Wiadomości

Auta dalej od Rynku, czyli radni miejscy i eksperci o walce z samochodami

2011-06-27, Autor: Bartłomiej Knapik
Dla kogo wrocławski rynek – dla turystów, mieszkańców, rowerzystów, pieszych, zmotoryzowanych? Czemu Urząd utrudnia życie kierowcom w centrum? Czy wyłączenia ulic w centrum miasta dla ruchu kołowego wpływa na ilość ludzi, którzy to centrum odwiedzają? Jak te kwestie załatwiane są w innych miastach, krajach? To tylko część pytań, na które podczas debaty w Sukiennicach będą szukać radni miejscy i eksperci.

Reklama

Pamiętacie wielką awanturę o tym, że restauratorzy z Rynku tracą pieniądze, albo nawet splajtują (część z nich tak twierdziła), bo miasto zlikwidowało 127 miejsc parkingowych na Ruskiej, części Kiełbaśniczej, Św. Mikołaja oraz placach Solnym i Katedralnym?

To część świadomej polityki wyrzucania aut z centrum. Urzędnicy mają plan na wiele lat, ale zdradzają tylko to, co zrobią wiosną w 2012 r.; zamknięty zostanie pl. Solny wraz z częścią ul. Ruskiej do skrzyżowania z Rzeźniczą, Kiełbaśnicza do Łaziennej, św. Mikołaja (między Odrzańską a Kiełbaśniczą), Rzeźnicza (od św. Mikołaja do Łaziennej), św. Elżbiety, Odrzańska (od św. Elżbiety do Jatek).


Jeśli wszystko pójdzie dobrze być może jesienią uda się otworzyć parking pod pl. Wolności przy Narodowym Forum Muzyki. W tym czasie auta dostaną zakaz na Krupniczej, co sugerowaliśmy przed rokiem pisząc, że  firma BBKS Projekt wygrała przetarg na koncepcję przebudowy ulic Podwale - Krupnicza wraz z torowiskiem tramwajowym.
Wiemy, że w 2013 roku, gdy ruszy parking pod pl. Nowy Targ urzędnicy zaczną ograniczać wjazd na ulice wschodniej części Starego Miasta.Do tej pory rajcy nie zabierali głosu w tej sprawie (może z wyjątkiem krytycznych głosów części z nich na Facebooku). W lipcu w sali obrad w Sukiennicach ten temat pojawi się po raz pierwszy. Choć nie na sesji rady, ale podczas debaty z ekspertami organizowanej przy współpracy z Towarzystwem Urbanistów Polskich oraz Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia.

- Od czasu wyrzucenia tramwajów z Rynku, najlepszy dostęp do niego był samochodem. Warto podyskutować o tym, jak sprawić aby ludzie dojeżdżali tam w taki sposób, aby niepotrzebne były gigantyczne wydatki na podziemne parkingi. Bo w to, że Rynek żyje, ale ulice obok niego dopiero odżywają po wyrzuceniu z nich parkujących aut i pojawieniu się ogródków, nie wątpię – mówi Przemysław Filar prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Z naszej sondy wynika, że ponad połowa z was jest za stopniowym wyrzucaniem aut z okolic Rynku. Czy macie pomysł jak inaczej dowozić do niego ludzi?

Debata odbędzie się za tydzień w środę, 6 lipca, od godz. 15:30 do 18:30.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~marcin 2011-06-27
  17:02:35

  0 0

  Szanowna redakcjo, usuwanie komentarzy ze względu na ich nieprzychylność autorowi i prezentowanej przez was tendencji jest nieco żałosne i infantylne.

 • ~kumien 2011-06-27
  19:00:02

  0 0

  Popatrz na inne newsy. Wszędzie poleciały komentarze, więc pewnie im baza danych padła i musieli przywrócić.

 • ~R 2011-06-27
  19:53:01

  0 0

  Ty trąbo, a nie widziałeś, że wszędzie znikły i była awaria? Co masowa cenzura nagle? zresztą komentarze zostały przywrócone z tego co widzę.

 • ~moist von lipwig 2011-06-27
  20:38:52

  0 0

  awaria srawaria! nie pierwszyzna na tym portalu, że jak pod kilkoma artykułami pojawi się za dużo komentarzy krytycznych wobec autorów, to im się zdarza "awaria"

 • ~ 2011-06-27
  23:16:50

  0 0

  Najlepiej dojeżdżaj tam metrem ! wystarczyłoby kilka przystanków.

