Wiadomości
Architekci odtworzą spalone przedszkole z WUWY
- Dawna WUWA przetrwała jako założenie urbanistyczne, jednak jej poszczególne elementy składowe nie są w najlepszej kondycji. Niektóre budynki były wielokrotnie przerabiane. Część zniknęła całkowicie, a między nimi powstały inne. Jednak wrocławska WUWA ma nadal w sobie potencjał – tłumaczy Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, autor m.in. rozbudowy Renomy. - Powinniśmy być dumni i szanować to co mieliśmy. Właśnie dlatego chcemy odbudować przedszkole zaprojektowane specjalnie na tę wystawę – dodaje Maćków.
Historia tego obiektu nie przynosi nam chluby. W marcu 2006 roku miasto sprzedało je czterem prywatnym osobom. Wystarczyły trzy miesiące, by przedszkole zamieniło się w wysypisko śmieci i noclegownię bezdomnych. Konserwatorzy próbowali wpisać je do rejestru zabytków (do dziś wielu dziwi dlaczego dopiero wtedy), ale wszystko na próżno. W nocy z 6 na 7 lipca 2006 roku przedszkole spłonęło.
Strażacy podejrzewali podpalenie, bo ogień wybuchł z wielką siłą. To co się działo potem podsycało tylko podejrzenie podpalenia: do Departamentu Architektury wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla czterokondygnacyjnego domu mieszkalnego.
Na szczęście urzędnicy powiedzieli „nie” - i na tym stanęło. Pojawiły się głosy, że budynek trzeba odbudować. Niestety tylko głosy.
Kłopot w tym, że spalony obiekt, wzniesiono w bardzo unikalnej technologii i według planów zakładających przedszkole nowego typu, tzw „Freblówkę”. Rewitalizacja i pieczołowite odtworzenie jest zadaniem bardzo skomplikowanym i nie mieszczącym się w kategorii typowego przedsięwzięcia deweloperskiego. Na szczęście zdecydowali się na to architekci.
- Do pokonania zostało jeszcze kilka przeszkód formalnych. Teren należy do gminy, odbudowywać chce Izba Architektów, ale teraz to tylko kwestia czasu – cieszy się Piotr Fokczyński, architekt miasta, dyrektor wydziału architektury we wrocławskim urzędzie miejskim.
- Na pewno będziemy odbudowywać według pierwotnych planów, poprzedzonych wnikliwymi studiami w archiwach. Zakładamy, że obiekt uzyska ‘drugie życie’ jako siedziba izby. Ale przede wszystkim chcemy, aby właściwa odbudowa stała się początkiem, takimi ‘drożdżami’ stymulującymi kompleksową rewitalizację całego założenia WUWY – mówi Zbigniew Maćków. - Na terenie działki planujemy zlokalizowanie pawilonu informacyjnego, mieszczącego mini ekspozycję opowiadającą historię WUWY, pokazującą makietę założenia i będącą ‘punktem startowym’ wycieczek po wystawie. Mogliby tam na przykład znaleźć zatrudnienie nasi członkowie, którzy chcą być nadal aktywni w czasie emerytury. Jeśli nam się uda, to znajdziemy w końcu swoje „miejsce” jako Izba, ale przede wszystkim przysłużymy się do czegoś pożytecznego – dodaje Maćków.
Zobacz także
Zobacz także
Komentarze (5):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław: Z klubu w centrum do domu miał tylko kawałek. Jednak po drodze zaginął
154898 -
Baza wojskowa USA we Wrocławiu już działa. Potężnych samolotów będzie coraz więcej
91633 -
10 wsi pod Wrocławiem, które pogonią PiS gdzie pieprz rośnie
72129 -
Wrocław: Bartosz Bogacz nie żyje. Z Odry wyłowiono jego ciało
69309 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
69151
Najczęściej komentowane
-
Po Wrocławiu będzie jeździł tramwaj "Krzysztof Balawejder"? Jest oficjalny wniosek
6 -
Wrocław: Atak zimy, koszmar na drogach! Ulice jak lodowisko [NA ŻYWO]
5 -
Wrocław: Ten kierowca znalazł sposób na brak miejsc parkingowych [ZDJĘCIA]
4 -
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4 -
Wrocław: Chaos na Trzebnickiej. Piesi nie mogli przejść na "zielonym"
4
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2010-10-11
07:22:51
Genialnie!
~ 2010-10-11
07:33:27
Strasznie się cieszę, żę we Wrocławiu dbają o odbudowę zabytków.
Oby więcej takich decyzji! Pozdrawiam
____________________________________________
http://miastowroclaw.blox.pl/2010/10/STO-LAT.html
~ 2010-10-11
10:36:38
Pan Piotr Fokczyński jest nie tylko Dyrektorem Wydziału Architektury, ale także wiceprzewodniczącym Dolnośląskiej Rady Okręgowej Izby Architektów, więc wygląda na to, że sam sobie przekazał bardzo wartościową działkę na Biskupinie.
~ 2010-10-11
10:38:47
"Do pokonania zostało jeszcze kilka przeszkód formalnych. Teren należy do gminy, odbudowywać chce Izba Architektów, ale teraz to tylko kwestia czasu " - gdzie tu jest informacja, że przekazał sobie grunt?????
~ 2010-10-11
23:17:15
Jak to w Polsce - zobaczę, to uwierzę. Trzymam kciuki.