Kultura

Artyści-kibice i kibice-artyści zbudują Miasto Sztuki

2011-06-04, Autor: js/mp
Mariusz Mikołajek i Witold Liszkowski, artyści i wierni kibice WKS Śląsk wraz z kibicowską bracią zbudują we wrocławskim Rynku pokoje sztuki. Przez dziesięć dni przy Pręgierzu wszyscy wrocławianie będą mogli realizować się artystycznie.

Reklama

Od poniedziałku do 16 czerwca na wrocławskim rynku królować będą kibice WKS Śląsk i to w zupełnie inny sposób niż w ostatnią szczęśliwą niedzielę. W ramach akcji Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016 i Wrocław Euro 2012, zostanie zrealizowany projekt – Budujemy Miasto Sztuki. Ma on na celu przybliżenie mieszkańcom naszego miasta różnych technik i stylistyk sztuki współczesnej.

Pomysłodawcy dziesięciodniowego performance’u, Mariusz Mikołajek i Witold Liszkowski, do współpracy zaprosili innych artystów, kibiców WKS Śląsk oraz wszystkich chcących się zrealizować artystycznie ludzi.

– Każdy będzie mógł zrealizować własne projekty i pomysły artystyczne – mówi Mariusz Mikołajek, animator przedsięwzięcia. – Język sztuki jest uniwersalny i pozwala na harmonijne ujawnianie różnorakich poglądów i postaw światopoglądowych. Sztuka jest jedna, mimo swojej różnorodności; nie dzieli, lecz integruje i zbliża ludzi do siebie. I na to liczymy! - dodaje artysta.

W Rynku pojawią się trzy przestrzenie sztuki – pokoje sztuki o formacie wszystkich ścian 2,5x4,5m. Dwa pokoje będą pełnić rolę przestrzeni autorskich wykorzystywanych przez animatorów przedsięwzięcia. Trzeci będzie wspólną przestrzenią dla twórczości pozostałych uczestników.

Malowaniu instalacji o łącznej powierzchni 250 m2 towarzyszyć będą multimedialne projekcje, pokazy wideo, muzyka odtwarzana mechanicznie oraz koncerty. Nie zabraknie spotkań z artystami, otwartych dyskusji na temat sztuki czy kultury i oczywiście rozmów o sporcie. Będą także warsztaty dla dzieci, które wspólnie z artystami stworzą Dziecięcą Guernikę.

Program:
6 czerwca

budowanie konstrukcji – instalacji (Trzy Pokoje Sztuki w tym jeden WKS Śląsk naprzeciw fontanny w Rynku), po zamontowaniu – rozpoczęcie malowania

7 czerwca
kontynuacja malowania Pokoi Sztuki przez kibiców
godz. 18.00 – spotkanie autorskie (Mikołajek, Liszkowski, kibice realizujący projekt, połączone z multimedialnymi pokazami i muzyką
godz. 22.00 – projekcja multimedialna na budynki w Rynku
godz. 23.00 – dalsze prace malarskie

8 czerwca
kontynuacja malowania wnętrz pokoi sztuki, projekcje wideo o sztuce, odtwarzanie muzyki
godz. 10.00 – rozłożenie flagi Wielki Śląsk, prace malarskie nad flagą grupy kibiców i artystów, pokazy na ekranach diodowych materiałów piłkarskich, spotkania artystów i kibiców, mieszkańców Wrocławia (Kultura – sport a wartości)
godz.20.00 – wernisaż Piłkarski Wrocław (wizyta delegacji Euro 2012) szczegóły zostaną dopracowane z organizatorem.
godz. 22.00 – projekcja multimedialna na budynki Rynku
godz. 23.00 – dalsze malowanie

9 czerwca
kontynuacja malowania Pokoi Sztuki, oraz sektora i elementów WKS Śląsk
godz. 17.00 – spotkanie z muzykami Szkoła Rytmu – Piotr Gospodarczyk i muzycy, kontynuacja rozmowy – artyści, kibice, mieszkańcy Wrocławia
godz. 22.00 – projekcja multimedialna na budynki Rynku
godz. 23.00 – dalsze malowanie

10 czerwca
kontynuacja malowania ścian zewnętrznych z mieszkańcami Wrocławia
godz. 17.00 – zaproszenie mieszkańców Wrocławia do stołów sztuki prowadzenie warsztatów otwartych
godz.19.00 – Występ muzyczny grupy: 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 osłach, Spotkanie z twórcami Centrum Kultury im. Jana Pawła II

11 czerwca
kontynuacja prac malarskich
godz.12.00 – Szkoła rytmu z dziećmi
godz. 18.00 – Czesław Chwiszczuk – prezentacja sztuki Wrocławia, dzień ASP we Wrocławiu
godz.22.00 – pokaz multimedialny

