Wiadomości

3 lutego Dniem bez Smoleńska?

2011-01-25, Autor: js
Nie możecie już znieść bezproduktywnego jazgotu wokół katastrofy w Smoleńsku, jesteście zmęczeni polityczną przepychanką i atmosferą wiecznego konfliktu? Nie Wy jedni. Na portalu Facebook od kilku dni prowadzona jest akcja „Dzień bez Smoleńska!”. Poparło ją już ponad 93. tysiące internautów i z każdą godziną przybywa ich coraz więcej.

Reklama

„Celem tej inicjatywy nie jest obrażenie kogokolwiek, czy zmniejszanie wagi tragedii.


Celem tej inicjatywy jest WYTCHNIENIE, pokazanie, że w Polsce powinno być miejsce również dla ludzi, którzy chcą żyć w spokoju, bez ciągłej żałoby i awantury. Choćby przez jeden dzień…” czytamy na stronie akcji.


Inicjatywa jest pomysłem dwóch studentów z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zaproponowali, aby dzień 3 lutego był dniem bez informacji o śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu i politycznych kłótni. W trosce o zdrowie psychiczne i emocjonalne polskich obywateli nawołują media i polityków do chwili odpoczynku od wzajemnych oskarżeń i pozbawionej racjonalnych argumentów dyskusji.


- Chciałbym, aby ta inicjatywa wpłynęła na naszą rzeczywistość, na indywidualne postawy, tak abyśmy mogli z perspektywy spojrzeć na to, co się stało. Uważam, że przyczyny tragedii powinny zostać całkowicie wyjaśnione, jednak rzetelną, analityczną pracą, a nie w świetle fleszy, na pierwszych stronach gazet. To byłoby dobre dla wszystkich. Miejsce tej tragedii jest w sferze sacrum i powinna budzić współczucie, tymczasem staje się symbolem gry i walki politycznej - wyjaśnia jeden z pomysłodawców akcji, Piotr Stohnij i dodaje, że nie jest członkiem żadnej partii, a „Dzień bez Smoleńska!” ma charakter apolityczny i jest apelem o spokój i godność.


Wybór padł na 3 lutego, bo przypada na tydzień przed kolejną miesięcznicą katastrofy. - To jedyny moment kiedy nastroje powinny być jeszcze możliwie chłodne. Poza tym ideą jest, aby data była neutralna - dodaje Stohnij.


Nieoczekiwanie, organizatorzy ogłosili, że w środę o północy inicjatywa zniknie z portalu Facebook. W przesłanym do nas oświadczeniu, które dostępne jest także na stronie wydarzenia czytamy:


"Inicjatywa „Dzień bez Smoleńska” to Wasz ogromny sukces. (...) Pokazaliście, że są w Polsce ludzie, dla których ważna jest wolność wyboru informacji oraz sposobu ich przekazywania. (...)

WYGRALIŚMY!

A jednocześnie przegrywamy… Nasza inicjatywa jest wykorzystywana by pogłębiać przepaść, która podzieliła Polskę. Stajemy się pionkami w grze. To niesprawiedliwe, a najgorsze, że mija się z głównym celem tego pomysłu – budowaniem mostów. Powstają kontrinicjatywy, a niektóre osoby publiczne wątpią w naszą dobrą wolę. Prowadzi to do konfrontacji i sytuacji, kiedy 3 lutego stanie się kolejną przegraną przez wszystkich bitwą. Do tej pory zawsze tak było, ponieważ żadna ze stron nie potrafiła ustąpić.

Dziś będzie inaczej".


Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2011-01-25
  15:34:18

  0 0

  No to co ma robić Jarosław i jego świta w ten dzień? Przecież oni od katastrofy nie zajmują się niczym innym niż bajkopisaniem i ględzeniem na ten temat. Fakt jest faktem - ludzie zmęczeni są już tym gdakaniem. Pamięć o ofiarach z żałoby przeobraża się w kabaret polityczny. Może dzięki temu PIS chce coś ugrać - przecież tylko dzięki temu istnieje.

