Wiadomości

Będzie łatwiej chodzić po Rynku w butach na obcasach

2011-08-22, Autor: Bartłomiej Knapik
Dobra wiadomość dla pań i panów, a przynajmniej dla tych pań, które chodzą w szpilkach oraz dla panów, którzy lubią na nie patrzeć. W magistracie został już zatwierdzony plan budowy pasa przez Rynek z granitowych płyt. Dzięki niemu skończy się kłopot z chodzeniem w Rynku w butach na obcasach.

Reklama

O tym, że po Rynku nie każdy może chodzić równie łatwo, pisać nie trzeba – już nawet mężczyźni zdają sobie sprawę, że przejście w szpilkach po centralnym placu we Wrocławiu jest co najmniej kłopotliwe. Fatalna kostka oddzielona od siebie piaskiem daje w kość nie tylko paniom w butach na obcasach, ale w ogóle jest niewygodna.

Urzędnicy już jakiś czas temu przyznali, że to jest kłopot i że trzeba coś z tym zrobić. Przed rokiem testowali specjalną żywicę, która zastąpiłaby piasek jako spoinę między kostkami. To był tylko test i specjalna żywica trafiła na 50 mkw. Rynku, tuż przy pl. Solnym.
Jednak jedyny minus tego rozwiązania, cena - na metr kwadratowy trzeba zużyć 4 do 5 kilogramów żywicy, a jeden kilogram kosztuje 8 złotych 50 groszy – pogrzebało ten pomysł. Bo pieniędzy w kasie miasta na nowe inwestycje nie ma – i urzędnicy oglądają każdą złotówkę.Poza pieniędzmi jest także drugi minus – żywica trzyma lepiej, ale większość pań spacerujących dziś po tych kostkach, gdzie ją testowano, wciąż nie jest do końca zadowolona. Dlatego urzędnicy mają nowy pomysł:
- Jest gotowy projekt, żeby poprawić dostępność Rynku. To efekt starań Bartłomieja Skrzyńskiego, który dba o interesy niepełnosprawnych. Wprawdzie nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że winna jest kostka, raczej, że jest to kostka niskiej jakości i jeszcze nie najlepiej ułożona, ale rozwiązaniem są płyty granitowe. Architekt Tomasz Myczkowski, projektant przebudowy Rynku, zaproponował ich pas przy pasie dekoracyjnym z lampami. W swojej koncepcji dowiódł, ze zmiana lokalizacji letnich ogródków, które u nas są przedłużeniem restauracji, nie byłaby dla przestrzeni Rynku, dobrym rozwiązaniem – mówi w wywiadzie dla nas Beata Urbanowicz, plastyk miejski.

Pas z płyt granitowych zostanie ułożony nie przy ścianach, ale między ogródkami lokali.

Jedynym minusem w całej tej sprawie to dość odległy termin realizacji, a właściwie jego brak. - Zmian w Rynku na pewno nie można się spodziewać przed turniejem Euro 2012. Nie ma jeszcze zagwarantowanych na to pieniędzy, ale myślę, że może to być jesień przyszłego roku, albo wiosna 2013 – wyjaśnia Beata Urbanowicz.

I co wy na to?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~dresiarz 2011-08-22
  08:40:37

  0 0

  co z panami w dresach? czy dla nich tez beda jakies udogodnienia? Monitoring to dyskryminacja dresow i huliganow Slaska Wroclaw! Chcemy miec prawo do swobodnego dzialania w miescie!!!

 • ~ms 2011-08-22
  08:48:27

  0 0

  A więc panie na szpilkach to kolejna grupa niepełnosprawnych!? W sumie to się zgadzam. Niemniej jednak należałoby pomóc tym co nie mają wyboru a nie tym co sami się zniedołężniają i za te pieniądze poprawić infrastrukturę pod wózki inwalidzkie - krawężniki, chodniki, światła. itd Kostka brukowa jest tu akurat najmniejszym problemem.

 • ~ 2011-08-22
  08:52:36

  0 0

  A może by tak wywalić ogródki z chodników na bruk? Zapłaciliśmy za chodniki z płyt granitowych, a musimy łazić po bruku.

 • ~havranek 2011-08-22
  09:07:38

  0 0

  A może wystarczyłoby zastosować kostkę o równych powierzchniach i konkretnych wymiarach. Mimo, że Wrocław od 66 lat nie jest niemiecki każdy bez najmniejszego problemu jest w stanie odróżnić kostkę którą ułożyli Niemcy od tej którą "ułożyli" Polacy. Na całym rynku nie znajdzie się choćby jednej kostki o równych krawędziach i płaskiej powierzchni. Więc może zamiast robić granitowe "pasy normalności" przestaniemy robić dziadowskie oszczędności a zaczniemy robić porządnie i na długie lata. Bo wokół jaja Reagana kostka też nie wygląda najlepiej.

 • ~ 2011-08-22
  09:11:46

  0 0

  Kto jest autorem wizualizacji? Ktoś z takim pojęciem przestrzeni nie powinien zabierać się za takie rzeczy. Co do samego pomysłu - będzie walka o miejsce. Trochę jak gra w Lemingi ;)

 • ~ 2011-08-22
  09:20:23

  0 0

  a ciekawe czy taka plyta z kolei nie bedzie sliska!!!

 • ~set 2011-08-22
  09:33:39

  0 0

  wywalić ogródki z chodników na bruk. Będzie taniej i normalnie. chodniki są do chodzenia, a ogródkom nie potrzeba równej kostki. Na szpilki natomiast można zastosować czerwone dywany, świetnie na takim tle wyglądają.

 • ~ricco 2011-08-22
  09:42:07

  0 0

  I szczyszynowi będzie lepiej w końcu w szpilkach po rynku pospacerować , moze zacznie zdazac na autobus na psie pole i przestanie wymyślać że chce tramwaj pod oknem ...

 • ~ 2011-08-22
  10:40:27

  0 0

  Rikosriko, twój stary chodzi w szpilkach?

 • ~berek-rowerek 2011-08-22
  12:23:17

  0 0

  Zalać betonem wszystko w cholerę :))) hehehehe :) Na co nasze pieniądze wydają, to się w głowie nie mieści.... Ale w sumie jak te płyty będą blisko ławek, to będę się czuł jak juror na wybiegu podziwiając szpilki :)

 • ~szpilkom-nie! 2011-08-22
  12:25:07

  0 0

  Pomysł - żenada roku! Za publiczne pieniadze de-remontowanie kawałkami kompleksowo zmodernizowanego Rynku by jakieś wąskiej grupie zlikwidować pseudo-problemik chodzenia w obcasach? A niby jakim prawem? Przecież jak paniusiom sie zrobi chodniczek w określonym miejscu i kierunku to się odezwą że sa dyskryminowane i zagania się je na "korytarz" i uniemożliwia komfortowe skręcenia na szpileczkach do knajpy, bankomatu, urzędu, da znajomych co stoją sobie na przebrzydłej kostce.

 • ~ 2011-08-22
  13:34:36

  0 0

  patrzec ale glownie slinic sie gdy laski preza sie w tych szpilkach swoich

 • ~rosi71 2011-08-22
  13:48:44

  0 0

  ja nawet na glupich plaskich butach sie zabijam, na obcasach to juz wogule porazka calkiem. nawet na jakis najniższych, albo nawet na plaskich klapkach. i to dookoła rynku, dookoła polibudy i na grunwaldzkim jest to samo. jedna wielka zenada. na rondzie przy tym nowym brzydkim budynku to samo. jak jeszcze sky tower tym obuduja to bedzie koniec! ja rozumiem ze taka kostka ladna jest, ale jest tak niepraktyczna jak tylko sie da.

  no i to faceci nas sklaniaja do zakladania szpilek :P

 • ~Mechaniczka 2011-08-22
  15:37:19

  0 0

  Ja proponuje obowiązkowe laboratoria z chodzenia na obcasach po mieście dla studentów architektury i budownictwa żeby im wybić z głowy raz na zawsze pomysł kładzenia kostki na chodnikach :D

