Wiadomości

AOW płatna dla tranzytu, wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta

2011-01-04, Autor: Bartłomiej Knapik
Obwodnica autostradowa będzie darmowa, ale tylko dla aut osobowych i motocykli. I to tylko wtedy, gdy będą jeździć między jednym a drugim osiedlem w mieście. Jeśli wrocławianin wracając z Warszawy będzie chciał obwodnicą dojechać np. do ul. Lotniczej – zapłaci jak wszyscy inni. Na stronie ministerstwa infrastruktury jest już nowy projekt rozporządzenia o „bezpłatnych” obwodnicach.

Reklama

Pamiętacie jak tuż przed wyborami działacze Platformy Obywatelskiej obiecywali, że autostradowa obwodnica Wrocławia będzie darmowa?
- Odcinki autostradowych obwodnic takich miast jak Wrocław będą bezpłatne – obiecywał we Wrocławiu premier Donald Tusk. Ale kiedy będą gotowe przepisy, czy za darmo pojadą także ciężarówki już nie powiedział. Gdy dziennikarze pytali go o to, czy oznacza to, że za darmo będzie mógł przejechać każdy, czy tylko kierowcy samochodów osobowych, kiedy będą gotowe przepisy – premier odpowiedzieć nie chciał. Teraz wiemy dlaczego.

Od sierpnia rząd wciąż nie przyjął nowelizacji ustawy, która zwalniałaby mieszkańców aglomeracji z opłat za przejazd autostradowymi obwodnicami. Projekt pojawił się dopiero teraz.

Zakłada on, że obwodnica będzie bezpłatna... ale tylko dla mieszkańców miast, których dotyczy.
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia urzędnicy ministra Cezarego Grabarczyka (PO) tłumaczą, że „zaproponowano, aby kierowcy samochodów osobowych i motocykli poruszający się w ruchu lokalnym nie uiszczali opłat za przejazd tymi odcinkami. Za przejazd wskazanymi odcinkami autostrad płaciłyby natomiast pojazdy poruszające się w ruchu tranzytowym oraz pojazdy rozpoczynające lub kończące podróż na tych odcinkach. Projektowane rozporządzenie objęłoby swoim zakresem ok. 160 km autostrad.

Projektowana zmiana rozporządzenia dotyczy odcinków budowanych i eksploatowanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad przebiegających w pobliżu następujących aglomeracji/miast: Warszawa, Wrocław, Kraków, aglomeracja śląska, Łódź.” - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Chcieliśmy zapytać urzędników ministra Grabarczyka, czemu zdecydowali się na takie zapisy, przez które budowa obwodnicy straci swój podstawowy sens – nie daje gwarancji ściągnięcia z ulic miast ruchu tranzytowego. Rzecznik ministerstwa odebrał telefon, ale gdy zadaliśmy pytanie oświadczył, że oddzwoni. Nie udało mu się to przez cały dzień.
Pozostaje nam więc domyślić się, że chodzi o pieniądze, które minister Grabarczyk chce zarobić na opłatach.

Jaki będzie efekt takich przepisów? Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że nie ma jeszcze stawek za przejazd obwodnicami. Czyli nie wiadomo np. ile kierowcy TIR-ów zapłacą, za przejazd przez naszą obwodnicę. Dzwoniąc po departamentach ministerstwa usłyszeliśmy jedynie, że będzie to nie więcej niż 2 zł za kilometr.
Jak łatwo obliczyć może to oznaczać opłatę do 70 zł za przejazd całą obwodnicą.

Czy firmy przewozowe nie będą chciały zaoszczędzić 70 złotych jadąc przez miasto? Samo ministerstwo infrastruktury szacowało już, że 65 proc. kierowców może wybierać jazdę za darmo zamiast płatne odcinki dróg.
W najgorszym przypadku powtórzy się to, co znamy choćby z Gliwic. Ciężarówki będą jeździć przez miasto. Sami zobaczcie, co to oznacza:

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
 • ~ 2011-01-04
  07:21:21

  0 0

  Zaczynam mieć już k..a dość tych obiecanek. To się w głowie nie mieści co ufoludki z Wiejskiej robią.