 • ~ 2011-01-25
  17:05:38

  0 0

  obawiam się, ze nasza klasa polityczna ma tak mało klasy tfu! nie ma jej wcale, że nic nie jest w stanie przemówić jej do rozsądku. Nie mniej jednak akcja mi sie podoba ;)

 • ~ 2011-01-26
  00:25:06

  0 0

  przestańcie już pisać o tym bo istny cyrk . kupuje gazetę smoleńsk i olewnik tv smoleńsk i olewnik radio smoleńsk i olewnik internet smoleńsk i olewnik żenujące to już jest

 • ~ 2011-01-26
  07:54:15

  0 0

  Żygac się już chce od tego Smoleńska!!!!!Własnie przez ten ciągły jazgot takich ludzi jak Gosiewska, Macierewicz Kaczyński cora mniej ludzi traktuje to wszystko powaznie i z jakimkolwiekszacunkiem-i dobrze może trzeba śmiechem to załatwić

 • ~ 2011-01-26
  09:39:14

  0 0

  Niestety akcja już odwołana. http://www.facebook.com/event.php?eid=104420082966584
  Na fecebook'u jest juz mnostwo podobnych, ale nie z taka popularnością.
  Jestem przekonany, że organizatorzy zostali po prostu zaszkalowani przez pewną część społeczeństwa i zamkneli akcje.

 • ~ 2011-01-26
  10:17:22

  0 0

  3-Lutego Dniem bez Gazety Wyborczej spoleczenstwo polskie potrzebuje w tym dniu odpoczynku- pozdrawiam

 • ~ 2011-01-26
  10:50:07

  0 0

  Naprawdę macie nas za idiotów ? Przecież to kolejna akcja dzieląca Polaków. Właśnie takie akcje napędzane przez spin-doctorów z PO doprowadziły do podziału społeczeństwa i do podzielenia delegacji udającej się do Katynia. Dzięki podziałowi na dwa samoloty pozwolili służbom sowieckim na wyeliminowaniu prezydenta który popierał separatystyczne i proeuropejskie dążenia w krajach nadbałtyckich , Gruzji, i Ukrainie. Jeśli ktoś ma dość ogólnonarodowej dyskusji to może sobie zmienić kanał, przejść na inna stronę w internecie lub gazecie. Trzeba być polakiem lub POlakiem aby nie rozumieć jak ludzi boli ten zamach i jak obawiają się że rząd Polski współpracował (choćby dając wona rękę ) z Rosjanami. jest zrozumiałe że przeciwnicy PiS będą takie durne akcje inicjować bo rozumieją, że Polacy widzą rolę Tuska w opóźnianiu śledztwa.Ten artykuł jest niczym innym jak reklamą akcji na facebooku bo przecież autor może być po jednej stronie barykady--cytuję świta, Jarosław, bajkopisanie , ględzenie, gdakaniem, kabaret, PiS=ugrać=istnieje , cyrk, olewnik, żenujące,żygać od Smoleńska, jazgot,mało...poważnie, jakimkolwiekszacunkiem, śmieszne."---Cóż faktycznie rzygać się chce jak się pomyśli jakie spustoszenie w głowach młodych ludzi spowodowała polityka miłości Tuska.Czy ktoś komu zabito prezydenta i z taką pogardą się wypowiada o śledztwie zasługuje na miano Polaka ?

 • ~ 2011-01-26
  19:46:07

  0 0

  Pochwalam akcje,jednak szkoda ze tylko jeden dzieñ bez Smoleñska.

 • ~ 2011-01-27
  10:37:10

  0 0

  Im szybciej odpowiedzialnych wsadzimy do pierdla tym szybciej o Smoleńsku będziemy mówili tylko podczas rocznic zamachu.

 • ~ 2011-02-01
  12:51:33

  0 0

  [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.