Wiadomości

2017: Wrocław ma szansę na organizację The World Games

2011-06-15, Autor: Daria Kędzierska
Pod koniec roku zapadnie decyzja o tym, czy uda się urządzić w mieście kolejne międzynarodowe wydarzenie sportowe. Wrocław dostał się bowiem do finałowej czwórki miast ubiegających się o organizację The World Games. Naszymi rywalami są Genua, Budapeszt i Kapsztad.

Reklama

World Games mają za zadanie wypromować nieolimpijskie dyscypliny, które w przyszłości będzie można wprowadzić do programu olimpiady. Uczestnicy rywalizują o medale w takich dyscyplinach jak: karate, skoki spadochronowe, rugby, sumo, aikido, wspinaczka, squash czy bowling. Wrocław zaproponował, by podczas WG odbyły się też zawody żużlowe, w powożeniu, lacrosse i w kickboxingu.

 

Pomysł na organizację WG ma być odpowiedzią na stawiane często pytanie: co po Euro? Urzędnicy twierdzą, że to dobry moment na wykorzystanie całej nowej infrastruktury, która powstanie na mistrzostwa i okazja na przystosowanie istniejących już obiektów miejskich dla potrzeb nie tylko World Games, ale i wrocławian. Już dziś mowa jest o modernizacji Stadionu Olimpijskiego pod zawody żużlowe, zadaszenia basenu przy Wejherowskiej na zawody pływackie, czy zaaranżowaniu nabrzeża Odry np. na czas wyścigów smoczych łodzi.

 - Jest też pomysł na budowę całkowicie nowego obiektu, czyli toru do jazdy na rolkach- mówi Michał Jaros, poseł i pomysłodawca inicjatywy WG, a także aktywny promotor kandydatury miasta w Ministerstwie Sportu w Warszawie.

Poparcie ministerstwa, a także Polskiego Komitetu Olimpijskiego, będzie ważną kartą przetargową podczas negocjacji z przedstawicielami IWGA (International World Games Association). To bowiem te podmioty, do spółki z miastem zadecydują, jaki będzie budżet imprezy. Na dziś szacuje się, że może on wynieść między 25 a 40 milionów dolarów.

 

- Konkurencja jest silna, ale tylko Wrocław planuje zorganizować całą imprezę w obrębie miasta- mówi Michał Janicki, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. Euro 2012. -Teraz rozpracowujemy konkurentów, żeby podczas lipcowej wizyty przedstawicieli IWGA przedstawić naszą przewagę i by przez najbliższe miesiące udowadniać, że Wrocław zasługuje na tę imprezę- dodaje Janicki.

 

Szacuje się, że World Games może zgromadzić we Wrocławiu nawet 300 tysięcy kibiców. Miasto liczy na wpływy ze sprzedaży pamiątek i praw do transmisji telewizyjnych, bo te pieniądze zostaną w lokalnym komitecie organizacyjnym.

 

Już teraz można zostać fanem The World Games na specjalnie stworzonym profilu na Facebooku.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~ 2011-06-15
  00:39:22

  0 0

  Czy jest gdzieś portal, na którym możnaby poprzeć kandydatury Genui, Budapesztu i Kapsztadu?
  Bo boję się, że władze miasta narobią nam beztrosko kolejne długi.

 • ~ 2011-06-15
  07:31:08

  0 0

  no i kupa, znowu wszystkie cele i priorytety będą związane z jakimiś igrzyskami, zabawą a nie poprawą jakości życia i miasta samego w sobie- no a długi pewnie też, bawmy się na kredyt, przeciez ktoś to kiedys spłaci......szkoda słów

 • ~ 2011-06-15
  10:07:18

  0 0

  A nie zauważyliście moi drodzy pesymiści, że dzięki takim imprezom Wrocław staje się sławny na całą Europę. Dzięki temu mamy więcej turystów, więcej miejsc pracy i więcej kasy. Wiem, że najchętniej zamknęlibyście się w swojej skorupce i jęczeli, że to nie zrobione, tamto nie skończone - ale wybaczam Wam, bo tacy są prawdziwi Polacy - wiecznie udręczeni i niezadowoleni z życia.

 • ~ 2011-06-15
  10:21:40

  0 0

  Tak, takie imprezy są straszne, nie daj Boże przy okazji TWG ktoś nam wyremontuje jakiś obiekt sportowy. Tragedia.

  Ale taka stosunkowo niewielka impreza nie narobi nam takich wielkich szkód jak Euro. Kurcze, Euro to dopiero tragedia. Mamy stadion, normalnie przerąbane. Aha, obwodnica, to dopiero rozpacz.
  Trzeba było popierać kandydaturę Włoch, bo nam ta obwodnica i stadion będą tylko przeszkadzać. Generalnie miasto cierpi jak ranne zwierze.

