zamknij

Wiadomości

Budowa Alei Wielkiej Wyspy znów się opóźni? Na biurka urzędników trafiło 2 tysiące wniosków

2013-05-21, Autor: Tomek Matejuk
Zanosi się na kolejne opóźnienie w starcie budowy Alei Wielkiej Wyspy, która ma połączyć ul. Krakowską z Mickiewicza i stać się alternatywą dla mostu Zwierzynieckiego. Znów dała o sobie znać Akcja Park Szczytnicki, która od kilku lat próbuje zablokować inwestycję - do magistratu właśnie wpłynęło ponad 2 tysiące wniosków z uwagami odnośnie całego przedsięwzięcia. A urzędnicy na każdy z nich muszą teraz odpowiedzieć.

Reklama

Jak donosiliśmy w poniedziałek, w przyszłym roku w końcu powinna ruszyć zapowiada od lat budowa Alei Wielkiej Wyspy. Urzędnicy chcą wybrać partnera prywatnego, który w ramach procedury PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego) zrealizuje inwestycję.

 

Aleja Wielkiej Wyspy ma połączyć ul. Krakowską, przez mosty na Oławie i Odrze i trasę przecinającą ul. Olszewskiego i biegnącą wzdłuż ul. 9 maja z ul. Mickiewicza. Początkowo urzędnicy planowali, że trasa będzie miała po dwa pasy w każdą stronę. W zeszłym roku uznali jednak, że zaoszczędzą 30 proc. planowanej kwoty, jeśli będzie o połowę węższa.

 

Od kilku lat przeciwko tej inwestycji protestuje stowarzyszenie Akcja Park Szczytnicki. Zdaniem jego członków Aleja Wielkiej Wyspy zagrozi zabytkom (m.in. Hali Stulecia) i może zdegradować środowisko na Wielkiej Wyspie. W ubiegłym roku ich obawy częściowo potwierdził raport UNESCO.

 

- Raport UNESCO potwierdził nasze obawy, które już wielokrotnie podnosiliśmy. Tej drogi tam po prostu być nie może. Nie możemy dopuścić do tego, żeby obiekt został usunięty z listy światowego dziedzictwa, a tak się może stać, jeśli władze będą lekceważyć zalecenia UNESCO. Będziemy nadal walczyć o ochronę kompleksu Hali Stulecia, kochamy to miejsce i doceniamy jego zabytkową wartość – zapowiadał w czerwcu 2012 roku Krzysztof Wysoczański z Akcji Park Szczytnicki.

 

Teraz stowarzyszenie znów dało o sobie znać - do magistratu właśnie wpłynęło ponad 2 tysiące wniosków z uwagami odnośnie tej inwestycji. Zastrzeżenia dotyczą m.in. możliwej degradacji środowiska czy zagrożenia skażenia ujęć wody pitnej w wyniku ataku terrorystycznego.

 

Złożyło je w sumie prawie 90 osób, a wszystkie listy, podpięte pod pismo Akcji Park Szczytnicki, trafiły na biurka urzędników jednego dnia. A ci muszą na każdy z nich odpowiedzieć. Niektórzy z wnioskodawców domagają się nie tylko pisemnej odpowiedzi, ale też rozprawy administracyjnej dla społeczeństwa. Te zabiegi znów mogą przyczynić się od opóźnienia startu budowy Wielkiej Wyspy.

 

Tymczasem większość wrocławian nie może już doczekać się tej inwestycji. Na Facebooku powstało już nawet wydarzenie "Tak dla budowy mostu Wschodniego na Wielkiej Wyspie". Dołączyło do niego ponad 600 osób.

 

A Wy co sądzicie o budowie Alei Wielkiej Wyspy? Zapraszamy do dyskusji.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~wrocławianiN 2013-05-21 11:03:31

  Ten most bez torowisk tramwajowych nie ma sensu. Nalezy poczekać na inny układ w e władzach miasta, czyli taki który bedzie za komunikacją tramwajową.

  0 2
 • ~taDam 2013-05-21 11:18:42

  jestem mieszkańcem Sępolna i jestem jak najbardziej ZA budową Alei Wielkiej Wyspy, mniej korków, szybszy dojazd służb ratunkowych i lepsze połączenie z centrum. Eko-oszołomy biją pianę, aby tylko to opóźnić. Atak terrorystyczny??!! Pojebało im się coś w głowach kompletnie

  26 0
 • ~wroc 2013-05-21 12:29:27

  Trzeba podzielić inwestycję na 2 etapy: 1 - most i droga do ul.Olszewskiego, 2 - ciąg dalszy do ul.Mickiewicza. W ten sposób most mógłby powstać wcześniej i odciążyć ruch, a formalności z drugim etapem mogłyby być kontynuowane. Bo na ich szybkie zakończenie się nie zanosi...

  9 0
 • ~xenomorf 2013-05-21 18:22:13

  Niech ktoś z przemądrzałków napisze teraz, że to nie pieniacze!!! LIBERUM VETO i POLACZKOWOŚĆ pełną gębą. Już dawno książę Wysoczański ze świtą groził, że nigdy nie dopuści do budowy tej drogi.

  10 0
 • ~xenomorf 2013-05-21 18:25:54

  Dodając do powyższego. Każdy powinien mieć prawo do protestu! W każdym przypadku odrzucenia takiego protestu, pieniacze powinni być obciążani wszelkimi kosztami administracyjnymi i społecznymi. A to już powinno określać prawo zdrowego państwa.

  4 0
 • ~set 2013-05-21 22:22:07

  Doprawdy nie wiem dlaczego prowadzić ulicę (Aleja to 2 jezdnie w każdą stronę) do stadionu olimpijskiego, zamiast poprowadzić drogę poza wyspą a te zarezerwowane tereny pod drogę sprzedać deweloperom. Korzyści większe, bo sprzedane grunty zapłacą za drogę w pełnej szerokości. To że Niemcy zaplanowali drogę przez wyspę wcale nie dowodzi, ze musimy powielać ich pomysły. Obwodnica śródmiejska musi mieć po 2 jezdnie w każdą stronę. A oszczędności lepiej poszukać w dotacjach do prywatnego klubu Śląsk.

  0 8
 • ~xyz 2013-05-22 21:58:53

  Banda oszołomów ma kaprys i sobie protestuje a miasto w nagrodę wyremontuje im ul. Skłodowskiej-Curie! To jest jakieś przegięcie! Przecież oni chcą chronić Biskupin przed wzmożonym ruchem więc nie wolno remontować S-C! Dodatkowo mam postulat aby most Zwierzyniecki wyłączyć z ruchu i zamienić na deptak, gdyż jest to cenny zabytek niszczony przez auta i tramwaje. Wielka Wyspa na tym skorzysta bo zmniejszy się ruch i dzięki temu wszystkie dżdżownice i komary będą należycie chronione...

  14 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz, że we wrocławskich szkołach powinny być prowadzone dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej?
Oddanych głosów: 875