Wiadomości

Albo przyspieszymy tramwaje, kosztem aut, albo obwodnica nie rozładuje korków

2011-08-01, Autor: Bartłomiej Knapik
Wydzielenie torów tam, gdzie to jest naprawdę potrzebne, przestawienie świateł na potrzeby komunikacji zbiorowej oraz wydzielone pasy dla autobusów np. na Psie Pole. I to najszybciej jak to tylko możliwe. W ten sposób, zdaniem ekspertów, zmaksymalizujemy efekty otwarcia AOW. W przeciwnym przypadku efektem otwarcia obwodnicy będą większe korki. Co na to magistrat? Ma swój plan zmian w mieście po uruchomieniu AOW.

Reklama

- Po otwarciu obwodnicy w najwyższym standardzie z innych ulic zniknie część ruchu, więc zrobi się luźniej. Potem jednak, jeśli poprawią się warunki ruchu dla samochodów, a alternatywnym środkom poruszania się nie ułatwi się życia, szybko na ulicach pojawią się dodatkowi kierowcy w dodatkowych autach. Tacy, którzy dziś nie jeżdżą na co dzień samochodami, żeby uniknąć korków – potwierdza w wywiadzie dla nas Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. - Zobaczą oni, że na ulicach jest luźniej i kupią auta, albo zaczną częściej używać tych, które już mają – dodaje.



W swoich przepowiedniach nie jest jedyny.
- Nowe inwestycje drogowe powodują przyrost ruchu. Jeśli buduje się szersze ulice, bardziej przepustowe skrzyżowania i place, a przy tym nie promuje się alternatywnych rozwiązań przemieszczania się po mieście do aut, to po początkowej uldze w ruchu ulicznym samochodów przybywa i ulga znika – potwierdza dr Maciej Kruszyna z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej.
Zaznacza on, że nie oznacza to oczywiście, że obwodnica jest zła i nie należy jej budować.
- Ement taki jak obwodnica autostradowa nie jest tu aż tak niekorzystny jak np. dodanie dodatkowego pasa do drogi prowadzącej w kierunku centrum. Choć z pewnością możemy się spodziewać, że po uldze, jaką będzie otworzenie obwodnicy, jeśli nic nie zrobimy, to w systemie pojawi się więcej samochodów, a konkretnie dokładnie tyle, ile ulgi przyniesie otworzenie AOW – dodaje.

Kluczowy jest to, czy przy okazji poprawimy to, jak jeżdżą tramwaje i autobusy.
- Skoro kierowcy dostają 30 km nowej trasy w najwyższym standardzie, to tramwajom i autobusom można przy okazji poprawić warunki ruchu, punktualność i niezawodność – mówi w wywiadzie dla nas Igor Gisterek.

- Co zrobić, żeby do maksimum wykorzystać otwarcie AOW? Śmielej wydzielać torowiska, ale także wprowadzić buspasy w kierunku Psiego Pola, gdzie tramwaj nie dociera i nie dotrze. Bo na tym polega kłopot, że u nas nie wszędzie on dociera i nie wszędzie dotrze – twierdzi dr Maciej Kruszyna.

Urząd miasta: mamy plan, będziemy utrudniać życie kierowcom

Co na to magistrat? Urzędnicy twierdzą, że zdają sobie sprawę z sytuacji i mają plan wykorzystania obwodnicy autostradowej.
- Chcemy zrobić wszystko, co jest możliwe, aby po uruchomieniu obwodnicy autostradowej przeniósł się na nią ruch tranzytowy. Mamy przygotowany pakiet działań, który ułatwi podróżowanie po mieście tramwajami i autobusami, gdy z ulic znikną samochody – mówi Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. zarządzania inwestycjami we wrocławskim magistracie.



Plan magistratu składa się z ośmiu elementów.
1. Zmienione zostaną zielone tablice kierujące na Warszawę, Poznań czy Pragę tak, żeby kierowały samochody obwodnicą autostradową.
2. Uszczelniona zostanie strefa zakazu wjazdu 18 ton.
- Do tej pory reagowaliśmy gdy kierowcy największych ciężarówek starali się naginać te przepisy. Teraz, gdy zostanie uruchomiona obwodnica, będzie dla nich alternatywa i zrobimy co się da, żeby najcięższy tranzyt omijał tą trasą miasto – wyjaśnia Elwira Nowak.



