Wiadomości

Będzie o połowę taniej za przejazd autostradami

2011-10-24, Autor: Bartłomiej Knapik
Przejazd autem po państwowej autostradzie stanieje o połowę – oto najnowszy pomysł ministerstwa infrastruktury. Na koniec kadencji Cezary Grabarczyk zaproponował, żeby każdy kierowca płacił od 1 stycznia nie 20 a 10 groszy za każdy kilometr. Za cały odcinek z Wrocławia do Gliwic płacilibyśmy nie 30 ale 15 złotych.

Reklama

I nie jest to wcale zwykła obietnica: resort infrastruktury ogłosił projekt rozporządzenia w sprawie obniżenia o połowę stawek opłat za przejazdy państwowymi autostradami dla samochodów osobowych oraz motocykli na stronie internetowej.

Skąd taki gest? Urzędnicy tłumaczą, że „celem ministra infrastruktury jest zwiększenie dostępności autostrad dla użytkowników indywidualnych, co zwiększa poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego, zmniejsza obciążenia i zużycie dróg innej kategorii oraz obniża uciążliwość ruchu samochodowego w miejscowościach, przez które one przebiegają”.

Projekt przewiduje, że minister infrastruktury wyda rozporządzenie jeszcze w tym roku, po uzgodnieniu z pozostałymi ministrami. A nowe stawki wejdą w życie od 1 stycznia.Czy rzeczywiście chodzi o dobroć serca ministra Grabarczyka i jego urzędników? Są przynajmniej dwa powody by w nią wątpić.
Po pierwsze, od lipca wprowadzono elektroniczne opłaty dla ciężarówek po autostradach i drogach ekspresowych. I gdy rząd zaczął liczyć wpływy z tych opłat, a także z opłat od samochodów osobowych za jazdę po państwowych autostradach, pojawił się problem – że pieniędzy jest za dużo. I może nam grozić zwrot część dotacji, jakie dostaliśmy z UE na budowę autostrad, na których wprowadzono opłaty.
Po drugie, coraz głośniej mówi się o tym, że nowym ministrem zajmującym się drogami będzie Grzegorz Schetyna, który z Cezarym Grabarczykiem delikatnie mówiąc się nie lubi. Taki gest teraz uniemożliwi zdobycie popularności konkurentowi politycznemu.

Czy za przejazd kilometra autem kierowca zapłaci 10 groszy, a motocyklista 5? Wszystko wskazuje na to, że tak. Przez który z powyższych powodów? Ocenę zostawiamy wam.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~ 2011-10-24
  10:11:50

  0 0

  Powody powodami, jednak lepiej, by ludzie pędzili autostradami, aniżeli drogami lokalnymi.

 • ~kde44 2011-10-24
  12:29:56

  0 0

  ja też powodami się kompletnie nie interesuję. wyjściowa cena jest absurdalnie wysoka. całą korzyść z tego, że mamy autostrady nagle szlag by trafił. nadal do rozwiązania jest kwestia braku jakichkolwiek abonamentów. to wysoce nieracjonalne i niestosowane w żadnych innych obszarach, gdzie mamy do czynienia z powtarzalnymi regularnie zakupami - zwykle dostaje się za to premię, zresztą korzystną dla obu stron.

 • ~węgorz 2011-10-24
  14:22:17

  0 0

  Taka cena jak na nasz kraj jest do przyjęcia. Mam nadzieję, że nie skończy się to na obietnicy, a faktycznie wejdzie w życie.

 • ~havranek 2011-10-24
  16:26:26

  0 0

  Fajnie, że obniżą cenę. Niestety nie rozwiąże to największego problemu. Obniżka (oczywiście jeśli wejdzie w życie) dotyczyć będzie tylko samochodów osobowych i motocykli. A to ciężarówki są główną przyczyną dewastacji niższych kategorii dróg i korków, szczególnie gdy jadą stadami. Cena dla ciężarówek musi się opłacać przewoźnikom. W tej chwili wiele firm transportowych woli dłuższe czasy przejazdu i wyższe koszty paliwa, bo w rachunku i tak wychodzi taniej niż opłata za autostradę. Choć ja i w tę obniżkę dla aut osobowych nie wierzę w myśl powiedzenia "jeśli polityk mówi, że podniesie opłaty to podniesie, a jeśli mówi że obniży to mówi".

 • ~Nie_Pis 2011-10-25
  10:53:52

  0 0

  Rany !!! A jednak wpadli na to co inni juz wiedzieli od lat - obnizenie stawek przynosi w konsekwencji wieksze przychody bo wiecej ludzi bedzie jezdzic autostradami a co za tym idzie mniej beda niszczone drogi nizszych kategorii - obnizcie jeszcze stawki dla tirow a nie bedziemy ich widziec na ulicach miast ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.