 • ~havranek 2011-08-22
  16:00:30

  0 0

  @szpilkom-nie! To nie jest jakiś tam problemik tylko poważny problem. I wcale nie chodzi tu o jakieś obcasy. Dla osób poruszających się na wózkach takie wertepy to już poważny problem. Ostatnio miałem dość poważnie złamaną nogę i przez kilka dni korzystałem z wózka. Dopóki sam człowiek tego nie doświadczy nie zrozumie, że 2 cm próg to poważna przeszkoda, a 5 cm to przeszkoda niemal nie do pokonania. Od dawna jestem zwolennikiem tego, że na kierunkach architektura, czy planowanie przestrzenne studenci w ramach zajęć powinni przez chociaż jeden dzień poruszać się po mieście tylko na wózku. Tak jak syty nigdy nie zrozumie głodnego tak zdrowy nigdy nie zrozumie chorego dopóki sam tego nie doświadczy. A przecież jest jeszcze sporo osób starszych, którzy mogą się na tym pseudo deptaku po prostu potknąć. Szkoda, że ten poważny problem został sprowadzony do banalnych obcasów.

 • ~ 2011-08-22
  16:02:34

  0 0

  Ja zacznę chodzić w łyżwach i będę się domagać od magistratu żeby Rynek zamienili w lodowisko... Jak ktoś się decyduje na niepraktyczne obuwie byle się polansować na mieście, to niech nie narzeka. Jak byśmy mieli się zawsze do nich dostosowywać, to powinno się wybetonować cały Wrocław i będą szczęśliwi. No i oczywiście w parkach i lasach też się powinno wylać beton, bo się ciężko chodzi w szpilkach... Ciekawe co zrobią dyrektorzy parków narodowych, bo tam też widziałem na szlakach Panie w szpilkach...

 • ~nagi nygus 2011-08-22
  16:32:28

  0 0

  Jestem wraz z wieloma znajomymi naturystą i domagam się od magistartu wydzielenia w Rynku zasłoniętych do wysokości pasa pasaży bym sobie mógł swobodnie paradować tak jak lubię i tak by realizować moje prawa i fochy.....

  A poważnie: KRETYNIZM i nic więcej. Polskim pannom i modnisiom poprzestawiało się najwyraźniej w głowach,co gorsza ktoś te fochy jest skłonny realizować.Kuć bruk, podsypki, roboty,kruszywa, ładowarka, robotnicy - koszt pareset tysięcy PLN po to by jakieś próżne idiotki mogły komfortowo w szpilkach chodzić??? Powiedzcie swoje rewelacje 90% starej Europy, wybrukowanej nawet gorszymi kocimi łbami na starówkach, powiedzcie to Chorwatom, Grekom, Francuzom, Hiszpanom którzy lubuja sie w wykładaniu swoich Starych Miast różnymi łupkami, mozaikami, granitem, dolomitem i to często w formie znacznie "gorszej" niż rynek we Wrocławiu... no chyba że tam wszedzie nie ma słodkich pannic na szpileczkach :)

 • ~ 2011-08-22
  17:09:51

  0 0

  Brawo chłopaki :) wkoncu slysze glosy rozsadku!!!

 • ~r' 2011-08-22
  17:30:02

  0 0

  KUPCIE SOBIE NORMALNE BUTY!

  a btw. zburzcie ratusz- postawcie biedronkę!

 • ~Oburzony 2011-08-22
  18:46:35

  0 0

  To jakiś absurd!!! Rozumiem, aby ułatwiać dostęp niepełnosprawnym na wózkach... Dla nich kostka jest pewnie dużym utrudnieniem, a przecież z własnej woli wózkami się nie posługują... Trzeba ich zrozumieć.... ALE zmienianie nawierzchni rynku ponieważ kobietom niewygodnie chodzi się w szpilkach to już kpina. Na dodatek za nasze pieniądze!!!! Jak nie potrafią chodzić w butach na obcasach, niech chodzą na boso! Wydawanie kilkuset tys. złotych na czyjeś zachcianki to czysta zniewaga podatników.