 • ~ 2011-01-04
  07:28:18

  0 0

  Jak widzę te ryje to mi się niedobrze robi. PO szmatławce. Gówno zobaczycie nie kolejną kadencję. Takiego wała. Pozostaje tylko 1 wybór. Chcę czy nie chcę zagłosuje na SLD.

 • ~ 2011-01-04
  07:31:25

  0 0

  I przy okazji z jakiej paki mam płacić za drogi skoro podatek na ten cel jest zawarty w cenie benzyny? OK mogę płacić, ale cena paliwa powinna spaść o 2 zł, bo właśnie tyle w jej cenie jest podatków.

 • ~ 2011-01-04
  08:12:41

  0 0

  Za kieliszki też się nie powinno płacić! W końcu płacimy akcyzę za alkohol.

 • ~ 2011-01-04
  08:30:36

  0 0

  Co za dziady :/ Pazerność PO nie zna granic. Zamiast zwolnić trochę swoich ziomków z urzędów i spółek to chcą, aby samorządy dalej musiały wydawać kasę na remonty ulic. Obłuda się wylewa strumieniami :/

 • ~ 2011-01-04
  08:46:11

  0 0

  Qurw... Jebane Wieśniaki ja nie ale jak w tym kraju nie będzie jakiegoś pospolitego ruszenia to chyba nic się nie zmieni, z jakiej paki wogle mamy płacić za jebane drogi skoro cały czas łoimy podatek w paliwe ale nikt o tym głośno nie mówi nawet tej Pojeb Grabarczyk że lwia część tej kasy zamiast iść na drogi to idzie na Pkp dla tego plebsu i chwytaczy stołków qurwa mać

 • ~ 2011-01-04
  08:48:25

  0 0

  Irytuje mnie już ten temat bo tylko podnosi adrenalinę. Pytanie mam jednak inne: w jaki sposób będziemy płacić? jaki będzie system opłat? Ja rozumiem i większość społeczeństwa o tym wie, że kolesie kolesi muszą zarobić z pociotkami pociotków dzierżących władzę na czele dlatego winiet czy e-winiet dla aut u nas nie będzie i stąd prywatni "operatorzy" autostrad stawiający PPO za nasze pieniądze, ba! praktycznie za nasze pieniądze te autostrady wybudowane, opłacane i utrzymywane (Minister Infrastruktury może sobie policzyć ilość zarejestrowanych aut w Polsce i średnie roczne spalanie - wyjdzie mu kwota, za którą można rocznie budować 670km autostrad) i przekazywane (nazywane dzierżawą na 30 lat) właśnie tym pociotkom. Niestety te matoły będą stawiać PPO w systemie otwartym czyli z Jędrzychowic do Krakowa dojedziemy szybciej rowerem (jeśli ktoś systematycznie dużo jeździ) drogą boczną omijając około 10 PPO ustawionych w poprzek jezdni.

 • ~ 2011-01-04
  09:51:52

  0 0

  znaczy sie , prawie caly tranzyt zamiast isc obodnica pojdzie przez miasto jak teraz ? Ilu kierowcow bedzie chcialo zaplacic za obwodnice ? 5-10% , pewnie niewiecej . Obwodnica bedzie pusta a miasto zatkane jak teraz .

 • ~ 2011-01-04
  10:13:48

  0 0

  Ja tam zapłacę :P Urok machania biegami na 29 światłach przy przejeździe DK8 jest wart każdej ceny.

 • ~ 2011-01-04
  10:27:07

  0 0

  super-dziuęki temu że tiry będą waliły prze4z miasto obwodnica na dłużej nam wystarczy i skończy się ściema Dutkiewicza że jak rusza obwodnice to miasto odetchnie i korki się zmniejszą....

