Wiadomości
„500 plus na piątkę z plusem” – tak dolnośląscy urzędnicy ocenili rządowy program pomocy rodzinie
W czwartek wojewoda dolnośląski podsumował pierwszy rok wypłacania świadczeń w ramach rządowego programu 500 plus. Zdaniem dolnośląskiego przedstawiciela rządu w terenie nie sprawdziły się przewidywania, że pieniądze z programu będą wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem.
Z danych przedstawionych przez urząd wojewódzki wynika, że w ciągu ostatniego roku z rządowego programu w naszym województwie skorzystało ponad 168,8 rodzin. Pod koniec lutego tego roku, na Dolnym Śląsku świadczenie w wysokości 500 zł wypłacono w naszym regionie na 238 085 dzieci. Łącznie w ramach programu wypłacono już ponad 1,3 mld złotych.
Zobacz także
– Rok temu, kiedy program 500 plus ruszał, niektórzy mówili, że jest niedoszacowany, nie ma na niego pieniędzy, a administracja rządowa i samorządowa nie są przygotowane na to wyzwanie. Dziś mam ogromną satysfakcję z tego, że wszystko się udało – mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.
– Początki współpracy były trudne. Wiele obaw mieli zarówno samorządowcy, jak i pracownicy urzędu wojewódzkiego – wspomina Danuta Zawilla, zastępca dyrektora wydziału zdrowia i polityki społecznej DUW. – Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby środki były wypłacane terminowo. Teraz, gdybym miała ocenić realizację tego programu, to wystawiłabym ocenę 5 z plusem, a może nawet 6 – dodaje urzędniczka i zaznacza, że przy realizacji programu 500 plus we wszystkich dolnośląskich gminach pracuje na co dzień ponad 500 osób.
Urzędnicy z dumą prezentują też statystyki mówiące, że od 1 kwietnia 2016, kiedy to został wprowadzony program „Rodzina 500 plus”, poziom skrajnego ubóstwa wśród dzieci zmalał z 12 do 0,7%. – O tym, że walka z ubóstwem idą w dobrym kierunku, najlepiej świadczy to, że na Dolnym Śląsku aż 7,5% mniej osób korzysta z dodatków socjalnych – zauważa Paweł Hreniak.
Zdaniem wojewody nie sprawdziły się też przewidywania, że osoby pobierające świadczenie 500 plus, wykorzystają je niezgodnie z przeznaczeniem. Z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że średnio tylko w 72 przypadkach na miesiąc (0,33% wszystkich wypłat) ze względu na nieprawidłowe wydatkowanie pieniędzy z rządowego programu, pracownicy pomocy społecznej decydowali o zamianie świadczenia pieniężnego na pomoc w formie rzeczowej.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocławskie koszmarki - budynki wstydu we Wrocławiu
156442 -
Tyle zarabia się we Wrocławiu. Dostajesz taką wypłatę?
99098 -
Wiemy jak zginęła młoda kobieta, którą znaleziono nagą pod blokiem przy Legnickiej
97942 -
Wrocławskie perełki, gdyby o nich nie zapomniano! Wrocław powinien być dumny, a jest wstyd
49780 -
Bójka kierowców na Maślicach. Trudny poranek na wyjeździe z osiedla [FILM]
45958
Najczęściej komentowane
-
Wrocławskie koszmarki - budynki wstydu we Wrocławiu
4 -
Duża akcja policji we Wrocławiu. Piesi i rowerzyści na celowniku
3 -
Darmowe parkingi w centrum Wrocławia. Tutaj zaparkujesz za darmo!
3 -
Piesi chcą sygnalizacji świetlnej, bo jest niebezpiecznie, a urząd jej nie zamontuje, bo policja powinna pilnować prędkości
3 -
Ryszard Petru prezydentem Wrocławia? "Chcę, żeby Wrocław rozwijał się szybciej"
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert