Wiadomości

Aktywiści LGBT+ u wiceprezydenta Wrocławia. Czego się domagają od władz miasta?

2020-08-18, Autor: Bartosz Senderek

We wtorek, w samo południe rozpoczęło się spotkanie wiceprezydenta Wrocławia z aktywistami LGBT+. Reprezentanci tych środowisk przedstawili władzom miasta swoje oczekiwania, wśród nich: wywieszenie tęczowej flagi na ratuszu, powołanie pełnomocniczki ds. równości oraz zmiana podejścia do nauczania o płciach i orientacjach seksualnych w miejskich szkołach.

Reklama

Spotkanie odbywa się po ubiegłotygodniowej manifestacji „Solidarni z Margot”, w której brał udział wiceprezydent Sebastian Lorenc. Zastępca Jacka Sutryka zapewnił, że wspiera środowiska LGBT. Na wtorkowe spotkanie zostali zaproszeni się przedstawiciele Biura Interwencji Obywatelskich, Kultury Równości i partii Razem.

Piotr Buśko ze stowarzyszenia Kultura Równości szacuje, że we Wrocławiu może mieszkać ponad 30 tys. osób identyfikujących się, jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interpłciowe lub tożsamości niebinarnej lub queer. – Myślę, że to jest bardzo ważne, żeby instytucje, które mają realny wpływ społeczny, pokazały symboliczne wsparcie, które ma realny charakter, to znaczy solidarności z osobami, które są w tym momencie w Polsce prześladowane, które spotyka przemoc – tłumaczy Buśko.

Pierwszym postulatem, który został przedstawiony wiceprezydentowi jest wywieszenie na wrocławskim ratuszu tęczowej flagi, która miałaby pokazać, że osoby LGBT poczuły, że będąc we Wrocławiu, są u siebie.

Środowiska LGBT chcą też zmian w edukacji. – Szkoła mogłaby pokazać, że nie ma czegoś takiego, jak jedna dobra orientacja seksualna i dwie dobre, poprawne płcie, tylko że ludzie są naprawdę różni, a ani jedno, ani drugie, nie jest wyborem człowieka. To co my możemy zrobić, to oswoić ludzi z tym faktem – przekonuje Filip Chudy z partii Razem.

Wśród postulatów znalazł się też wniosek o powołanie pełnomocniczki ds. równego traktowania. Urzędnik taki miałby funkcjonować na podobnych zasadach, jak urzędujący już we Wrocławiu pełnomocnicy ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii, ds. osób z niepełnosprawnościami czy ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego.

– Osoba taka wspierałaby i realizowała politykę miasta dotyczącą równości, różnorodności, sprawiedliwości społecznej, szczególnie w obszarach, które nie są zaopiekowane ustawowo, czyli jeśli chodzi o przesłanki na podstawie płci, orientacji wieku – mówi Alina Szeptycka z Kultury Równości.

Łukasz Olszewski z Biura Interwencji Obywatelskich działającego przy posłance Lewicy Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, przekonuje z kolei, że wrocławski magistrat, jako duży pracodawca mógłby zorganizować dla swoich podwładnych specjalne szkolenia poświęcone równości, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej w miejscu pracy.

Czy władze Wrocławia powinny się przychylić do petycji aktywistów LGBT i wywiesić na ratuszu tęczowe flagi?




Oddanych głosów: 6151

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 85

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~mdj11 2020-08-18
    18:34:13

    37 3

    Witam.
    Chciałbym poprosić, wielce uprzejmie, o udostępnienie oficjalnych danych, które mówią, że we Wrocławiu jest ponad 30 tys. osób identyfikujących się, jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interpłciowe lub tożsamości niebinarnej lub queer.
    Jeżeli czegoś takiego nie ma, to wielce uprzejmie pytam na podstawie jakiego prawa Szanowne osoby te uzurpują sobie prawo do przedkładania ŻĄDAŃ władzom samorządowym Wrocławia?
    Żeby było jak najbardziej jasne i pewne, ja szanuję każdą z tych osób. Ale co innego człowiek, jako Podmiot, a co innego nasze czyny.

