zamknij

Wiadomości

6 kamienic przy Pułaskiego może zostać zburzonych

2010-09-24, Autor: bk
Od projektanta przebudowy ul. Pułaskiego spółka Wrocławskie Inwestycje uzależnia, czy wyburzy 6 kamienic po zachodniej stronie ulicy, przed skrzyżowaniem z Małachowskiego. - Jeśli nie będzie się tam dało zmieścić torowiska obok ulicy, albo takie rozwiązanie będzie za drogie, to nie będzie innego wyjścia – przyznaje Marek Szempliński, rzecznik WI. Przebudowa może się skończyć przed Euro.

Reklama

Spółka rozpisała właśnie przetarg na projekt przebudowy ul. Pułaskiego, od skrzyżowania z Małachowskiego do Traugutta. Kilka lat temu wyburzono kamienice po zachodniej strony tej ulicy, żeby ją poszerzyć. Wiadomo, że właśnie od tej strony (bliżej centrum) zostanie przeniesione torowisko.

Początkowo planowano, żeby ulica wyglądała tak jak Powstańców Śląskich: dwie podwójne jezdnie dla aut po obu stronach torowiska dla tramwajów. Jednak miejscy planiści wpadli na całkiem nowy pomysł, w którego efekcie druga jezdnia nie będzie potrzebna, bo pod Pułaskiego powstanie tunel, część autostrady przez południe Wrocławia. (wprawdzie eksperci protestują, twierdząc, że tunele buduje się pod rzekami, a nie równolegle do nich, ale miejskim planistom tak wyszło z obliczeń i koniec).

Tunel można by było jeszcze (z trudem ale jednak) tłumaczyć koniecznością ochrony pozostałych 6 kamienic po zachodniej stronie Pułaskiego. Ale po pierwsze, tunel ma się kończyć na północ od ul. Kościuszki, a po drugie: o losie kamienic zdecydują pieniądze:
- Zamawiamy projekt w dwóch wariantach. Jeden z zachowaniem, drugi z wyburzeniem kamienic. Koszty określą, który z nich zostanie zrealizowany – mówi Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji.

Projekty mają być gotowe przyszłego roku. Przebudowa może się zakończyć jeszcze przed Euro 2012.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2010-09-24
  09:30:16

  0 0

  Skoro już wyburzono te na północy, to może jednak warto do końca wyrównać tą pierzeję, przecież tunel i tak nigdy nie powstanie, a przynajmniej mielibyśmy spójną ulicę. Te komunalne, nowe kamienice ładnie się prezentują przecież, coś podobnego mogłoby tam powstać!

 • ~ 2010-09-24
  10:43:25

  0 0

  Szkoda, bo te stuletnie kamienice stanowią o specyficznym charakterze Wrocławia, odróżniając go od innych miast. A nowe bloki wstawione w miejsce wyburzonych przed paroma laty kamienic nie wnoszą niczego pozytywnego do estetyki tej części miasta i starym kamienicom nie dorastają do pięt. Gdyby tylko były odrestaurowane.....

 • ~ 2010-09-24
  10:50:35

  0 0

  to fakt, w tych kamienicach często syf i smród, ale to i tak nie powód żeby burzyć, solidne remonty i Wrocław piękny ze swoim klimatem.

 • ~ 2010-09-24
  11:35:05

  0 0

  ZOSTAWCIE TE KAMIENICE!!! Już nic we Wro nie zostanie z "naszego klimatu" i staniemy sie takimi katowicami lub warszawą!!! WROCŁAW POWOLI UMIERA!!!

