Kultura
„Floodwall” świadkiem tragedii i nadziei
- "Flodwall" był jednym z pierwszych projektów, które wsparłem w ramach instytucji “Wrocław 2016“. Pracując nad jego przygotowaniem sięgaliśmy pamięcią do powodzi z 1997 roku. Jednak wydarzenia ostatnich miesięcy nadały mu jeszcze bardziej aktualny wymiar. Drugą cechą projektu, która mnie uderzyła, to jego uniwersalność. Jest on dowodem na to, że doświadczenie ludzi z tak odległego miasta może być tak bliskie naszemu - mówi Adam Chmielewski, dyrektor “Wrocław 2016”.
Bazą rozpoczynającego się w niedzielę, 11 lipca, cyklu wydarzeń jest poruszająca instalacja Jany Napoli, mieszkanki Nowego Orleanu, która po przejściu przez miasto huraganu Katrina stworzyła niezwykły pomnik. Składają się na niego tysiące znalezionych na ulicach i w ruinach domów szuflad, z których każda opowiada tragiczną historię pojedynczych ofiar tego kataklizmu.
- Z czasem kiedy wszystko się traci ważne staje się to, co nas definiuje jako ludzi. Następuje chwila pewniej niechcianej przerwy, po której trzeba podjąć decyzję od czego rozpocząć swoje życie na nowo. Ludzie w Nowym Orleanie cały czas zadają sobie to pytanie, a my chcemy zadać je także tutaj, we Wrocławiu - mówi Jana Napoli.
Jak podkreśla artystka, instalacja ta jest zapisem cierpienia i tragedii ludzkiej, ale także nadziei i odwagi w budowaniu własnego świata od nowa. Uzupełnieniem wystawy rozpoczynającej się 14 lipca w Muzeum Narodowym są prowadzone przez Janę Napoli warsztaty “Drawer speaks”. Uczestnicy za pomocą markerów, ignorując ograniczenia językowe, będą mogli narysować te z przedmiotów, które podczas ewentualnej ucieczki zabrali by ze sobą z domu.
Także Dom Edyty Stein prowadzić będzie w ramach projektu warsztaty video-artu, street dance oraz street artu pod hasłem Divercity. W tygodniu zaangażowanej społecznie sztuki ulicznej weźmie udział młodzież z Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Projekt zakończy się pod koniec sierpnia, uroczystymi obchodami piątej rocznicy przejścia huraganu Katrina nad Nowym Orleanem.
Program:
11-18 lipca
Divercity – polsko- amerykańsko- niemiecka artystyczna wymiana młodzieży (murale, graffiti, street dance)
Dom Edyty Stein, CS Impart, Przestrzeń miejska Wrocławia – Stare Miasto, Śródmieście
11-18 lipca
Video-art: warsztaty filmowe
Przestrzeń miejska Wrocławia, CS Impart, Muzeum Narodowe, Dom Edyty Stein
14 lipca, godz. 18.00
Floodwall Jany Napoli – uroczyste otwarcie wystawy
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wystawa czynna do 5 września
19-25 lipca
Drawer speaks (Co mówią szuflady) - warsztaty prowadzone przez Janę Napoli i artystów z Ya/Ya inc. z Nowego Orleanu
Muzeum Narodowe, CS Impart
29 sierpnia
V rocznica przejścia huraganu Katrina nad Nowym Orleanem
Muzeum Narodowe.
Zobacz także
Tagi: wystawa, Floodwall, warsztaty, huragan, Jana Napoli, huragan Katrina Centrum Sztuki Impart, Nowy Orlean, wernisaż, szuflady, Divercity, młodzież, Towarzystwo im. Edyty Stein, muzeum narodowe, wrocław 2016
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert