Wiadomości

AOW nie jest już autostradą płatną, ale ciężarówki nie pojadą nią za darmo

2011-11-21, Autor: Bartłomiej Knapik
Rozporządzenie zostało już opublikowane – obwodnica autostradowa Wrocławia została wykreślona z listy autostrad płatnych. Oznacza to, że samochody osobowe i motocykle za przejazd nią płacić nie będą. Ale już ciężarówki – jak najbardziej.

Reklama

O tym, że w ten sposób zostanie zrealizowana obietnica Donalda Tuska, który przed wyborami obiecał, że przejazd AOW będzie darmowy – już pisaliśmy.

Oczywiście przed wyborami obietnica brzmiała nieco inaczej:
- Specjalne rozporządzenie zmieni obwodnicę Wrocławia z kategorii A na S (z autostrady na drogę szybkiego ruchu – przypis BK.) Polecenie zostało już wydane i teraz to tylko kwestia czasu – mówił na moście Rędzińskim , Donald Tusk, prezes Rady Ministrów.



Nowe rozporządzenie zostało już opublikowane w dzienniku ustaw. Oznacza, że za darmo pojadą nim samochody osobowe i motocykle. Przejazd przez obwodnicę będzie za to płatny dla aut cięższych niż 3,5 tony.

Część wrocławskich mediów okrzyknęła już Tuska kłamcą, bo w praktyce okazało się, że obwodnica nie zostanie przekształcona w drogę ekpresową – została autostradą, ale wykreślono ją z listy autostrad płatnych. Właściwie można by zarzucać premierowi kłamstwo, ale nie ma to żadnego znaczenia, bo ciężarówki płacą tyle samo za przejazd autostradą co drogą ekspresową. Tak więc literalne spełnienie obietnicy nic by nie zmieniło.

Jak już pisaliśmy, jest sposób, żeby ciężarówki omijały centrum Wrocławia. Ministerstwo Infrastruktury w maju rozpoczęło konsultacje społeczne strategii transportowej do 2020 r. z perspektywą do 2030 r. W dokumencie zawarto m.in. założenie o wprowadzeniu opłat za korzystanie z całej sieci dróg – a urzędnicy resortu precyzują, że chodzi o wszystkie drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli więc ten dokument zostanie przyjęty do 2030 roku płatny będzie przejazd wszystkimi autostradami, drogami ekspresowymi i krajowymi.

Ważniejsze jest jednak to, że dokument najpóźniej do 2020 roku przewiduje „zarządzanie i sterowanie ruchem miejskim i na drogach pozamiejskich, z uwzględnieniem systemu elektronicznego poboru opłat”. Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu infrastruktury, precyzuje: - Chodzi o wprowadzenie opłat na wniosek miast – powiedział Pulsowi Biznesu.

Władze Wrocławia na pewno skorzystają z takiej możliwości:

- Wszystko wskazuje na to, że autostradowa obwodnica Wrocławia będzie płatna dla aut ciężarowych. Nie chcemy więc, by zamiast korzystać z obwodnicy, jeździły przez miasto, więc apelujemy do resortu infrastruktury, by drogi krajowe przechodzące przez miasto także objąć mytem – mówił nam Paweł Czuma, rzecznik wrocławskiego magistratu.



Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~malko 2011-11-21
  09:07:56

  0 0

  Panie Redaktorze, więcej staranności. Drugie zdanie nie jest dokończone- "O tym (...) że przejazd AOW będzie darmowy." i co dalej?
  W trzeci zdaniu jest chaos - "(...) mówił zostanie zrealizowana na moście Rędzińskim , Doland Tusk, prezes Rady Ministrów." Tylko na Moście Rędzińskim zostanie zrealizowana? I co zostanie zrealizowane? Jeśli polecenie premiera, to "zostanie zrealizowane". Proszę czytać swój tekst przed umieszczeniem na stronie. Pozdrawiam

 • ~qnik 2011-11-21
  09:37:35

  0 0

  no to mieliśmy Wrocław bez TIRów przez kilka miesięcy, a teraz z powrotem wrócą do naszego krajobrazu....

 • ~sim 2011-11-21
  10:37:24

  0 0

  Szukacie dziury w całym. Auta pow. DMC 3,5T i tak miały za tą trasę płacić, nawet gdyby była S-ką czyli ekspresówką. Nie widzę wielkiej różnicy. Tak przynajmniej mamy autostradę i można jechać 140, choć część kierowców jeździ 90 na środkowym pasie?!###! Gdyby była drogą ekspresową byłoby 120, połowa jeździła by 50 km/h. Tak naprawdę znaleziono optymalne rozwiązanie. Nikt nigdy nie mówił aby ciężarówki miały darmowy przejazd.
  BTW jak sądzicie jaki będzie koszt przejazdu przez Wrocław dla ciężarówki jadąc płynnie płatną obwodnicą jakieś 25 minut, a jaki jadąc w korkach 2-3 godzin przez miasto.
  Mniej taniej sensacji i więcej dystansu do życia
  Pozdrawiam z uśmiechem.

