artykuł który pokaże ile!!! OSÓB PRACUJE W ZDIUM, W INWESTYCJACH MIEJSKICH - dla mnie osobiście to - od kąt jest DUTKIEWICZ I JEGO RADNI SĄ SPÓŁKI, SPÓŁECZKI które nadzorują wszystko i wszystkich - a w sumie nic z tego nie ma a STRAŻ MIEJSKA KTÓRA JEST OD CZEGOŚ INNEGO KONTROLUJE BILETOMATY - TO JEST PARANOJA TYLKO TAK MOŻNA TO OPISAĆ - COŚ NIE NORMALNEGO!!!! oto link:http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,co-najmniej-8056-osob-pracuje-dla-dutkiewicza,wia5-3266-5139.html SZCZEGÓLNIE POLECAM RICCO I GOŚĆ. POCZYTAJCIE I W KOŃCU POMYŚLCIE OD CZEGO PRAWIE 500 OSÓB BIERZE KASE

  • ~ 2011-02-18
    22:41:09

    0 0

    @gów...prawda - KĄT to może by opisany na okręgu... Aż tak Ci przeszkadza że ktoś pracuje dla Dutkiewicza? Jak dla mnie to jest niezrozumiałe że tak szczekacie , ponieważ każdy prezydent ma swoich podwładnych i nie łudź sie ze gdyby Piechotka lub ktoś inny wygrał byłoby inaczej... A barany ze SM nic innego nie robią więc niech chociaż kontrolują te biletomaty.

  • ~ 2011-02-19
    02:35:58

    0 0

    Znowu bubel szykuja nam nasi amatorzy od wszystkiego! Tylko nie Francuzi!!! Oni są specami od najwiekszego haosu komunikacyjnego i korków!!! Do Paryża lepiej nie wjezdżać samochodem!!!

  • ~ 2011-02-19
    09:32:53

    0 0

    Jest niepokojace, że nadzór nad tym zadaniem idzie do jakieś spółeczki a gdzie wysokopłatni nasi urzednicy-inżynierowie? To może byc typowa piramida wykonawcza. Chwaleni "francuzi" poszykują pilnie na rynku wrocławskim inzynierów, którzy zrobia programy i algorytmy, chociaz faktycznie daja nowoczesne narzedzia! Znowu chwyt na hasło " zrobia nam to cudzoziemcy" a tak naprawde bedzie to wykonane przez 1-2 naszych inzynierów, którzy robia to na codzień za niewielkie pieniadze. To jest własnie piramida; gł. wykonawca zgarnie 30 a nawet 60% marzy a wyrobnicy zrobia to lepiel lub gorzej za 10%. Referencje dostanie "francuz" jako lepszy od nas fachowiec. Czy coś sami na rynku krajowym możemy zrobić i firmować, czy wiecznie bedziemy autsaiderami chociaz podstawowe prace jak np. sieć połaczeń - okablowanie, światłowody i powiązan miedzy sterownikami wykonujemy od ponad 15 lat!

  • ~ 2011-02-19
    15:35:25

    0 0

    do ricco. A co ty wiesz co robi SM? Chętnie posłucham... dawaj

  • ~ 2011-02-20
    11:55:59

    0 0

    ahh tak ta SM tyle robi... np rozmawia z lokalnym elementem na Rynku gdy uliczni grajkowie strasza turystów... że nie wspomnę o przejażdżkach MPK w dzień zamiast wieczorem by wesprzec bezpieczeństwo... dodatkowo zakładanie blokad na koła... ahh takie to ważne obowiązki na tych leniach spoczywają...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.