Kultura
Barwne symbole i zaszyfrowane emocje w Galerii Miejskiej
Zaszyfrowane w barwnych znakach symbole, które pozostawiają widzowi pole do interpretacyjnych szaleństw będzie można oglądać od piątku, 24 stycznia, w Galerii Miejskiej. Wszystko to za sprawą dzieł Elżbiety Woźniewskiej, które noszą znamiona jej osobistych przeżyć oraz realizacje nawiązujące do ważnych, ogólnoświatowych wydarzeń, w tym ataku terrorystycznego na World Trade Center z 2001 roku.
Na wystawę „PARALELE/ Elżbieta Woźniewska” złoży się ponad sto prac – malarstwo, książka artystyczna i obiekty. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, malarskie dzieła zostały wykonane autorską techniką łączącą biały, marmurowy (lub kwarcowy) piasek z farbą (olejną, później zmienioną na akrylową). Oba składniki doskonale łączą się, po wyschnięciu tworząc twardą i sztywną powierzchnię, która wraz z oddalaniem się widza od dzieła „oszukuje” i nadaje wrażenie miękkości.
Na wrocławskiej ekspozycji „PARALELE”, pojawią się prace prezentujące przede wszystkim kryptogramy (ukryte znaki) inspirowane m.in. hieroglifami. Dzieła z tego cyklu to piktograficzny słownik umożliwiający poznanie znaczenia poszczególnych znaków, gdzie każda figura otrzymała swoją nazwę (np. „Troska”, „Szepty”, „Łagodność”), związaną z zakodowaną emocją czy myślą.
– Dzięki swojej strukturze wieloelementowe kompozycje Woźniewskiej można rozłożyć na części pierwsze, a co się z tym wiąże, tworzyć urozmaicone historie. Artystka dostosowuje kompozycje swoich kryptogramów do konkretnego miejsca, w którym są przedstawiane, przez co każda jej wystawa jest w pewien sposób wyjątkowa i niepowtarzalna – można przeczytać w opisie wystawy.
W Galerii Miejskiej we Wrocławiu widzowie będą również mieli okazję obejrzeć prace Elżbiety Woźniewskiej, które noszą znamiona jej osobistych przeżyć oraz realizacje nawiązujące do ważnych, ogólnoświatowych wydarzeń, w tym ataku terrorystycznego na World Trade Center z 2001 roku.
Ważnym elementem pokazu będą również prace czerpiące inspiracje z głębokiej wiary Artystki. Tworząc dzieła „Tryptyk Rzymski”, „Obecność”, „Mur Jerozolimski” czy „Pieta I i II” Woźniewska zrezygnowała z posiłkowania się kryptograficznymi znakami na rzecz sztuki figuralnej, realistycznej. – Tylko w ten sposób udało jej się uchwycić człowieczeństwo, głęboką duchowość i emocje bijące ze skupionej twarzy Bogurodzicy – podkreślają organizatorzy ekspozycji.
– W bogatym dorobku artystki ważne i nagradzane miejsce zajmują też unikatowe książki artystyczne, stanowiące jej zupełnie odrębne i pozbawione kryptogramów oblicze. Po przeprowadzce z Polski do Niemiec (Berlina) artystka skupiła się na szeroko pojętej mitologii. Powstałe wtedy graficzne i malarskie prace, okazały się doskonałym źródłem inspiracji do projektowanych książek – napisano w zapowiedzi wystawy.
– Wystawa „PARALELE/ Elżbieta Woźniewska” to nie tylko nasuwające przeróżne skojarzenia kryptogramy, ale także kompozycje wysoce realistyczne oraz te zupełnie abstrakcyjne. Prezentowane realizacje otwierają szerokie pole do interpretacyjnych szaleństw, nie ustrzegając przy tym od wieloznaczności czy błądzenia w gęstwinach przypuszczeń – podkreślają organizatorzy ekspozycji.
Jej oficjalne otwarcie ekspozycji odbędzie się w czwartek, 23 stycznia, o godzinie 18 w Galerii Miejskiej. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert.
Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 29 lutego. Wstęp wolny.
Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Młodzi wrocławianie nagrali cover oscarowego hitu. Reżyser musicalu zachwycony [WIDEO]
51635 -
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
7294 -
Wrocławskie muzeum zmieni lokalizację. Pracownicy obawiają się o jego przyszłość
4214 -
Zakończyły się zdjęcia do serialu Netflixa z powodzią tysiąclecia w tle
3151 -
Na placu Strzegomskim stanęła Maszyna Czasu [ZDJĘCIA]
2795
Najczęściej komentowane
-
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
2 -
Bożena i Lech Janerkowie z tytułem „Kreatora Kultury”
0 -
29. Finał WOŚP. Charytatywny pokaz kultowego filmu
0 -
Nominacja profesorska od prezydenta dla dyrektora NFM
0 -
Nowa dyrektor Muzeum Współczesnego o swojej wizji i wyzwaniach
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy odczuwasz, że w ostatnich latach, we Wrocławiu poprawiła się jakość powietrza?
Oddanych głosów: 468