12 czerwca
dzień relaksu – rozmowy, odpoczynek – budowanie relacji i więzi międzyludzkich
godz.12.00 – Szkoła Rytmu z dziećmi
godz.16.00 – zaproszenie mieszkańców Wrocławia z dziećmi do stołów sztuki, prowadzenie warsztatów otwartych
godz.19.00 – dzień wspomnień , przedstawienie postaci zmarłego muzyka Ryszarda Gwalberta Miśka, występ zaproszonego muzyka
13 czerwca
kontynuacja prac malarskich
godz. 19.00 – pokaz multimedialny i koncert Tomasza Mniamosa
godz. 22.00 – pokaz multimedialny

14 czerwca
malowanie Dziecięcej Guerniki (z 15 wybranymi dziećmi)
godz.12.00 – Szkoła Rytmu z dziećmi
godz. 17.00 – spotkania autorskie połączone z pokazami multimedialnymi (Igor Wójcik i inni artyści)
godz. 22.00 – pokaz multimedialny

15 czerwca
malowanie Dziecięcej Guerniki, zakończenie malowania Pokoi Sztuki
godz. 18.00 – prezentacja trzech Pokoi Sztuki, spotkanie z autorami

16 czerwca
godz.16.00 – uroczyste zakończenie projektu, wizyta międzynarodowej delegacji Wrocław Stolicą Kultury 2016, wernisaż poświęcony odsłonięciu Dziecięcej Guerniki

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2011-06-04
  23:28:51

  0 0

  Artyści-kibice, kibice-artyści. Hm... już pomyślałem że chłopcy może skończą to zeszłoroczne cudo pod wiaduktem na Pułaskiego które.... no..... jakby to powiedzieć - trochę im nie wyszło ;)

 • ~ 2011-06-04
  23:46:23

  0 0

  Nie wyszło? Poważnie myślisz że to jest skończone czy tylko udajesz? Nie jest i pewnie nie będzie dzięki naszej "kochanej" policji. Wcześniej jak były wymalowane swastyki i inne bzdury było ładniej? Na złych kibiców zawsze można ponarzekać nawet jak coś dobrego zrobią, śmiało teraz to w modzie.

 • ~ 2011-06-05
  09:59:57

  0 0

  Skoro nie zostało ukończone i teraz straszy różowizną na całej długości to tak - "trochę" nie wyszło. Skoro nie wyszło to chyba podpada pod prawo jako wandalizm - zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt że jest w miejscu bardzo publicznym (ścisłe centrum miasta) i łącząc to z faktem że jest przy trasie wylotowej - do tego wystawia miastu "fajną" wizytówkę ;)
  Dzięki takim "działaniom" nie ma co się dziwić że większość ludzi uważa kibiców śląska w głównej mierze za chuliganów.

 • ~ 2011-06-05
  14:26:40

  0 0

  Z czyjego powodu nie zostało ukończone napisałem wcześniej, czytasz co drugie zdanie? Wandalizm...widziałeś/widziałaś jak wyglądało to miejsce wcześniej? Chyba nie.

 • ~ 2011-06-05
  19:19:01

  0 0

  Czyżby sugestia zatem że to Policja i jej funkcjonariusze są wandalami bo nie pozwoliła na ukończenie jakieś tam "inicjatywy"? A jakieś pozwolenie było, czy tylko padł pomysł że za przeproszeniem wpierd.... się z buciorami w to miejsce bo mamy taką ochotę i robimy co chcemy.
  Czy widziałem jak to wyglądało wcześniej? Owszem, tak samo obleśnie jak teraz. Ta niedokończona różowizna o której wspominałem jest dla mnie takim samym "upustem inwencji twórczej" jak poimprezowy szczoch oddawany na pobliskie mury w drodze powrotnej po sobotnich imprezach ;)

 • ~ 2011-06-05
  19:45:32

  0 0

  Pozwolenie było ale zostało cofnięte na wniosek policji. Podsumowując twoje rozumowanie: był syf, jest syf i to wina złych kiboli :)
  Powódź to pewnie też przez kiboli była :)

 • ~ 2011-06-05
  22:28:22

  0 0

  Co do powodzi to wiesz, jak się tak ekspresyjnie i osobiście podchodzi do komentarzy pod tym artykułem to można takie rozumowanie wywnioskować. Jakkolwiek jest ono błędne ;)
  Co do odwołania decyzji, to ciekawy zatem jestem co było jej powodem, oraz dlaczego została na początku wydana? Ale tego już się z pewnością nie dowiemy od jakiegoś wiarygodnego źródła :(

 • ~ 2011-06-07
  09:05:00

  0 0

  Widać inne media również podłapały temat. Tam też wszystko jest legalne tylko złe media nie wiadomo czemu nagłaśniają sprawę? :D
  http://www.prw.pl/articles/view/14702

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy nazwanie tramwaju imieniem Krzysztofa Balawejdera to dobry pomysł?Oddanych głosów: 1029