 • ~ 2011-08-22
  22:45:38

  0 0

  Panowie, co się z wami dzieje?
  Kobietom, które nie posiadają choć jednej pary porządnych szpilek w swojej garderobie mówimy stanowcze nie!
  Prawdopodobnie 80% z was nigdy nie było z kobietą,
  a pozostałe 20% myśli, że jest z kobietą.

  Kobieta w szpilkach wygląda niesamowicie, a szczególnie nasza polska kobieta.
  A jak wam się nie podoba na co idą "wasze" pieniądze to wynieście się na jakieś odludzie gdzie prawo nie każe płacić podatków, albo ruszcie tyłki i wstąpcie do rządu a nie jak pospolity plebs siedzicie i psioczycie na forach w internecie bo i tak tego nikt nie słucha poza pozostałymi takimi jak wy.

  Zwróćmy jeszcze uwagę na dwie rzeczy:
  1. W rynku znajduje się bardzo dużo knajp i restauracji do których należy się ubrać dobrze a nie w sandały ze skarpetami.
  2. Rynek jest naszym punktem reprezentatywnym - a co reprezentuje nas lepiej jeśli nie piękne kobiety?

  Jak najbardziej TAK dla udogodnień dla szpilek!
  Panowie, bądźcie mężczyznami.

 • ~ 2011-08-22
  22:49:08

  0 0

  Przyczepiliście się tych szpilek (co, wasze panie za tłuste na szpilki?). Mi, młodemu człowiekowi w buciorach przeznaczonych do biegania w terenie (ba, jedynie ~500zł) niewygodnie się po tym chodzi. Współczuję osobom starszym (raz nawet podnosiłem babcię o kulach pod pocztą), a najbardziej Pani, która jeździ po rynku pół dnia na wózku (kto pracował na rynku wie o kogo mi chodzi). Na jajku Reagana nawet drogi dla rowerów zrobili krzywego, nieszlifowanego kamienia, a pod Grunwaldzki Center dodatkowo śliskie płyty (granit?) na których można się dosłownie zabić. Pomijając fakt, że zarysu ddr/chodnik praktycznie nie widać. Skoro taka piękna ta kostka, czemu RRR ma jezdnię z asfaltu, a nie z kostki? To szpeci to miejsce! (eche)

 • ~ 2011-08-23
  08:10:54

  0 0

  Cytując inwalidę na Rynku "ta kostka jest wykańczająca", aż chciałem mu odburknąć "a na kogo pan szanowny głosował 21 października?".

 • ~x 2011-08-23
  11:08:53

  0 0

  Pretensje motłochu: kostka w Rynku zbyt krzywa (wg standardów jakie są w Europie wcale nie jest zła), płyty granitowe też złe, bo zyt śliskie, bo zbyt wyszlifowane, jakby były naturalnie łupane to byłoby to samo zrzedzenie co z kostką. Dla pań na szpilkach i panów zniewieściałych ciot którzy się tutaj wypowiadają to chyba trzeba specjalne dywaniki wszedzie wykładać lub kafle po 90 PLN/m2 by sie hrabiom wygodnie chodziło i byle kamyczek, nierówność i fuga między granitem królewskiego spokoju nie zakłócały??

 • ~wlop 2011-08-23
  19:47:32

  0 0

  Kiedyś twierdzono, że ogródki muszą przylegać do kamienic bo SANEPID. Okazało się, że nie muszą. Teraz 'dowiedziono', że tak jak jest, jest lepiej. Chętnie poznałbym ten dowód. Zapewne zawiera istotne argumenty. Ale czy aby na pewno są one wystarczające, żeby ignorować rozwiązanie oczywiste, nie kosztujące ani złotówki i zgodne z tradycyjną organizacja ruchu na Rynku? A zasłoniete śliczne elewacje? A niemożność swobodnego spogladania do wnętrz i na jadłospisy?
  Mówią, że jak nie wiadomo co chodzi, to codzi o pieniądze.
  Podejrzewam, że resatauratorów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.