  No i niech nam się uda wywalczyć TWG, to może któryś basen zostanie wyremontowany. A przecież wszyscy wiemy, że Wrocławianie nie potrzebują basenów. Żadne WorldGamesy nie zaprzepaszczą naszych marzeń o taplaniu się w zamulonym Morskim Oku, albo tłoczeniu w Aquaparku, który nie wyrabia wobec olbrzymiego zapotrzebowania i tłumów przed wejściem. Swoją droga jakby aquaparku nie było, to by nie było kolejek do niego, więc to kolejna inwestycja, która wyrządziła nam, mieszkańcom poważną krzywdę.

  Niech się nic nie robi, nie buduje, zastawi snopkiem siana, pieniądze niech się rozejdą po kościach, od Unii też nic nie chcemy, bo nie będziemy się prosić i Wrocław zostanie najszczęśliwszą wsią pod słońcem. I wtedy nikt nie będzie krytykował.

 • ~ 2011-06-15
  10:46:19

  0 0

  A jaka jest dotacja na organizację tej imprezki? Tak konkretnie poproszę.

 • ~ 2011-06-15
  10:52:01

  0 0

  komares ma się budować ale tylko i wyłącznie tramwaj na Psie Pole dla tego "pana" nade mną

 • ~ 2011-06-15
  11:04:53

  0 0

  Kokretnie - jaką kasę zarobimy a jaką wydamy i ile dostaniemy dofinansowania. Gadki dla lemingów o promocji, turystach i sławie sobie możecie darować.

 • ~ 2011-06-15
  11:08:35

  0 0

  wrocław miasto spotkań!!!!!!!!!!........wizji i marzeń z codzienną rzeczywistością....i znowu jakiś kolega kolegi założy firemkę i wygra przetarg na promocję czy inne takie- niektórzy w tym mieście mają łeb do kręcenia lodów.......brawo brawo

 • ~ 2011-06-15
  12:50:17

  0 0

  W tym artykule nie jest to napisane. Ale w innych serwisach jest pełny tekst. Miasto finansowo wychodzi na zero ale zostaje z podreperowaną infrastrukturą, dalszą promocją miasta i z pieniędzmi, które nie wprost wpływają do miasta przez podatki sprzedawców, ogródki piwne itp.
  I skąd taka nerwica? Ktoś przecież przygotowując się do imprezy robi rachunek zysków i strat. I to ktoś bardziej zaangażowany w projekt, niż nikt z internetu, co to się na wszystkim zna.

  No i co oznacza takie założenie, że "kolega kolegi założy firemkę i wygra przetarg"?
  To trzeba wzmocnić kontrolę, a nie rezygnować z wszystkich inwestycji. Jeżeli kolega kolegi ma założyć firemke, to mogą kręcić lody na lewym budowaniu i naprawianiu dróg. Jaki wniosek, nie budujmy i nie naprawiajmy dróg? Przecież to by było chore.

 • ~ 2011-06-15
  13:17:40

  0 0

  Przytocz te artykuły.

 • ~ 2011-06-15
  13:34:51

  0 0

  matomi: gazetawroclawska.pl/sport/415446,wroclaw-w-czworce-kandydatow-do-organizacji-the-world-games,id,t.html

 • ~ 2011-06-15
  14:15:23

  0 0

  To są marzenia posła, który chce sobie imprezkę zrobić a nie jakieś sensowne wyliczenia - od kiedy miasto sprzedaje pamiątki?

 • ~ 2011-06-15
  14:55:56

  0 0

  jakie wyliczenia???-pomysł pstryk realizacja, potem burdel w papierach szatb ludzi kombinuje jak prostowac krzywe sprawy, wywracanie wszystkich planów do góry nogami-efekt gigantomańskiej polityki...........a co do internetowych "nikt"-ów większośc ludzi krytykje bo ma wiedzę, służbową najczęściej i krytyka bezpodstawna nie jest a etetowi obrońcy z magistratu nie mają argumentów na niektóre stwierdzenia i szczekają wyzywają od troli, malkontentów-to ciąg;le te same osoby

