Edukacja i nauka
„Listy dla Ziemi” we wtorek będą pisać w samym centrum Wrocławia
W tym roku w akcji bierze udział około 300 tys. dzieci i młodzieży. I jest to jedna z największych akcji ekologicznych w Polsce.
Organizatorzy zapraszają na widowiskowy happening oraz przestrzenne instalacje i warsztaty ekologiczne.
Atrakcje na start W programie tegorocznej inauguracji akcji przewidziano m.in.: happening „Ziemia w naszych rękach” z aktorami na szczudłach i wielką kulą ziemską, występ orkiestry recyklingowej (muzyka z odpadów), układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne. Jednak główny element akcji to pisanie „listów dla Ziemi” w przestrzeni publicznej.
Na placu powstanie również „wirtualna strefa ekologiczna”, w której uczniowie będą mogli korzystać z aplikacji i gier komputerowych. Zaangażowanych coraz więcej Przygotowania do kolejnej edycji akcji ARKA prowadzi już od kilku miesięcy.
W kwietniu ponad 300 tys. młodych ludzi napisze ekologiczne listy do dorosłych.
- Cieszymy się, ponieważ już do tej pory zgłosiło się ponad 250 samorządów oraz ponad 3 tys. szkół i przedszkoli! – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej Arka.
Głównym elementem akcji jest pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane są do dorosłych. Tematyka listów i całego programu dotyczy prawidłowego zagospodarowania odpadów i niskiej emisji. W tym roku nowością jest pisanie listów także w formie cyfrowej dzięki aplikacji na stronie organizatora.
Akcja była organizowana po raz pierwszy w 2013 roku i już stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać. Pisanie listów przez młodych ludzi jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy pisane są na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze. Po napisaniu listów dzieci przekazują je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmują się prostych działań ekologicznych, których opisy przesyłają do fundacji.
W ten sposób dzieci edukują dorosłych, a akcja dociera do kolejnych uczestników – wyjaśnia Wojciech Owczarz. Listy są indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mogą proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby wytwarzać mniej odpadów.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
W trosce o „higienę cyfrową”. Nowy upominek w pakiecie Wyprawki Wrocławskiej
2579 -
Wrocławscy naukowcy skonstruowali śluzę do izolacji osób zarażonych koronawirusem
2077 -
Human in Space. Naukowcy z Polski i zza granicy odsłonią tajemnice kosmosu
1928 -
Politechnika Wrocławska rozpoczyna współpracę z Lądkiem-Zdrojem
1391 -
Politechnika otwiera elitarną akademię dla młodych naukowców
795
Najczęściej komentowane
-
Marketing postpandemii. Nowy kierunek studiów we Wrocławiu
0 -
Wrocławscy naukowcy dostali 15 mln zł na innowacyjną terapię onkologiczną
0 -
Politechnika otwiera elitarną akademię dla młodych naukowców
0 -
Politechnika Wrocławska rozpoczyna współpracę z Lądkiem-Zdrojem
0 -
Human in Space. Naukowcy z Polski i zza granicy odsłonią tajemnice kosmosu
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Jaką nazwę powinien nosić skwer przy Zakładzie Karnym przy ul. Kleczkowskiej?
Oddanych głosów: 485