 • ~qnik 2011-11-21
  11:19:51

  0 0

  @ sim tak się składa, że większość TIR-owców i tak nie wykorzystuje swojego limitu paliwa więc nie zależy im czy pojadą szybko obwodnicą, czy będą stać w korkach w mieście. Wić bardziej będzie opłacać się jechać przez miasto... Bez rygorystycznych przepisów zakazu wjazdu ciężarówek do miasta i patrolu policji na każdym wjeździe TIRy omijać będą obwodnicę... niestety

 • ~m 2011-11-21
  11:24:34

  0 0

  Może limitu paliwa nie, ale limit czasu pracy już jest dla nich b. ważny

 • ~set 2011-11-21
  11:40:03

  0 0

  Żaden kierowca cieżarówki nie będzie tracił paliwa stojac w korkach i oszczędzał grosze. Samochody dostawcze jeżdżą za darmo. Zobaczcie przy stadionie widać co jeździ AOW. Mniej więcej po 1/3 wszystkich rodzajów pojazdów. Są jeszcze takie co wjeżdżają do miasta, by dowieźć towar. Wniosek wyprowadzić firmy spedycyjne poza miastoi nie będzie TIR-ów w mieście. No tak. Wtedy po ulicach będą jeździły tylko osobówki z 1 palantem w środku, z dudniacymi basami, zdążającym do pracy w urzędzie. To paranoja i kręcenie sie w kółko osobówkami po mieście niszczy środowisko.

 • ~sim 2011-11-21
  11:44:57

  0 0

  @ qnik nie zgodzę się z tobą, bo gros ciężarówek (nie tylko dmc 40T) - to jednak działalność prywatna lub mniejsze firmy dla których każdy litr paliwa jest bezcenny. Być może że w dużych firmach przewozowych jest jak piszesz, ale na dłuższą metę, a szczególnie w kryzysie każdy szef ogląda każdą wydaną złotówkę dwa razy. Czas pracy kierowcy też jest ważny.

 • ~ 2011-11-21
  13:03:07

  0 0

  AOW musi byc bezplatna dla wszystkich tylko wtedy bedzie mialo sens jej istnienie.

 • ~qnik 2011-11-21
  13:11:50

  0 0

  @sim Zobaczymy jakie opłaty nasz rząd dowali za przejazd. Wtedy realnie będzie można przeliczyć co się bardziej opłaca. Ponadto ciężarówki mogą wybierać przejazd w nocy, kiedy nie ma korków, aby zaoszczędzić na czasie i na opłacie przejazdowej, niszcząc tym samym nasze drogi w mieście i robiąc masę hałasu. Miasto jest dla ludzi a nie dla przewoźników. Tutaj mieszkają ludzie, to nie fabryka..

 • ~jotem 2011-11-21
  13:13:43

  0 0

  Ciężarówki JUŻ płacą i PŁACIŁY w momencie uruchomienia autostrady lub chwilę po (VIATOLL). Nic się nie zmieniło i nie zmieni.

 • ~havranek 2011-11-21
  22:29:06

  0 0

  Bez przesady. Sprawdziłem ile kosztuje viaTOLL. Opłata dla samochodu powyżej 12 t za przejazd całą A8 wynosi w zależności od klasy emisji spalin od 6,02 zł do 11,93 zł. Przy czym ta najwyższa stawka dotyczy klasy emisji dla samochodów wyprodukowanych przed 1993 r. Większość ciężarówek będzie płacić stawkę bliższą tej 6,02 zł. To nie jest aż tak duży koszt. Niewiele mniej kosztuje 1 litr oleju, więc na pewno bardziej opłaci się jechać autostradą i spalić mniej paliwa niż tłuc się przez miasto tracić czas i wypalać paliwo za dużo więcej niż 6,02 zł.

 • ~qnik 2011-11-22
  10:46:48

  0 0

  @havranek życzę nam wszystkim, aby wszyscy kierowcy i właściciele firm spedycyjnych tak myśleli jak Ty.

 • ~emeryt 2011-12-08
  18:02:02

  0 0

  Halo,halo czy Wy nie wiecie że pies szczeka a Tusk gada to jedno i to samo

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.