 • ~ 2011-01-04
  10:37:50

  0 0

  Prawdopodobnie Platforma nie zdaje sobie sprawy z bilansu zysk do budżetu-niezadowolenie obywateli jakie wynika z tej decyzji. Na ch.. komu obwodnice skoro są płatne? Już teraz widać jak to jest płatnymi autostradami, które wszyscy starają się omijać. A co dopiero obwodnice? Cały ten chory system bramek na autostradach przyjęty przez SLD to można o kant dupy rozbić. Winiety są o wiele bardziej efektywnym rozwiązaniem. Nie trzeba zatrudniać bandy ludzi na bramkach i blokować nimi ruchu.

 • ~ 2011-01-04
  10:53:28

  0 0

  Tylko, że Dutkiewicz chce darmowej obwodnicy. Idzcie zagłosować dalej na swoje PO i nawet na SLD i PSL, oni tak samo fajnie zarządzają i dali o tym dowód w przeszłości. Szczególnie barony SLD, którzy poszli siedzieć, Leszek Miller oraz jego spec od autostrad minister Pol i spółka byli the best! Ocknijcie się ludziska, bo inaczej za 4 lata będziecie znów narzekać...

 • ~ 2011-01-04
  10:59:54

  0 0

  Apel do ekipy Dutkiewicza w Radzie Miasta Wrocławia.
  Drodzy Rajcy! Właśnie nadarza się okazja by dać pstryczka w nos Ministerstwu Infrastruktury, które z głupoty swej wrodzonej-jak sądzę-wprowadzi jednak opłaty za przejazd AOW (i nie ma to znaczenia, że na końcowych odcinkach) poprzez uchwalenie w trybie pilnym opłat za wjazd dla pojazdów powyżej 3,5 tony przejeżdżających tranzytem przez miasto (identycznie jak została uchwalona opłata za parkowanie) w kwocie minimum 100zł, a za brak ww opłaty jej 16krotność - wystarczy kilka korekt w nazewnictwie i zamiast "w godzinach od - do" wpisać 24h.
  Z okazji tej i Straż Miejska będzie mieć właściwe dla niej zajęcie.

 • ~ 2011-01-04
  11:04:01

  0 0

  To nie jest tak, że jak coś jest za darmo to jest za darmo. Za darmo w przypadku obwodnicy wrocławia oznacza, że zapłacimy za tą drogę wszyscy - włącznie z mieszkańcami Hajnówki.
  Dutkiewicz też nie jest lepszy - chce budować most Wschodni ale nie ma na niego pieniędzy i planuje partnerstwo publiczno-prywatne - co spowoduje, że taniej nie będzie i przez to most albo będzie płatny albo zrzucimy się na niego wszyscy w opłatach za wodę, za bilety komunikacji miejskiej czy użytkowanie wieczyste. To ja wolę juz płatny przejazd.

 • ~ 2011-01-04
  11:13:00

  0 0

  Głosujcie dalej na PO debile...Zastanawiam się tylko jakimi idiotami musicie być, że mimo tylu kłamstw i afer wy nadal głosujecie na tego rudego człowieczka z wadą wymowy

 • ~ 2011-01-04
  11:14:46

  0 0

  I nie zwalajcie winy na Dutkiewicza [................] bo on w ministerstwie nie siedzi... [część wykropkowana to miejsce po słowach naruszających regulamin. uprzejmie prosimy o trzymanie się go - redakcja]

 • ~ 2011-01-04
  11:26:05

  0 0

  a jeśli ktoś codziennie będzie wjeżdzał na AOW bo to jego trasa do pracy, to połowe pensji musi przeznaczyć na opłaty...i jak tu chodzic na wybory, jak debile zastepują debili!!!

 • ~ 2011-01-04
  11:31:57

  0 0

  Banda złodziei i tyle. Obiecanki cacanki a PO radość. Ja na tych łobuzów nie głosowałem. Co to za chore Państwo - nastawione wyłącznie na to, że ukraść, wydrzeć kasę od obywatela i nachapać się (do własnych kieszeni) !!!

 • ~ 2011-01-04
  11:50:06

  0 0

  A co z ludźmi wynajmującymi mieszkania we Wrocławiu, pracującymi/studiującymi, ale nia mającymi tu meldunku? A co z ludźmi pracującymi we Wrocławiu, a mieszkającymi w Bielanach, Smolcu, czy innych wiochach? A co z Wrocławianami pracującymi np. w LG?

 • ~ 2011-01-04
  13:16:42

  0 0

  Coraz mniej chce mi sie tu zyc... politycy robia nas w ch... a narod siedzi cicho - co najwyzej na forum da upust swojemu niezadowoleniu. Przydalaby sie masowa demonstracja na wiejskiej - taka jak w Atenach.

 • ~ 2011-01-04
  14:03:56

  0 0

  http://www.facebook.com/pages/NIE-dla-platnej-obwodnicy-Wroclawia-/112466742132891

 • ~ 2011-01-04
  14:09:01

  0 0

  Banda niekompetentnych półgłówków i oszustów. Nigdy już nie oddam głosu na PO.

 • ~ 2011-01-04
  14:23:02

  0 0

  Brak słów i totalna głupota najgorsze ze sami sobie ten rząd wybraliśmy (..)

 • ~ 2011-01-04
  15:06:58

  0 0

  Oszukanie przez PO i tuska. Ale nie ma się co dziwić bo tuska wybrało przecież TVN i WSI.

 • ~ 2011-01-04
  15:12:13

  0 0

  dla mnie to maga nawet po rynku jezdzic i parkowac w ratuszu. wym peda... sie nie wierzy. raz mnie dudkiewicz oszukał i wiecej sie mu nie dam

 • ~ 2011-01-04
  17:15:22

  0 0

  @gringo: czytam, czytam, czytam i nie mogę zrozumieć Twojego postu.... o co Ci chodzi?

 • ~ 2011-01-04
  17:27:48

  0 0

  i bardzo dobrze jjezdzisz autem na auto cie stac to płac jak nie to [......................] na rowery [część wykropkowana to miejsce po słowach naruszających regulamin. uprzejmie prosimy o trzymanie się go - redakcja]

 • ~ 2011-01-04
  18:01:24

  0 0

  [...........................................]. Ile razy mam płacić za te drogi. [część wykropkowana to miejsce po słowach naruszających regulamin. uprzejmie prosimy o trzymanie się go - redakcja]

 • ~ 2011-01-04
  18:50:54

  0 0

  no i wielka d..... !
  to pewnie kolejna część programu tiry na tory :D tyle że te tramwajowe LOL

 • ~ 2011-01-04
  19:40:47

  0 0

  wpis został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja.

 • ~ 2011-01-04
  20:31:37

  0 0

  W tym roku wybory. Pamiętajcie te wszystkie obiecanki POkemonów.

 • ~ 2011-01-04
  22:58:18

  0 0

  Każdy Polityk to złodziej i kłamca Tusk,Miller, Kaczyński.

 • ~ 2011-01-05
  01:06:02

  0 0

  CO TO KU.....MA BYC???? MIAŁO BYĆ DARMOWEA DONEK TWIERDZI ZE BEDZIE PŁATNE, TO POZNAN MA DARMOWA A2 W OBREBIE MIASTA...MOZE NASZ PREZYDENT WROCŁAWIA-ZBYT MAŁO DZIAŁA, BO GROBELNY JAKOS ZATWIŁ I TO Z AUTOSTRADA A2.....NIE NO DRAMAT JAKIS PŁACIĆ ZA OBWODNICE MIEJSKĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~ 2011-01-05
  20:10:06

  0 0

  Wybory parlamentarne już niedługo, mam nadzieję, że ktoś również po upojnym wieczorze wyborczym obudzi się z ręką w nocniku.
  Pomożecie?

