Wiadomości

Będą wydzielać torowisko na Podwalu - zmiany w ruchu na Braniborskiej

2012-03-16, Autor: Jarosław Garbacz
Urzędnicy w końcu podjęli decyzję o wydzieleniu torowiska na Podwalu między placami Jana Pawła II a Orląt Lwowskich w stronę Piłsudskiego. Dzięki temu wozy MPK przyspieszą w tym miejscu. Z tego powodu magistrat zmienił też zasady poruszania się na ul. Braniborskiej.

Reklama

Od czwartku zmienił się program sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Braniborskiej z Nabycińską. Dodatkowo kierowcy, jadąc Braniborską w stronę pl. Orląt Lwowskich, nie mogą już skręcić w lewo w Nabycińską i dojechać do placu Solidarności.

Zapytaliśmy urzędników czym podyktowana jest taka decyzja. Okazało się, że jest ona ściśle związana z kursowaniem Tramwaju Plus.

– Wprowadziliśmy zmiany na tym skrzyżowaniu ze względu na planowane wydzielenie torowiska na Podwalu. Poza tym z naszym obserwacji wynikało, że niewielu kierowców korzysta w tamtym miejscu z lewoskrętu, dlatego postanowiliśmy go zlikwidować – argumentuje Katarzyna Kasprzak z Wydziału Inżynierii Miejskiej.

>Kierowcy mimo zmian i zakazu notorycznie łamią przepis. Zobacz zdjęcia.


Z przeprowadzonych przez urzędników analiz wynikało, że podczas jednego cyklu świetlnego z lewoskrętu korzystały jeden, dwa samochody. Pojazdy blokowały jednak kierowców jadących prosto do pl. Orląt Lwowskich. Z tego powodu krótko paliło się też zielone światło dla kierowców na ul. Nabycińskiej. Teraz to się zmieniło.

Urzędnicy chcą by tam przeniosła się cześć ruchu z Podwala, które na odcinku między placami Jana Pawła II a Orląt Lwowskich ma mieć wydzielone torowisko. Magistrat podjął już decyzję w tej sprawie, którą zamierza ogłosić w przyszłym tygodniu.
Przypomnijmy, że na tym odcinku Podwala tory już częściowo zostały wydzielone.

Od października analizowano ruch samochodów i jego wpływ na komunikację w tym miejscu i teraz podjęto decyzję o wydzieleniu torowiska w obu kierunkach.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Fakir 2012-03-16
  13:27:46

  0 0

  Lepiej późno niż wcale - w natłoku decyzji nierozsądnych w końcu jest jakaś pozytywna...

 • ~Łojeju 2012-03-16
  14:26:28

  0 0

  Wydzielenie torowiska na Podwalu spowodowało tam spore korki. Auta jadące od strony pl. Legionów, chcące skręcić w lewo na pl. Jana Pawła II, tkwią w korku by dojechać na zazwyczaj wolny pas do skrętu w lewo. Kpina. Argument, że w tramwaju jedzie 30 osób a w aucie mniej nie trafia do mnie. Niech stanie jeden z drugim i policzy ile aut jest w stanie przejechać przez skrzyżowanie na zielonym świetle.

 • ~Anna 2012-03-16
  14:45:09

  0 0

  W tramwaju jedzie praktycznie zawsze wiecej niz 30 osob. Ja jezdze i tramwajem i autem i jakos mi to nie przekszkadza, ze tam wydzielili tory. Nawet ze dwa razy zdarzylo mi sie z tego skorzystac jako pasazerowi. Akurat ten odcinek zawsze omijam inna trasa. A jeszcze kilka alternatyw pozostalo, wiec nie pitol tylko naucz sie myslec a nie jezdzic od 20 lat jedna ulica.

