Wiadomości
Apelują do konserwatora zabytków: uważajmy na zajezdnię Dąbie, jej przyszłość jest niepewna
O planach likwidacji zajezdni Dąbie mówiło się we Wrocławiu już od dłuższego czasu. Wśród propozycji, co może powstać w zabytkowych budynkach obiektu usytuowanego u zbiegu ulic Wróblewskiego i Tramwajowej pojawiało się m.in. muzeum, pawilon usługowy lub market.
Zobacz także
Ostatecznie tramwaje wyprowadziły się stamtąd wiosną zeszłego roku. A na początku 2014 roku miasto zdradziło, jaki ma pomysł na nowe zagospodarowanie zajezdni.
- Chcielibyśmy w tej zajezdni stworzyć centrum akademickie, taki nowy Pałacyk - mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Latem urzędnicy zabrali się za wcielanie tego pomysłu w życie - w lipcu ogłoszono jednoetapowy konkurs na koncepcję utworzenia i prowadzenia Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych.
- Miasto odda zajezdnię w ręce tej organizacji pozarządowej o statusie organizacji pożytku publicznego, która skorzysta z zaproszenia i stworzy najlepszą koncepcję funkcjonowania tego miejsca, tak, by spełniało założenia miejsca przyjaznego i otwartego dla mieszkańców - zapewniała Anna Bytońska.
Aktywiści apelują do konserwatora zabytków
Tymczasem aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia alarmują, że istnieje ryzyko, że zmiana o 180 stopni funkcji tych budynków będzie związana z ingerencją w plan całego kompleksu oraz jego części.
Tłumaczą, że w ogłoszonym przez magistrat konkursie na opracowanie koncepcji centrum kulturalnego mającego powstać w budynkach po zajezdni Dąbie wykreślono wymóg przeprowadzenia konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
- A to może sprawić, że unikalny charakter całego kompleksu budynków zostanie nieodwracalnie zaburzony, chociaż od 2007 roku figuruje w rejestrze zabytków - podkreślają aktywiści.
TUMW zwrócił się z prośbą do MKZ, aby zwrócił szczególną uwagę na wszelkie działania dotyczące dawnej zajezdni.
- Zajezdnia na Dąbiu jest jedynym zachowanym w stanie pierwotnym kompleksem zajezdni tramwajowej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Ze względu na okoliczności powstania – równolegle z Halą Stulecia i terenami wystawowymi – stanowiła prestiżową inwestycję miasta, w którą zaangażowani byli najbitniejsi architekci z kręgu Maxa Berga i Hansa Poelziga. Kompleks Zajezdni Dąbie jest też najlepszym przykładem architektury komunikacyjnej w Polsce w ogóle – wyjaśnia Marek Karabon z TUMW, autor listu do Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Karabon dodaje, że na Dąbiu chroniony jest nie tylko cały układ budynków, ale też poszczególne elementy, np. słupy przystankowe, trafostacja oraz słupy trakcji elektrycznej. To wszystko sprawia, że wszelkie plany zmiany charakteru budynków dawnej zajezdni Dąbie powinny być przygotowane z wyjątkową dbałością o detale.
- Przyszłe zmiany w kompleksie, wynikające z nadania mu nowej funkcji, nie powinny prowadzić do zatracenia jego charakteru. Należy zachować zarówno rozplanowanie założenia, jak i znajdującą się tam infrastrukturę komunikacyjną. Moim zdaniem cały kompleks dawnej Zajezdni Dąbie powinien przejść rzetelną renowację konserwatorską, gdzie priorytetem będzie zachowanie pierwotnej formy założenia, zabudowań oraz całości infrastruktury. Dziś w Polsce na próżno szukać przykładów architektury komunikacyjnej z początku XX w. zachowanych w niemal niezmienionej formie – podkreśla Marek Karabon.
Tagi: zajezdnia Dąbie, TUMW, Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych, Anna Bytońska, Marek Karabon, miejski konserwator zabytków
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Tak zmarł młody inżynier, którego martwego znaleziono w fosie we Wrocławiu. Są nowe infromacje
262998 -
10 wsi pod Wrocławiem, które pogonią PiS gdzie pieprz rośnie
69137 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
67534 -
Wrocławskie perełki, o których zapomniano. Wrocław powinien być dumny, a jest wstyd!
58055 -
Wrocław: Senior chemik dźwigał przez Stare Miasto torbę pełną narkotyków
31319
Najczęściej komentowane
-
Po Wrocławiu będzie jeździł tramwaj "Krzysztof Balawejder"? Jest oficjalny wniosek
6 -
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4 -
Wrocław: Chaos na Trzebnickiej. Piesi nie mogli przejść na "zielonym"
4 -
Pralnie we Wrocławiu - ile kosztuje pralnia samoobsługowa?
3 -
Wypadek na autostradzie A4. Zderzyły się trzy pojazdy
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~glewe 2015-11-07
18:45:12
Już Dudi mataczy, już się wężowo i lisio wycofuje! Podobno naciskają z Inter-Systemu na niego?
~Pan Uważny 2015-11-08
00:38:10
Pomysł zamiany cennego zabytku przemysłowego na tancbudę dla Wittigowa jest bez sensu. Nie dla parkingu dla ZOO lub Biedronki!.Tylko Muzeum Komunikacji - albo znów zajezdnia, jak rozsądni przejmą władzę we Wrocławiu.