Wiadomości

495 tys. zł za remanent rur i kabli pod budynki i tunel na pl. Społecznym

2011-07-12, Autor: Bartłomiej Knapik
Cztery firmy złożyły swoje oferty w przetargu o nazwie"Nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu – opracowanie koncepcji przebiegu docelowego układu drogowego". Nie chodzi jednak o to, żeby sprawdzić ponownie, czy jest sens budować tunel wzdłuż rzek zamiast pod nimi, ale o to, żeby ustalić, gdzie mają przechodzić rury, gdzie kable a gdzie będą partery budynków – aby zrealizować plany miejskich urbanistów.

Reklama

- Efektem tego przetargu mają być trzy warianty powierzchni placu. W tej chwili centralna część placu, ta z estakadami, jest niżej niż reszta, a nie chcemy, żeby tak było. To nie drogi i sieci mają wyznaczać poziom zero w tym miejscu - tłumaczy Monika Kozłowska – Święconek, kierownik Działu Planowania Komunikacji w Biurze Rozwoju Wrocławia. Dlaczego to takie ważne? - W planie miejscowym zapisaliśmy, że wyeksponowana ma być Oś Grunwaldzka czy wieża poczty. Żeby się to dało osiągnąć potrzeba jednak wyznaczyć płaszcz, czyli poziom zero dla całego placu. Taki, do którego wszystkie inwestycje w tym rejonie się odnoszą. Dzięki temu inwestor będzie wiedział jak stawiać budynki, żeby pasowały one do całego planu - dodaje.

- Przez ten teren przechodzą trzy magistrale wodociągowe. Jest mnóstwo innych sieci i trzeba dokładnie zaprojektować jak powinny one być przeprowadzone zanim ktokolwiek wbije tu pierwszą łopatę. I właśnie temu ma służyć ten przetarg: żeby wszystko było jasne zanim zabierzemy się za zagospodarowanie tego terenu – dodaje Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje, która przeprowadza ten przetarg. - Sam plan miejscowy jest kluczowy i nie chodzi o to, żeby cokolwiek w nim zmieniać, raczej, żeby go uszczegółowić – podkreśla Szempliński.

W przetargu swoje oferty złożyły cztery firmy:
- Scott Wilson z Warszawy (495 tys. zł),
- Biprogeo z Wrocławia (709 tys. zł),
- Transprojekt Gdańsk (768 tys. zł),
- Mosty Katowice (milion 426 tys. zł).Po co ten przetarg? Chodzi o to, żeby zrealizować wizję miejskich planistów (popartą przegłosowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), którą możecie zobaczyć to na ilustracji. O tym, jak ma się zmienić ten plac pisaliśmy już kilka razy, ale przypomnimy to ponownie. Miejsce estakad zajmie kilkanaście nowych budynków w tym – vis-a-vis wylotu z mostu Grunwaldzkiego, na przedłużeniu Osi Grunwaldzkiej – galeria handlowa (tak wynika z planu zagospodarowania przestrzennego, którego miasto się trzyma). Nie zmieni to właśnie rozstrzygany przetarg:
- Nie chodzi o ponowne planowanie sieci drogowej, bo to już zrobiliśmy na etapie przygotowań do opracowania planu miejscowego. Wiemy, że tu jest potrzebne rondo, a gdzie indziej tunel - mówi Monika Kozłowska – Święconek.Ci, którzy przez plac Społeczny będą chcieli dotrzeć do centrum, dojadą tam przez rondo, które powstanie tuż za mostem Grunwaldzkim, obok urzędu wojewódzkiego. A z niego nową, poszerzoną trasą wzdłuż parku Słowackiego aż do Podwala. To nie nowy pomysł, a odtworzenie przedwojennej trasy cesarskiej. Możecie to zobaczyć na tym filmie:Największe kontrowersje budzi pomysł budowy tunelu wzdłuż rzek – choć aby było dokładnie napiszmy, że tylko pół tunelu będzie wzdłuż rzeki – konkretnie Oławy i miejsca, w którym wpada ona do Odry. Tunelem tym przejedziemy od mostów: Pokoju i Grunwaldzkiego (wjazdy będą po południowej stronie Odry, co oznacza, że najpierw kierowcy przejadą most, a dopiero potem wjadą do tunelu) aż do skrzyżowania ulic Pułaskiego i Kościuszki.