 • ~ 2010-09-24
  20:11:31

  0 0

  Uzupełnienie artykułu: wcześniej wyburzono kilka kamienic nie z powodu potrzeby poszerzenia ulicy - przecież od kilkudziesięciu lat - jak widać nikt przy nic nie robił - tylko wyburzone zostały po powodzi w 1997 roku, gdyż zostały poważnie uszkodzone przez wodę

 • ~ 2010-09-25
  12:01:17

  0 0

  Panie M.Szempliński Rzeczniku SWI! Niech SWI realizuje Uchwałę RM na tem. ul. Pułaskiego podjętej w r. 2004, która powinna być przebudowana już w latach 2007-9 zgodnie z wieloletnim planem rzeczowo-finansowym, za kwotę około 53 mln zł uchwalonym także przez tą Radę. Uchwała ta nie przywidywała wyburzeń na odc. Kościuszki-Małachowskiego, to jest sprawa na potem. Realizacja, czasami rozsądnych ustaleń, jest we Wrocławiu dowolnie interpretowania i przesuwana przez urzędników, zdawałoby się podległych Prezydentowi i Radzie. Prezydent też tej Radzie podlega w sensie kontrolnym, no ale ona ma swój klub Radnych, który jemu podlega! UCHWAŁA XX/578/04 RM WROCŁAWIA z dnia 19 lutego 2004 r. nt. UCHWALENIA MPZP OBSZARU OGRANICZONEGO: UL. ROMUALDA TRAUGUTTA, UL. PODWALE, UL.DWORCOWĄ, UL.TADEUSZA KOŚCIUSZKI I UL. KAZIMIERZA PUŁASKIEGO - DRUK NR 1648/04 – fragment wypowiedzi do protokołu i planu; Ref. Dyrektor Jacek Barski: "Głównym założeniem tego planu jest porządkowanie wnętrz blokowych, uzupełnienie zabudowy pierzejowej [ dop. autora zakończono na Pułaskiego w 2010 roku]. Bardzo ważna sprawa to ul. Pułaskiego, która w tym planie zapewniona jest jako rezerwa komunikacyjna pod budowę ww. ulicy [ dop. autora DK nr 8( E-67)]. Ma ona być o charakterze alejowym.Jeśli chodzi o plan to jest to całość około 30 ha głównie przeznaczonych pod budowę mieszkaniową. Tutaj powstały oferty gminy, jeśli chodzi o nowe mieszkania, których mogłoby powstać około 300. Panowie działać.

 • ~ 2010-09-25
  12:15:35

  0 0

  Panie Prezesie i Rzeczniku SWI.Prezydent [za treścia protokolu z posiedzenia Rady]badał spójność planu ze Studium i stwierdził zgodność [ dop. autora; obecnie obowiązującym Studium (komunikacyjne) uwarunkowań….. Zał. nr 1 do uchwał Nr LIV/3249/06 z dnia 6.07.2006 ]. Do projektu planu wpłynął 1 protest, który został uwzględniony. Wnosimy o uchwalenie planu,;to Pan Barski. Cyt. z zapisów planu; Na terenie, o którym mowa, obowiązują następujące ustalenia dotyczące zagospodarowania terenu:1) obowiązuje ulica klasy zbiorczej [ dop. autora tzn. kat G. jezdnie 2*2 i pas rozdziału];2) obowiązuje torowisko tramwajowe;3) obowiązują obustronne chodniki;4) obowiązuje trasa rowerowa. Niecierpliwie czekam!

 • ~ 2010-10-14
  12:19:01

  0 0

  Takie informacje, to żadne informacje. Budynki na ul. Pułaskiego, ale także i Małachowskiego to ponad 100 letnie budowle.
  TO NIE JEST SPRAWA NA POTEM! Grzyb i wilgoć, praktycznie zero działań Miasta, po powodzi z 1997 r. nawet nie osuszano tych budynków...Wrocław Europejską Stolicą Kultury? W takim razie goście mogą korzystać z ubikacji na klatkach schodowych, nie tylko tych budynków, bo takowych w mieście znajduje się więcej. Informacje, które uzyskała Rada Osiedla, wskazywały na to, że pozostaje już tylko etap WYBRANIA koncepcji, a NIE dopiero jej tworzenia! W takim razie śmiem twierdzić, że ludzie wprowadzi są w błąd..nikt z nimi się nie liczy!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy przed kolejnymi wyborami uwierzysz w nowe obietnice Jacka Sutryka?Oddanych głosów: 1036