Wiadomości
Będzie można zwiedzać niedostępne i tajemnicze zakamarki Wrocławia i Dolnego Śląska
Europejskie Dni Dziedzictwa przeniosą zwiedzających lata wstecz
Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są od 1991 roku, a ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Wszystkie imprezy odbywające się w ramach EDD są bezpłatne, wielu organizatorów udostępnia w tym czasie miejsca na co dzień niedostępne dla turystów.
Zobacz także
Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem "Utracone dziedzictwo". Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dziedzictwo, które utracone zostało m.in. z powodów historycznych: wojny, zmian granic, przesiedleń, grabieży, a także przypomnieć ważne wydarzenia, ginące zawody i wybitne osoby zasłużone dla kraju i regionu.
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku można będzie zobaczyć wystawę słynnego skarbu z Głogowa (Muzeum Ziemi Kłodzkiej), dowiedzieć się więcej o nieistniejących już Zakładach Lniarskich Orzeł w Mysłakowicach i fabryce tekstylnej Valk Valentin Grünfeld w Kamiennej Górze. Wrocławski Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN zaprasza na wykład poświęcony prof. Rudolfowi Weiglowi - lwowskiemu lekarzowi, wynalazcy szczepionki przeciwko tyfusowi, natomiast Muzeum Narodowe we Wrocławiu na prelekcję "Znikający Wrocław".
Wśród największych atrakcji tegorocznych EDD znalazły się: wycieczka po niedostępnym na co dzień konwencie Bonifratrów i jego kryptach oraz spacer po kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie tzw. "nietoperzową ścieżką", w której każdy zwiedzający otrzyma bryłkę chryzoprazu gratis.
Specjalny program przygotowały Ekomuzea Krainy Ducha Gór. Ekomuzeum Piernikarstwa w Trzcińsku zaprasza na prelekcję na temat tradycji piernikarskich na Dolnym Śląsku i warsztaty zdobienia pierników, natomiast ekomuzeum we Wrzeszczynie na prezentację niezwykłych zwierząt: owcy wrzosówki, danieli, krów rasy Highland.
Mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić wchodzący w skład Twierdzy Wrocław Fort Piechoty w Polanowicach, przyjechać się zabytkowym tramwajem do dwóch zajezdni: przy ul. Legnickiej i Wróblewskiego, a także zwiedzić TVP Wrocław i Muzeum Radia Wrocław, które przygotowało również archiwalne materiały do posłuchania. Jednym z nich będzie pochodzący z lat siedemdziesiątych XX w. reportaż o poszukiwaniach zaginionego "złotego pociągu".
Tagi: europejskie dni dziedzictwa, dni dziedzictwa, zwiedzanie, wrocław, dolny śląsk, edd, utracone dziedzictwo, zakamarki, tajemnic, zabytki
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
47348 -
Jest decyzja. Rusza budowa ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia!
28940 -
Życzenia na Boże Narodzenie, które spodobają się każdemu! Świąteczne wierszyki, sentencje, rymowanki, cytaty [24.12.2023]
21037 -
Duża awaria na kolei. Pociągi utknęły w trasie. Wielkie opóźnienia
12045 -
Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych Życia". Szokujący live chwilę przed śmiercią: "Mnie to dusi!" [FILM]
10004
Najczęściej komentowane
-
Aquapark zamknął parking. W jego miejscu będzie fotowoltaika. "Można przyjeżdżać komunikacją"
7 -
Jest decyzja. Rusza budowa ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia!
5 -
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
5 -
Zaglądamy na plac Nowy Targ. Tak odzyskuje zieleń
5 -
Narodowcy planują na sobotę marsz we Wrocławiu. "Polak w Polsce gospodarzem"
4
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert