zamknij

6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton

Biegacze opanowali Wrocław. Etiopczyk i Polka zwycięzcami 6. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu [ZDJĘCIA, WYNIKI]

2018-06-16, Autor: prochu

Mengistu Zelalem z Etiopii i Agnieszka Gortel-Maciuk wygrali szóstą edycję PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Etiopczyk pokonał 21 kilometrów i 97,5 metra w czasie 1:03:55, natomiast Polska na mecie zameldowała się godzinę, 14 minut i 49 sekund po starcie. Była to rekordowa odsłona wrocławskiego biegu, bo tym razem na starcie stanęło 10832 biegaczy.

Po raz kolejny na starcie wrocławskiego półmaratonu stanęła rekordowa liczba zawodników. Tym razem aż 10832 osoby wyruszyły w trasę 6. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu, a to o prawie 900 biegaczy więcej, niż w ubiegłym roku. Z kolei według nieoficjalnych danych, do mety dotarło łącznie aż 10779 zawodników.

Jako pierwszy na mecie zameldował się ubiegłoroczny zwycięzca, Mengistu Zelalem z Etiopii, z czasem 1:03:55. Nie pobił on rekordu trasy, bowiem tegoroczny rezultat był gorszy o sześć sekund od jego ubiegłorocznego wyniku. Jako drugi finiszował Polak, Szymon Kulka, który ukończył trasę w godzinę, 5 minut i 21 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Kenijczyk, Cosmas Mutuku Kyeva z rezultatem 1:05:55. W kategorii kobiet najszybsza była Polka Agnieszka Gortel-Maciuk (1:14:49). Drugie miejsce zajęła Ukrainka, Oleksandra Szafar z czasem 1:15:19, za nią metę przekroczyła Izabela Trzaskalska (1:15:33).

PEŁNE WYNIKI 6. PKO NOCNEGO WROCŁAW PÓŁMARATONU

Wrocław w sobotę stał się stolicą polskiego biegania. W dniu biegu od samego rana trwały biegowe targi, gdzie sportowcy-amatorzy mogli dokonać zakupów last minute w zakresie sprzętu czy odżywek, a nawet zapisać się na biegową wycieczkę do Nowego Jorku. O godzinie 20 wystartował Rodzinny Bieg Wieczorny im. Jerzego Witkowskiego, na dystansie 1609 metrów, czyli olimpijskiej mili. W końcu, punktualnie o 22 zabrzmiał pistolet startowy dający sygnał do rozpoczęcia 6. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Biegacze startowali falami - ci najszybsi, walczący o zwycięstwo i "życiówki" ruszyli od razu, a ci nieco wolniejsi musieli na swoją kolej kilka minut poczekać.

Cały 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton odbył się w stylistyce disco lat 70, 80 i 90. Muzyczne hity minionych lat towarzyszyły zawodnikom od startu (każda strefa startowa ruszała przy innym utworze wybranym przez biegaczy), przez większość trasy (dzięki przygotowanym punktom z nagłośnieniem), aż do mety. Na szyjach półmaratończyków zawisły medale także w stylistyce disco: w kształcie krasnali w tanecznej pozie, kolorowych spodniach "dzwonach" i z brodą ułożoną w "afro".

Finisz biegu został wyznaczony ponownie na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, a na trybunie zachodniej zasiadło prawie 5 tysięcy kibiców! Dodajmy, że organizatorzy wykazali się wyrozumiałością i pozwolili blisko 40 biegaczom dokończyć półmaraton, mimo iż ci nie zmieścili się w limicie czasowym, wynoszącym trzy godziny. Ponadto ostatni uczestnicy otrzymali pamiątkową figurkę krasnala.

Kolejna wielka impreza biegowa we Wrocławiu już we wrześniu - 36. PKO Wrocław Maraton. Tym razem - po raz pierwszy - uczestnicy wyruszą w trasę w miejscu dotychczasowego finiszu, z toru żużlowego Stadionu Olimpijskiego. Finisz zostanie również wyznaczony wewnątrz historycznych murów wrocławskiego obiektu.