3. Bramkowanie wjazdów. Chodzi o takie przestawianie świateł na wlotach do miasta, żeby sukcesywnie ubywało sekund do jazdy w kierunku centrum.
- Weźmy skrzyżowanie Karkonoskiej ze Zwycięską. Mamy tam wagę, która zlicza pojazdy. Gdy zauważymy, że po otworzeniu obwodnicy mniej wjeżdża ich z tej strony do miasta zabierzemy kilka sekund z jazdy na wprost i wydłużymy cykl dla skręcających ze Zwycięskiej. Ten proces będziemy powtarzać kilka razy, żeby nie robić zmian rewolucyjnie, ale ewolucyjnie i stopniowo zachęcać kierowców do jazdy obwodnicą – tłumaczy Elwira Nowak.



4. Uprzywilejowanie komunikacji zbiorowej, czyli wydzielanie torowisk. W tym roku chodzi o Reymonta, Podwale (między Świdnicką a Sądową), Piastowską, Nowowiejską, Trzebnicką i Pomorską. W pierwszej połowie przyszłego roku Sienkiewicza, Jedności Narodowej i Słowiańską.



5. Sterowanie światłami, czyli ITS. Na początku września system ruszy na 10. skrzyżowaniach Tramwaju Plus od pętli na Gaju do Borowskiej. Zaś w listopadzie na wszystkich liniach Tramwaju Plus. Światła będą się zmieniać tak, żeby tramwaje jeździły jak najszybciej.



6. Kolejne uprzywilejowanie pieszych i rowerzystów w centrum (już w przyszłym roku). Piesi będą mieli więcej czasu na przejściach dla pieszych, a jednoślady kolejne kontrapasy.



7. Budowa nowych przystanków w centrum miasta na Świętej Katarzyny przy pl. Nowy Targ, Krupnicza przy Narodowym Forum Muzyki, Kazimierza Wielkiego przy Gepperta oraz Grodzka na wysokości Odrzańskiej.

8. Ułatwienie samochodowego ruchu lokalnego.
- Do tej pory robiliśmy co się dało, żeby poprawiać przepustowość skrzyżowań. Teraz, gdy ruch będzie mniejszy, będziemy mogli ułatwić włączanie się do ruchu kierowcom z osiedli. Na przykład na skrzyżowaniu Kochanowskiego z Różyckiego z tej drugiej ulicy da się teraz skręcić tylko w jedną stronę. Teraz będziemy mogli dodać skręt w drugą stronę – wyjaśnia Elwira Nowak.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~ 2011-08-01
    09:07:15

    0 0

    Nie trzeba być fachowcem aby stwierdzić pewne zależności. Jedna z nich jest czas jaki jesteśmy akceptować na dojazdy do miejsca pracy. Budowa obwodnic zwiększa zasięg tzw izochron (linii łączącej punkty o tym samym zasięgu czasowym), co automatycznie powoduje zwiększenie liczby ludności w niej zawartej i zwiększenie liczby chętnych do podróży. Bardziej też jesteśmy skłonni do podróży dalszych - nie tracimy (teoretycznie) na nie więcej czasu . A ponieważ w dużej części cel tych podroży jednak nie leży w zasięgu obwodnic - efekt będzie murowany. Ruch tranzytowy pomijam - w centrum korkują się ulice również bez ruchu tranzytowego. Natomiast coraz bardziej palącym problemem będą miejsca parkingowe...

    Co do KM - w obecnej postaci nie jest ŻADNĄ alternatywą - poza nielicznymi wyjątkami. Za dużo czasu traci się na oczekiwanie na pojazd i przesiadki - szczególnie w liniach autobusowych - "dzięki' pocięciu na nich swego czasu częstotliwości. Linie stoją w korkach wraz z pojazdami indywidualnymi - to wtedy lepiej już we własnym samochodzie się kisić. KM przydałaby się rewolucja - niby coś ma być we wrześniu - ale czy będzie lepiej?