 • ~ 2011-06-15
  17:17:22

  0 0

  W samym rynku jest sklep z pamiatkami z logo Wroclawia. Podobno PL jest juz w Europie, a nie za zelazna kurtyna, wiec moze fajnie by bylo w koncu dorosnac do poziomu miast europejskich, a nie tkwic wiecznie w blokach z wielkiej plyty, basenach z grzybem, śmierdzących halach sportowych itd. Kazda inwestycja, co oczywiste wymaga wylozenie okreslonej puli pieniedzy. I zwykle kazda firma sie na inwestycje w taki czy w inny sposob zadluza. ALE inwestycje zwykle sie robi po to, zeby zarobic, chociaz zawsze istnieje pewne ryzyko. Roznica miedzy inwestycjami miasta a zwyklej firmy jest jedynie taka, ze miasto nigdy nie straci do konca - bo impreza moze nie wypalic, a miasto zostanie z przyzwoita infrastruktura sportowa (ktora teraz jest w oplakanym stanie). Dlatego chyba warto podjac ryzyko? A wydaje mi sie, ze wiekszosc przedsiebiorcow z Wroclawia bedzie zadowolonych z naplywu turystow no i wreszcie na fajna, duza impreze beda mogli wybrac sie sami wroclawianie, ktorzy w wiekszosci jednak nie wygrali biletow na Euro.

 • ~ 2011-06-15
  21:33:05

  0 0

  Tym panom ze zdjęcia dziękujemy! Kolejna wizjonerska propaganda głoszone przez nieudaczników amatorów od imprez, którym się wydaje, że są najlepsi i na wszystkim się znają!

 • ~ 2011-06-15
  21:51:14

  0 0

  nie rozumiem skąd bierze się takie negatywne podejście. znaleźli się ludzie, którzy chcą coś we Wrocławiu robić, ale lepiej od razu ich skreślić i krytykować niż pozwolić działać i dać szansę ?! nie tylko im, ale i całemu miastu - które bezsprzecznie skorzysta na organizacji tej imprezy.

 • ~ 2011-06-15
  22:34:52

  0 0

  @~mała_mi Niestety ludzie nie są zbyt kumaci i nie rozumieją pewnych rzeczy. Podobnie jak nie rozumieją sprawy długu miasta.

 • ~ 2011-06-16
  07:48:27

  0 0

  Węgorz głupi jesteś jak się patrzy.........takie gadanie że ciemny lud nie rozumie to sobie zostaw na spotkania w magistracie z kolegami po fachu-to własnie CI któzy mają wiedzę, dostęp do papierów, informacji krytykują i krytykowac będą bo to co się wyrabia to folwark jest i tyle!!!!!!!niestety, zaden PR ma forach tego nie przykryje, szczególnie taki tani jak aktualny

 • ~ 2011-06-16
  07:55:14

  0 0

  Rozumiem, że Anna Malkiewicz pokrywa straty jak impreza przyniesie takowe? Bo podejmować ryzyko za cudze pieniądze to każdy potrafi. Wrocław nie zarobi na tej imprezie tak jak nie zarobi na Euro 2012 i ESK 2016. Za to drenaż budżetu będzie miał gwarantowany. Oczywiście ludzie się tym nie przejmują bo myślą, że ich to nie dotyczy a tymczasem doytyczy i to bardzo bo: już mamy podwyżki czynszów komunalnych a szykują się następne, każdy odczuje też podwyżkę wody prawie dwukrotną w ciągu kilku lat. Umowa z Mennicą co prawda blokuje trochę podwyżki cen zbiorkomu ale przecież można dopisać do niej aneks i też ceny pójdą w górę. W przyrodzie nic nie ginie a z pustego i salomon z pustego nie naleje. Wrocławia na te imprezy po prostu nie stać i odbywają się one kosztem zadań podstawowych gminy.

 • ~ 2011-06-16
  08:00:58

  0 0

  to jest prawda poprzedniku - dodatkowej kasy szuka się w rzeczach za które i tak ludzie muszą płacić. stare sztuczki żeby ratowac budżet.......i te zadania własne gminy, zaniedbane od lat i niedoinwestowane, a potrzeby inwestycyjne miasta są ogromne-co tam ktoś woli się zabawić, byc na okładkach a potem przyjdzie inna ekipa i załamie ręce gdzie i jak porozpisywane jest zadłużenie.........

 • ~ 2011-06-16
  09:26:55

  0 0

  Ty jak rozumiem masz dostęp do tych dokumentów i całej zakonspirowanej prawdy. Może powinieneś ujawnić to do mediów, żeby ktoś się w końcu z tym całym bałaganem rozprawił. No już. Na co czekasz? Ja się zgodzę z Węgorzem. A największymi idiotami są właśnie tacy frustraci jak ty. Nie organizujmy nic. Nie zachęcajmy inwestorów, nie zaciągajmy kredytów pod nowe inwestycje, nie reklamujmy go w świecie, bo po co? Nikt nie będzie wtedy o Wrocławiu słyszał, nic w naszym mieście nie będzie się działo i będziemy mieli święty spokój. Rozumowanie ludzi po podstawówkach.