  • ~Transgredi 2020-08-18
    21:33:55

    5 34

    @~mdj11

    To wygląda na oszacowania na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych:
    1) Ludność Wrocławia to ~640 tys. (https://wroclaw.stat.gov.pl/zakladka2/)
    2) Jedno z największych badań na temat orientacji seksualnych w Polsce stwierdza, że od 6% do 12% mieszkańców naszego kraju określa się jako osoby homoseksualne (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1158136008726690?via%3Dihub)
    3) 640 000 * 6% = 38 400

    Czyli te "ponad 30 tysięcy" może być i tak mocno zaniżone!

  • ~mdj11 2020-08-19
    19:21:29

    18 2

    Witam
    W odpowiedzi na wpis ~Transgredi.
    Jak się chce być poważnym, to proszę odpowiadać poważnie a nie manipulować.
    Przytoczone dane pochodzą z fragmentu opracowania IX Kongresu Europejskiej Federacji Seksuologii.
    Wyniki ankiety są różne w zależności od jej wersji. Również wybór OKREŚLONEJ ŚCIŚLE grupy ludzi nie jest reprezentatywny dla całej populacji. Więc proszę nie mówić, że we Wrocławiu jest 6% osób LGBT+.
    Badania w postaci ankiety zostały przeprowadzone w 2008 roku.
    Kwestionariusz zawierający 136 pozycji został opracowany i zweryfikowany przez autorów i został udostępniony wolontariuszom w wersji elektronicznej lub papierowej. Kwestionariusz online został udostępniony za pośrednictwem strony internetowej uniwersytetu wolontariuszom rekrutowanym online za pośrednictwem wyszukiwarek lub list e-mailowych.
    Wersja papierowa została rozprowadzona wśród studentów-wolontariuszy dwóch dużych kosmopolitycznych uczelni oraz wśród pracowników sześciu losowo wybranych firm z zachodniej Polski.
    Były dwie wersje: elektroniczna i papierowa.
    Obie próby składały się głównie z ludzi młodych (w wieku 22-28 lat), dobrze wykształconych i mieszkających w dużych miastach.
    Było 691 odpowiedzi, w tym 46,4% mężczyzn i 53,6% kobiet (dostęp do internetu) oraz 48,3% mężczyzn i 51,7% kobiet (próba papierowa).
    Większy odsetek osób wskazał, że pociąga do siebie osoby tej samej lub obu płci w ankiecie internetowej (12%) niż próba papierowa (6%)

  • ~Transgredi 2020-08-19
    21:15:58

    1 19

    Gdybym chciał manipulować, to bym źródeł nie podawał ;)

    Strasznie emocjonalna reakcja na wysoce istotne prawdopodobieństwo, że naokoło może być tylu homoseksualistów! xD

  • ~mdj11 2020-08-20
    18:47:11

    19 1

    Witam
    W odpowiedzi na wpis ~Transgredi i koniec.
    Młody człowieku!
    W tym temacie jestem "wyprany" z emocji. Swoje już przeżyłem. Może jestem tylko robotnikiem, ale WIEM jak się przeprowadza ankiety i je później analizuje. Sam badania i ankietę tworzyłem i ją analizowałem ale wyniki dotyczyły wyłącznie badanego, że tak powiem, miejsca. Nie miałem prawa odnosić tego do innych miejsc i środowisk.
    Pytałem o oficjalne dane, przez to ja rozumiem oficjalne badania na losowo wybranej Reprezentatywnej grupie mieszkańców miasta Wrocławia. A w tamtych z przed ponad 12 lat badaniach były tylko osoby młode i nie wiadomo gdzie zamieszkałe. Więc jakim prawem przenosi się je na czasy obecne i miasto Wrocław. Oficjalne, anonimowe badania podają lokalizacje.
    Więc proszę uprzejmie nie wyrażać takich opinii z "buźką", że naokoło mnie mogą być osoby LGBT+. Mnie to nie przeszkadza do momentu gdy zostaje ZMUSZANY do akceptacji postaw i działań.
    Kończąc, JA nikogo nie zmuszam do swego: światopoglądu, stylu życia, przekonań i innych "rzeczy".

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kogo poprzesz w wyborach prezydenta Wrocławia?







Oddanych głosów: 8832