Ten tunel to najbardziej na północ wysunięty kraniec tzw. śledzia, czyli Śródmiejskiej Trasy Południowej. „Śledź” to ciąg ulic o parametrach zbliżonych do autostrady, które mają połączyć która ma połączyć pl. Wróblewskiego przez okolice Sky Tower z pl. Strzegomskim z ominięciem centrum. Pod tym linkiem znajdziecie wizualizacje koncepcji tej trasy.

Według pierwszej koncepcji trasa byłaby zbliżona do ul. Legnickiej – co najmniej 2 pasy w każdą stronę plus torowisko pośrodku – z dużą liczbą tuneli (szczegóły możecie znaleźć pod tym linkiem). Jednak planiści mówią już wprost, że wielopoziomowe skrzyżowania i szerokość jezdni jak na A4 to nie jest to, co Wrocławiowi potrzeba.
- Wiemy już, że na taką trasę nas nie stać i niekoniecznie jest nam ona w tej formie potrzeba. Mając maksimum musimy teraz wypracować rozwiązanie optymalne – mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia odpowiedzialny za komunikację.

Mimo tego, wszystko wskazuje na to, że komunikacja na pl. Społecznym może wyglądać tak jak na filmiku, wrzuconym na YouTube przez radnych Rafała Dutkiewicza:

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~ 2011-07-12
  10:28:56

  0 0

  Tyle kasy idzie na nierealne wizje realnych wizjonerów........co za realia................

 • ~szerokie drogi dawac 2011-07-12
  11:56:08

  0 0

  autostrada? no tak autostrady to takie zle, niewydolne i niefunkcjonalne drogi wiec w zamysle pana redaktorka szeroka droga w miescie i porownanie jej do autostrady to skompromitowanie projektu :)pewnie, ze budowac!!! im szersza tym lepsza!!! taka wewnetrzna trasa szybkiego ruchu w miescie to to czego wroclawiowi wlasnie brak, a ta autostrada A* co ja wlasnie koncza to takie straszne cos, mieszkancy protestowali od lat, ze jak to asfalt i sciezek rowerowych niet? wszyscy sa smutni, ze niedlugo juz ja otworza i wtedy zacznie sie horror, bedziemy miec prawdziwa autostrade, a dziennikarz to chyba bedzie skakac z mostu redzinskiego jesli bobmy nie uda sie pod niego podlozyc :)

 • ~nick 2011-07-12
  14:49:22

  0 0

  a naczelny jakby nigdy nic dalej łże i ogłupia czytelników porównując ŚTP do autostrady. No ale skoro za parawanem dziennikarza tak naprawde jest się lobbystą na usługach Pana F i jego popleczników to nie pozostaje nic innego jak tylko pisać nieprawdę w myśl zasady że kłamstwo powtórzone wielokrotnie stanie się prawdą.

 • ~gosc 2011-07-12
  14:55:22

  0 0

  Rewelacyjne wizualizacje, oby jak najszybciej wystartowali z budową tej nowej dzielnicy Wrocławia... a powody do narzekań zawsze się znajdą :) róbcie swoje i powodzenia UM!!

 • ~ 2011-07-12
  15:09:24

  0 0

  @nick brak przejsc dla pieszych, tunele i estakady, szerokość pasa jezdni 3,75 - zgodnie z wytycznymi dla autostrad http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada brakuje jedynie pasów awaryjnych - ale odcinek A4 Wrocław - Krzyżowa też ich nie ma, a jest już autostradą. napisałem zbliżony - bo jest zbliżony. dla porównania niedawno przebudowywana Bardzka ma szerokość jezdni ''jedynie'' 3,5 m. dość łatwo jest kogoś obrażać pozostając anonimowym, prawda?