 • ~ 2011-01-06
  01:23:51

  0 0

  Gazeta Wyborcza ma udział w obsmiewaniu Min.Pola nazywając go "winietu" ktory poszukiwał trwałego finansowania dróg A i S, a teraz mamy tego skutki, które dzisiaj wyłazi w postaci planownanych opłat za AOW, A4 ale i drogiego paliwa! Nasze spoleczenstwo jest jeszcze za biedne na płatne autostrady. Winiety dla wszystkich na AiS sa akceptowalne. Jednak trzeba odszczekac to co GW narobiła i jasno powiedziec obywatelom, plan finansowy nam sie wali i musimy wprowadzic winety, bo brakuje kasy. Mają to Czechy, Austria ale i Szwajcaria a to wystarczy za rekomentacje uczciwego postawienia sprawy. Jest to tani i efektywny system. Czekam kto odważny zgłosi winety,pilnie tak jak np. hazard albo dopalacze, a bedę na niego, nich głosował, czy to PO, PiS, SLD a może PSL.

 • ~ 2011-01-07
  12:10:37

  0 0

  \ja wam mówię - skuter, skuter! W skuterze przyszłość nasza.

 • ~ 2011-01-07
  16:00:19

  0 0

  przewoznik moze i zaplaci za przejazd a kosz poniesie zwykly kowalski chory kraj

 • ~ 2011-01-11
  14:33:52

  0 0

  Dlaczego obwodnica Trojmiasta jest bezplatna? Moze i ją dolaczmy do ustawy? Mieszkam na obrzeżach miasta i wcale nie zamierzam korzystac z płatnej AOW. Pomyślcie,jak wysoki jest koszt wybudowania odpowiedniej ilości bramek,wykup gruntów "pod bramki i dojazd" dojazdu do nich(droga szeroka ok.1 kilometra przed i za bramkami) koszt utrzymania obsługi, a niebawem ma wejść do użytku elektroniczny system rozliczeń,wiec PO CO mamy ponosić te koszta? Oszczędnośći? Strzelacie sobie w stope szanowny Rządzie. Na zdrowie..

 • ~ 2011-01-11
  18:47:15

  0 0

  Tusk kłamał,Dutkiewicz nie dotrzyma słowa,wstyd i kompromitacja.a ja dalej do pracy w LG przez dziurawy i zakorkowany SMOLEC .bo za 1600pln ledwie starcza na paliwo.zygać się chce H... w D... decydentą.

 • ~Lasart 2011-01-12
  10:18:11

  0 0

  Jak tym pięknym gąbką ze zdjęcia można nie ufać ;-)

 • ~ 2011-01-13
  21:32:43

  0 0

  Byłem za PO ale widze , że teraz wyszło szydło z worka ,
  PO i PiS PSL i tak źle i tak niedobrze ,
  Bez kitu pazerność PO wyszła dopiero od 2011r, Ustawa o trzecim filarze , wyższy VAT , płatne 160km autostrad ?!
  Na dodatek podniesienie od wakacji akcyzy na paliwo , a co ....

  Inne kraję gorzej znoszą kryzys , a dlaczego? bo tam się kurwa nie łupi tak obywateli jak u nas!!

  Przegięcie , bez kitu przegięcie ... Na pewno mój jeden głos nie zrobi różnicy ale na PO już nie zagłosuje..

 • ~ 2011-01-14
  22:17:52

  0 0

  W Czechach od kilkunastu lat pobierają opłaty za przejazd autostradami. Jedna nalepka za około 100 zł. wystarczy aby cały rok jeżdzić po wszystkich autostradach i obwodnicach. Każde większe miasto jest połączone z Pragą przez autostradę. Autostradą wjeżdza się też do Niemiec. W Pradze oddano do użytku nowe tunele o długości 1,5 km każdy. A u nas bramki jak w ameryce, a dróg nie ma wcale. Wystarczy minąć Czeską granicę i od razu dziur mniej i asfalt jakby lepszy.

 • ~ 2011-01-17
  18:34:48

  0 0

  [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu - redakcja]

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.