 • ~ 2011-06-16
  09:28:35

  0 0

  A ty Szymczyszyn dokształć się i znajdź sobie lepszą prace, skoro Ci tak źle.

 • ~ 2011-06-16
  09:31:44

  0 0

  Tomasz -> raczej trudno na 7 lat przed imprezą oszacować jakie będą z niej zyski ;) Ja tam jestem za tą imprezą. Im więcej we Wro się dzieje tym lepiej.

 • ~ 2011-06-16
  09:38:58

  0 0

  @Maciej Musiał Im więcej tym lepiej? Czy ty oszalałeś? Same wydatki, a zero korzyści. Tylko kasa do kieszeni urzędników. My tu narzekający wiemy najlepiej, bo mamy dostęp do dokumentów i prawdy. Reszta się niech nie wypowiada, bo się nie zna ;)

 • ~ 2011-06-16
  10:16:54

  0 0

  Węgorz -> Ciekawe podejście :) Prawda jest mojsza.

 • ~ 2011-06-16
  10:45:37

  0 0

  mojsza prawda jest tego co jest ekspertem od wszystkiego;) i co byście nie pisali to wszystko jest do dupy a najbardziej do dupy jest to, ze sobie nie pojedzie tramwajem na psiaka

 • ~ 2011-06-16
  11:04:42

  0 0

  wszyscy jesteście popierd.....ni i Ci ślepo zapatrzeni i wychwalający swojego DUCE, nie widzący żadnych złych konsekwencji i ci malkontenci którzy nie widzą nic pozytywnego i w kólko o tych tramwajach.............olejcie to ludzie, wyjedźcie nad wodę w weekend popijcie sobie piwka, po pracy tez jakiś relaks, nie myślcie gdzie mieszkacie, kto i jak rządzi, wtedy można spokojnie i bezstresowo funkjconować i śmiać się z tych różnobarwnych wpisów na tym forum!!!!viva la relaks!

 • ~ 2011-06-16
  11:13:32

  0 0

  Oj, trzeźwo myślący się zdenerwował. To co z tymi dokumentami, do których masz dostęp. Możemy liczyć na upublicznienie?

 • ~ 2011-06-16
  11:25:52

  0 0

  Tak się składa że wszystkie dokumenty są jawne i ogólnodostępne!tylko kaczyński i macierewicz niby coś na wszystkich mają ale nie pokazują....

 • ~ 2011-06-16
  12:30:41

  0 0

  Widzę, że już się pogubiłeś, bo sam sobie przeczysz...

 • ~ 2011-06-16
  12:33:00

  0 0

  węgorz węgorz do pracy się zabieraj a nie na forum czas za publiczne pieniąze marnujesz-w magistracie mnóstwo roboty jest- no chyba że akurat masz etat specjalisty od Public Relation....wtedy sorry..........

 • ~ 2011-06-16
  12:47:48

  0 0

  M. Musiał: przecież sami organizotorzy powiedzieli, że zysków nie będzie. Będzie na pewno przewalona kasa na spółeczki w rodzaju dynamicon, wroclove2012 i takie projekty dla znajomych królika.

 • ~ 2011-06-18
  19:06:23

  0 0

  W samym rynku jest sklep z pamiatkami z logo Wroclawia. Podobno PL jest juz w Europie, a nie za zelazna kurtyna, wiec moze fajnie by bylo w koncu dorosnac do poziomu miast europejskich, a nie tkwic wiecznie w blokach z wielkiej plyty, basenach z grzybem, śmierdzących halach sportowych itd. Kazda inwestycja, co oczywiste wymaga wylozenie okreslonej puli pieniedzy. I zwykle kazda firma sie na inwestycje w taki czy w inny sposob zadluza. ALE inwestycje zwykle sie robi po to, zeby zarobic, chociaz zawsze istnieje pewne ryzyko. Roznica miedzy inwestycjami miasta a zwyklej firmy jest jedynie taka, ze miasto nigdy nie straci do konca - bo impreza moze nie wypalic, a miasto zostanie z przyzwoita infrastruktura sportowa (ktora teraz jest w oplakanym stanie). Dlatego chyba warto podjac ryzyko? A wydaje mi sie, ze wiekszosc przedsiebiorcow z Wroclawia bedzie zadowolonych z naplywu turystow no i wreszcie na fajna, duza impreze beda mogli wybrac sie sami wroclawianie, ktorzy w wiekszosci jednak nie wygrali biletow na Euro.

 • ~ 2011-06-20
  08:26:58

  0 0

  wykasujcie poprzedni wpis bo to jakis PRowski tani chwyt przeklejony juz niejednokrotnie!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.