 • ~autostrada=szatan 2011-07-12
  15:24:05

  0 0

  3,5 metra czyli tyle ile ma droga ekspresowa, oj takie paskudztwo nam wybudowali w miescie, mamy juz wlasna droge ekspresowa, wszystkie pioruny na nas ida :) autostrady w Polsce maja zazwyczaj przekroj 2x2 czyli taki jaki kazda wieksza droga miejska, mniejsza 2x1 to juz jest minimum, mniejszej zbudowac sie nie da, czy pasy maja po 3,75, 3,5 czy jeszcze troche mniej to jest najmniej istotna sprawa; autostrada sluzyc ma przede wszystkim do obslugi ruchu dalekobieznego, autostrada w miescie to co to takiego? legnicka to autostrada? i czemu ma sluzyc takie nazywanie drogi, najwazniejsze zeby bylo mozliwie duzo pasow w kazda strone, glowne drogi w miescie jak np obwodnica śródmiejska powinny miec 2x4, minimalnie 2x3 i przede wszystkim bezkolizyjne skrzyzowania czyli wiadkukty, estakady lub tunele!!! bo tak to mamy to co mamy-milenijna/pilczycka/legnicka- 2 skrzyzowania kolizyjne waznych drog i jeszcze tramwaj w poprzek :) inny przyklad klecinska/grabiszynska zamiast przedluzyc estakade mamy korki jak na milenijnej a sama oś z przekrojem 2x2 tez jest zdecydowanie za waska. BUDOWAC REDAKTOROWE AUTOSTRADY W MIESCIE!!!

 • ~ 2011-07-12
  15:29:35

  0 0

  jeśli dla Ciebie, drogi szanowny, anonimowy czytelniku "ciąg ulic o parametrach zbliżonych do autostrady" to to samo co "autostrada", to nie wydaje mi się abyśmy byli w stanie się zrozumieć. zwłaszcza, że nie ja twierdzę, że taka trasa jest niepotrzebna, tylko cytowany przeze mnie dyrektor z urzędu miasta. niemniej - pozdrawiam serdecznie.

 • ~autostrady=szatan 2011-07-12
  17:14:19

  0 0

  czy Pan czyta to co sam napisał? w tekscie, fragment o ciagu ulic o parametrach zblizonych do autostrady nie jest bynajmniej w cudzyslowie, nie ma tez wzmainki, ze sa to slowa kogos innego. A abstrahuja juz od tego to pan jako dziennikarz wybiera rozmowcow i zadaje im pytania, moze warto byloby cytowac tez jakichs innych rozmowcow, nie ciagle tych samych, mowiacych to samo; argument: autostrada w miescie to zly pomysl, tu maja byc male, ciche uliczki max 2x2 jest czesto podnoszony przez zwolennikow bardzo kontrowersyjnych pomyslow takich jak np oparcie ruchu w miescie o siec tramwajowa, kosztem ruchu kolowego. pozdrawiam i ja

 • ~Żaba 2011-07-12
  22:14:28

  0 0

  Kończ waść ^^ wstydu oszczędź.

 • ~PWR 2011-07-13
  09:28:12

  0 0

  Wikipedia jest dobra do pisania referatów w podstawówce maks w w gimnazjum, a nie do udowadniania że jest się specjalistą w dziedzinie autostrad miejskich. Moja wersalka ma 3,75 czy to znaczy że w salonie mam autostradę?! oby się sąsiedzi nie dowiedzieli;/

 • ~ 2011-11-10
  09:02:12

  0 0

  Dutkiewicz kończ waść wstydu oszczędź. Pomijam fakt długów na kolejne dziesięciolecia przez stadion. Ale to jest niezgodne z obietnicami gdzie miał miasto oddać ludziom a nie samochodom. Ronda, tunele. Nie ma tam parku, nie ma tam sciezek rowerowych, nie ma przejsc dla pieszych. Żenada

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.