 • ~Prokofiewna 2011-06-28
  01:25:12

  0 0

  W całej sytuacji wyrzucania aut z centrum miasta, najbardziej żal mi mieszkańców Rynku.

 • ~ 2011-06-28
  01:50:47

  0 0

  Mi jest ich żal ze względu na hałas, brud i przestępczość, jaką generuje rynek i okolice...

 • ~marcin 2011-06-28
  07:55:49

  0 0

  Ale w czym problem, żeby wszystko funkcjonowało jak dotychczas? Wystarczy żeby do okolic Rynku dojeżdżało jak najwięcej tramwai, na uliczkach wystarczy zamontować progi spowalniające, ruch zorganizować w taki sposób, żeby i samochody i rowery mogły dojechać do rynku bez zbędnego krążenia, a straż miejską pogonić do pilnowania, żeby nikt samochodem nie blokował chodników. I nie trzeba żadnych wielkich inwestycji, wyjazdów do Holandii po nowe wizje rowerowe, a każdemu będzie wygodniej i szybciej. Ale we Wrocławiu NIEDASIĘ, bo komunikację miejską trzeba zreformować, tzn. zlikwidować połowę linii, a pozostałe jak najbardziej skrócić. Wprowadzić węzły przesiadkowe, żeby ludzie musieli więcej biletów kupić. Ścieżki rowerowe porozrzucać losowo, żeby przypadkiem nie utworzyły gdzieś jednego ciągu. Ulice pozamykać lub spowolnić ruch, żeby wszyscy dłużej i w większej ilości spalin musieli się w korkach dusić. Bo przecież stojąc w korku każdy turysta od razu zwiedza i podziwia przecudna okolicę... Praise the lord...

 • ~ 2011-06-28
  10:34:34

  0 0

  Najbardziej zastanawiająca jest teoria odnośnie tego, że urzędnicy mają wieloletni plan, którego nie ujawniają, tylko znienacka zamykają co roku ulice informując o tym kilka tygodni wcześniej. Po pierwsze jeśli rzeczywiście tak jest, to jest to złamanie prawa, gdyż tego typu plany to informacja publiczna i jako taka powinna być powszechnie dostępna. Po drugie jest to zaprzeczenie zasad tworzenia kultury społeczeństwa obywatelskiego, w które powinny zachęcać do dyskusji. Także niefajnie.

 • ~ 2011-06-28
  10:45:26

  0 0

  A jeśli chodzi o głos w dyskusji, to moim zdaniem:
  1) Rynek i okolice (wnętrze ringu WZ-tki i Piaskowej) powinny być pozamykane dla ruchu samochodowego (spalinowego; elektryki można dopuścić w ramach promocji jako miasto niskoemisyjne, choć bez możilwości parkowania) 2) wjazd powinien być możliwy na ulce Kiełbaśniczą i Ruską (oraz oczywiście fragment Ruskiej i Łaziennej) ze względu na hotele i parking podziemny, 3) jeśli udałoby się wybudować na miejscu budek garażowaych naprzeciw ZETO (lub w miejscu samego ZETO, bo z całą sympatią dla soc-modernizmu, ten budynek tam nie pasuje) zgrabny parking wielopoziomowy, to także na tej części Ofiar powinien być możliwy przejazd (tak jak po drugiej stronie Świdnickiej przy P1), 4) jeśli nie uda się zrealizować punktu 3, powinna być dostępna dla parkujących ul. Szajnochy z wyjazdem przez Psie Budy do Ruskiej, 5) zakaz nie powinien obejmować w godzinach 22-8 dostawców i taksówek.
  - od 22 do 8 powinen być dostępny dla dostawców i taksówek;
  - mieszkańcy - cóż, coś za coś - albo mieszka się w rynku i ma się wszędzie blisko (do tego głośno i niebezpiecznie), albo sprzedaje się takie mieszkanie i kupuje się za to takie samo z miejscem postojowym i samochodem kilka kilometrów od centrum
  - wjazd (z parkowaniem do 15 min.) na starówce powinien być możliwy na ulicach: Rzeźnicza, Kiełbaśnicza, Ruska (na odcinku WZ-Kiełbaśnicza)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.