  • ~ 2011-08-01
    09:27:34

    0 0

    U nas w mieście nie ma z kim gadac o funkcjonalnych rozwiązaniach- fachowcy którzy piastują dyrektorskie ztołki w magostracie to beton, intereswny i układny nie mający pojęcia o zarządzaniu miastem więc nie ma sie co spodziewac postepu..........

  • ~x 2011-08-01
    09:40:33

    0 0

    wszystkich starej daty urzesdasow trzeba zamienic na mlodycvh - bardziej otwartych, z bardziej gietkim umyslem. Liczbe urzedasow ograniczyc do polowy tego co jest, tym co zostana dac wieksza pensje i od razu zrobi sie w miescie luzniej na kazdym kroku.

  • ~gaax 2011-08-01
    10:51:32

    0 0

    Apel do miasta oraz do dziennikarzy,którzy na miasto mogą także wpłynąć - oprócz zmiany oznaczeń drogowych trzeba jak najszybciej zaktualizować najpopularniejsze mapy GPS. Korzysta z nich coraz więcej kierowców, a dodanie nowych tras naprawdę usprawni ich podróż przez miasto (lub nawet w ogóle nie będą musieli do niego wjeżdżać). Uaktualnienia powinny pojawić się do końca roku.

  • ~. 2011-08-01
    11:23:01

    0 0

    Po czym maja jeżdzić ludzie? Skoro nie ma, ani dróg, ani torów? Skoro będą drogi, to ludzie pojadą po drogach, a jak po torach będzie szybciej i taniej to pojadą po torach. Liczy się czas przejazdu, a dopiero póżniej jego koszt i komfort. Bo jak sama nazwa wskazuje \\\"jechać na wakacje\\\" \\\"jadę za miasto\\\" to nie to samo co \\\"stać na światłach\\\" stoję w korku\\\" Apel do wszystkich spowalniaczy ruchu: samochód który stoi na światłach lub hamuje też wydziela spaliny i hałas.

  • ~karol 2011-08-01
    12:02:10

    0 0

    Mam tylko nadzieję, że nie zostanie zrealizowany ten durny pomysł znacznego skrócenia mieszkańcom Psiego Pola tras autobusów D i N, które jeżdżą w większości zapełnione przez cały dzień. Bo wtedy na pewno przybędzie samochodów! Nie dość że na psiaka nie ma tramwajów, to jeszcze jedyne sensowne autobusy, którymi można w miarę szybko bez przesiadki dojechać do ścisłego centrum lub pkp zostaną zabrane. Beznadziejny pomysł!

  • ~Józef 2011-08-01
    12:13:25

    0 0

    Całe miasto by znacząco przyspieszyło, gdyby kierowcy stosowali się do przepisów prawa o ruchu drogowym, a konkretnie:
    Artykuł 25, paragraf 4, ustęp 1)

    Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

    Bo jak mi taki jeden z drugim wjeżdża na skrzyżowanie na placu dominikańskim np po to tylko, by się zatrzymać wprost na torowisku, to chciałbym, żeby go ten tramwaj stuknął, może by go to nauczyło rozumu.

  • ~el greco 2011-08-01
    12:19:25

    0 0

    Pytanie do pani Elwiry: Jakie będą poprawy w KZ po otwarciu? Odpowiedz pani Elwiry: 1. Zmiana dotyczy tylko samochodów (W nawiasie: Przecież to chyba oczywistę, że jak otworzą AOW to postawią nowe tablice. Tego chyba nie trzeba nawet wspominac. Z czego Elwira się tak chwali? 2. Zmiana dotyczy tylko samochodów. 3. Zmiana dotyczy tylko samochodów 4. Wydzielimi torowiska tam, gdzie nie ma korków. Porównaj z listą http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,oto-lista-przebojow-torowisk-na-ktorych-tramwaje-traca-najwiecej-czasu-wg-mpk-,wia5-3266-7497.html Nijak nie wpłynie na szybszą jazde. Ze wszystich przej Elwirę wymienionych ulic, jedynie Trzebnicka i Sienkiewicza są na liscie ulic gdzie tramwaj stoi, i tam na 10. i 11. miejscu. 5. Troche zmienimy sygnalizacje na małym ułamku ze wszystkich skrzyżowań. Czy to dotyczy tyklo tramwaje plus, czy wszystkie tramwaje, nie wiadomo. 6. Nie dotyczy KZ. 7. Przystanki co 200m raczej wydłużą całkowity czas podróży niż go skrócą. W sumie powiedzmy łagodnie efekt niejasny, i napewno nic nie ma do priorytetu KZ. 8. Zmiana dotyczy tylko samochodów. Podsumując: Po otwarciu AOW nieliczne drobne zmiany w KZ, których efekt będzie prawie blisko zerowy, częściowo może nawet ujemny. Życzę przyjemnej, płynnej jazdy po Wrocku po otwarciu AOW, no i znowu stania w korkach po trzech mięsiącach. Dziękuję, Pani Elwiro!

