Wiadomości

Alleluja, dziś Niedziela Zmartwychwstania

2011-04-24, Autor: dk
Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim. Od siedemnastu wieków obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (w tym roku przypadała ona na 18 kwietnia).

Reklama

W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta. Rano w Wielką Niedzielę kapłan, po odmówieniu modlitwy przy Grobie Pańskim, oznajmia radosną nowinę zmartwychwstania, po czym rozpoczyna się procesja z Hostią, monstrancją i figurą Chrystusa. Po trzykrotnym obejściu kościoła i odśpiewaniu hymnu „Ciebie Boże Chwalimy”, udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i rozpoczyna się uroczysta i radosna Msza Święta. Msza rozpoczyna się okrzykiem Alleluja (Chwalcie Pana). Msza poświęcona jest zmartwychwstaniu i wydarzeniom z nim związanym.

 Źródło: internet.

 

   

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2011-04-24
  07:54:04

  0 0

  alleluja znaczy chwalcie Jah a nie Pana

 • ~ 2011-04-24
  10:59:58

  0 0

  chyba według heretyków strażnicy. Msza Święta redaktorze, nie rozpoczyna sie od alleluja, tylko od hymnu chwala na wysokości Bogu.

 • ~ 2011-04-29
  14:31:05

  0 0

  Poza tym najwazniejsza jest nie Niedziela a całe Triduum Sacrum, a zwłaszcza Liturgia Wigilii Paschalnej po której następuje procesja rezurekcyjna nad ranem a właściwie w nocy (ok.2-3) Procesje o 6:00 to już rzadkość i Kościół zaleca sprawowanie Liturgi po godz. 21 ( a przynajmniej Arcybiskup Metropolita Wrocławski). Trzeba zadać sobie trud zdobywania informacji a nie przeklejać bzdury z Wikipedii droga Redakcjo...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.