 • ~(p) 2012-03-16
  15:29:31

  0 0

  A propos likwidacj ilewoskrętu z Braniborskiej w Nabycińską, żeby teraz np. z Domaru dojechać na pl. Solidarności czy Rybacką, trzeba objechać przez pl. Strzegomski i Zachodnią albo przez pl. Orląt Lwowskich, Podwale i pl. JP II.
  Zakaz skrętu wisiał chyba już wczoraj, a - jak widziałem po południu - i tak nikt na niego nie zwracał uwagi. Będzie chyba podobnie jak z lewoskrętem z Widok w K.Wielkiego. Na Nabycińskiej już od dawna zresztą widuję takich, co wyjeżdżają na skrzyżowanie z Braniborską od strony Robotniczej, czyli pod prąd.

 • ~Maciej 2012-03-17
  08:09:35

  0 0

  W tramwajach plus jeździ w godzinach poza szczytem, w tym miejscu ponad 100 osób. KZ powinno i musi mieć zdecydowany priorytet w mieście. Przyzwyczaj się chłopcze. Jechałem ostatnio 32+ z Gaju do zajezdni na Legnickiej i zajęło to 32 minuty. Daje to średnią 17 km/h. Doliczając do tego dalszy odcinek do Pilczyc, gdzie tramwaj jedzie dużo szybciej można założyć, że średnia ta jest jeszcze wyższa. ITS działa póki co tylko na odcinku Gaj -> Arkady. Tak więc gdy zostanie uruchomiony na całości trasy średnia prędkość grubo przekroczy 20 km/h. Czyli nie będzie tak źle.

 • ~Huby 2012-03-17
  10:04:03

  0 0

  W całym wrocławiu likwidowane są lewosręty, pani Katarzyna Kasprzak jak i reszta urzędasów ma wielki problem ze skręcaniem w lewo a swoje prawka po znajomości.

 • ~wro 2012-03-17
  10:13:05

  0 0

  Do Łojeju: Na to ile aut jest w stanie przejechać przez Pl.JP2 nie ma żadnego wpływu że kawałek wcześniej jest dostępny tylko jeden pas, bo przed światłami i tak masz 3 pasy, z czego środkowy zarówno do skrętu w lewo jak i jazdy na wprost. Więc różnica polega tylko na tym że auta stoją w korku na jednym pasie i nie blokują tramwajów, a wcześniej stały na dwóch i blokowały. Przez skrzyżowanie na jednym cyklu przejeżdża dokładnie tyle samo co wcześniej. Więc w drugą stronę należy zrobić to samo, żeby tramwaje trzymały rozkład, bo one mają wozić ludzi a nie stać w miejscu. Ludzie w samochodach ustawionych jeden za drugim w korku o długości 1km mogliby się zmieścić w jednym tramwaju który ma 30m gdyby nie byli tacy wygodni i leniwi. Nikt im niczego nie zabrania, ale w mieście powinien być wybór: albo jadę autem i stoję w korku, albo komunikacją zbiorową i jadę. A najlepszy sposób na to miasto to i tak rower. W holenderskich miastach korki w godzinach szczytu można zobaczyć jedynie na autostradowych obwodnicach, w centrum jeżdżą tylko autobusy, tramwaje, rowery i co najwyżej dostawczaki.

 • ~Dz 2012-03-21
  17:27:34

  0 0

  Wow! Nareszcie rozsądna decyzja w tym mieście! Przesiadam się na tramwaj, wobec tego.

 • ~harry170 2013-09-05
  21:40:27

  1 0

  Nie wiem kto to wpadł na taki genialny pomysł aby uniemożliwic skręt w lewo z Braniborskiej w Nabycińską.Taki sam zakaz obowiązuje przy skecie z Braniborskiej w Zelwerowicza i z placu Orląt Lwowskich w Podwale (mimo że autobusy maja taką możliwość, jest wytyczony dla nich pas, są światła tylko... żadne autobusy z tego nie korzystają).Po cholerę to było zmieniąć! Co, były jakieś wypadki czy co! Zamiast tegogdy chcę dojechać z Nowego Dworu do Centrum miasta muszę się przeciskać albo przez Strzegomski i dalej przez wiecznie zapchaną Legnicką, albo przez jakąś cholernie wąską ulicę Dobrą czy Ziemowita (a propos stanowczo odradzam ten drugi wariant, chyba że w ostateczności). NIENORMALNE!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.