  • ~ 2011-08-01
    13:08:03

    0 0

    Pani Elwira zajmuje się sprawami które nie wynikają juz z jej zakresu obowiązków- zreszta jak zawsze..............czy na te Pania ma ktokolwiel w mieście przełożenie???????

  • ~x 2011-08-01
    15:31:20

    0 0

    Kretyni urzędnicy a już największa wariatka to E.Nowak. Zwiększenie ilości przystanków -z automatu hamuje to ruch i samochodów i tramwajów, wymaga zwiększenia ilości przejść dla pieszych,kolejne światła itp.Wątpie czy samochodziarz bądź rowerzysta będzie chciał się wetknąć w tramwaj który krótki odcinek wokół centrum pokonuje 25 minut, stając co 50metrów.

    A jak 50 metrów dla leniwych będzie za dużo, to magistrat wpadnie na pomysł przy robić przystanek przy każdym słupie trakcji elektrycznej! A co? Ma byc wygodnie i ma być blisko

  • ~ 2011-08-01
    20:38:27

    0 0

    Grzecznie mówiąć, pomysły urzędników są nieadekwatne do potrzeb i zaistniałej sytuacji co zemści się po trzykroć. Ale dla mnie czym gorzej tym lepiej, w końcu to musi walnąć.

  • ~ 2011-08-01
    21:37:19

    0 0

    Elwira Nowak jest chyba największym szkodnikiem w tego miasta, ale paradoksalnie to nie jej wina. Jej znakiem rozpoznawczym są klapki na oczach i właśnie to stanowi o jej popularności i pozycji wśród przełożonych: bierze na siebie cały ciężar krytyki, dzięki czemu dwór może skupić się na snuciu wizji potęgi, zwycięstwie nad PO i rządzeniu krajem. Także funkcję falochronu E.N. pełni perfekcyjnie.
    Co do meritum artykułu, nie da się nic powiedzieć, żeby się nie powtórzyć. Wiadomo które tory i trasy autobusowe trzeba wydzielić; do tego należy upłynnić przejazdy KZ przez skrzyżowania - ot, cała filozofia. No może jeszcze węzły przesiadkowe i zintegrowane przystanki, ale to już lekka rozpusta. Nie chodzi o to, żeby utrudniać kierowcom życie, tylko o to, żeby usprawnić KZ - tylko tam, gdzie jest konflikt, kierowca musi ustąpić. Tymczasem miejski plan działania przypomina odezwę przed wyprawą krzyżową.

  • ~zed 2011-08-01
    23:38:22

    0 0

    Nasi "fachowcy" z magistratu już wielokrotnie pokazali, że potrafią a raczej nie potrafią logicznie i sprawnie zarządzać komunikacją w mieście! Czego mamy efekt, że Wrocław ma najgorszą i najwolniejszą komunikację miejską w kraju a stan jej jeszcze bardziej się pogorszył przez ostatnie 10 lat!!!

  • ~oko 2011-08-02
    17:40:46

    0 0

    proponuję kolczatkę i blokadę betonową na wjeździe to też ograniczy ruch i skieruje na tranzyt

  • ~W 2011-08-03
    08:06:03

    0 0

    Pani Elwira nie wie co mówi, skoro w jej wielki pakiet zmian na pierwszym miejscu jest zmiana znaków. Dziwne żeby nie było zmiany skoro robią owbwodnice. A wszystkie pozostałe jej punkty nijak mają się do zmniejszenia korków, bo nie zachęcają do korzystania z MPK! Dalej lipa smród bieda i ubóstwo w tramwajach i autobusach

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.