Nie przegap

Blok - statek we Wrocławiu. Tu można poczuć się jak nad morzem [ZDJĘCIA]

2023-08-16, Autor: Jakub Jurek

Architekt kochał morze, był niespełnionym marynarzem czy tylko chciał się zapisać w historii miasta? Jak sam tłumaczy, chciał po prostu wyróżnić się czymś wśród otaczających go bloków z wielkiej płyty z lat 70. Tak powstał blok - statek, jeden z najoryginalniejszych wrocławskich budynków, stojący od ponad 20 lat przy ul. Kiełczowskiej 51 na Psim Polu.

Reklama

ZOBACZ ZDJĘCIA TEGO WYJĄTKOWEGO BUDYNKU - KLIKNIJ

Budynek przy Kiełczowskiej jak przystało na statek ma burty, ma dwa kominy, dziób, bulaje, a nawet dekoracyjne flagi. Obiekt należy do Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Nasze Kąty”, a jego projektantem był architekt Krzysztof Skalski.

ZOBACZ ZDJĘCIA TEGO WYJĄTKOWEGO BUDYNKU - KLIKNIJ

- Liczne dobre przykłady realizacji architektury marynistycznej w świecie nie stanowiły tu wzorca dla autorów projektu i w żaden sposób budynek nie może z nimi konkurować - podkreśla autor projektu na stronie swojego biura architektonicznego. - Wątek marynistyczny stanowi tu jedynie o swoistej przewrotności w myśleniu o bloku mieszkalnym w wysokiej zabudowie otoczonym zewsząd wielkopłytowym budownictwem lat siedemdziesiątych - tłumaczy.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Shopher 2023-06-14
    22:46:24

    7 3

    Za to u kochał morze wykonawca. I to ukochał jak prawdziwy marynarz, myśląc czy będąc przekonanym, że budował ten budynek podczas sztormu. I to sztormu 40 w skali Bauforta w porywach do 60. Jak już morze się uspokoiło i wyszło słońce to okazało się, że w blisko 50 metrowym mieszkaniu różnica poziomu posadzki między jednym a drugim narożnikiem mieszkania wynosi jedynie od 11 do 15 cm.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Najlepszy kandydat na senatora z okręgów wrocławskich to:


Oddanych głosów: 1819