Wiadomości

Budżet Wrocławia: wydatki na inwestycje rosną, zadłużenie spada

2012-06-21, Autor: Tomek Matejuk
W porównaniu do ubiegłego roku, w 2012 r. więcej pieniędzy z miejskiej kasy pójdzie na wydatki inwestycyjne, spadnie za to zadłużenie miasta. Prezydent Wrocławia wspólnie ze skarbnikiem przedstawili szczegółowe dane dotyczące wykonania budżetu za 2011 rok i planów na rok bieżący - o tym, czy Rafał Dutkiewicz dostanie absolutorium zdecydują pod koniec czerwca miejscy radni.

Reklama

3 mld 504 mln złotych i 3 mld 633 mln złotych – to najważniejsze dla Wrocławia kwoty podsumowujące 2011 rok. Pierwsza w miejskim budżecie oznacza dochody, druga – wydatki. Dziura w zeszłorocznym budżecie wynosi więc blisko 130 mln złotych. Mimo tego urzędnicy są dumni z wpływów do miejskiej kasy.

- Jesteśmy czwartym co do wielkości miastem w Polsce, a pod względem dochodów ustępujemy jedynie dużo większej Warszawie. Resztę polskich miast wyprzedzamy – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Przedstawiciele magistratu podkreślają, że równie dobrze wypadamy pod względem dochodów per capita – na jednego mieszkańca Wrocławia w 2011 roku przypadło 5 584 złotych. To zdecydowanie więcej niż chociażby w Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu.

W zeszłym roku na inwestycje miasto wydało 736 mln złotych – to najniższa kwota od 2006 roku. Procentowo wydatki inwestycyjne stanowiły w ubiegłym roku nieco ponad 20 proc. wszystkich wydatków. To z kolei najniższa wartość od 2005 roku.

- Rzeczywiście obserwujemy przytłumienie procesu inwestycyjnego, ale wydatki inwestycyjne w porównaniu do innych miast wciąż są na bardzo wysokim poziomie – dodaje Rafał Dutkiewicz.


Zadłużenie w zeszłym roku wyniosło 57,9 proc., czyli nie przekroczyliśmy dopuszczalnego poziomu 60 proc. w stosunku do dochodów. Pozytywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2011 rok wydała Regionalna Izba Obrachunkowa. Teraz muszą je zatwierdzić miejscy radni podczas sesji Rady Miejskiej 28 czerwca. Rajcy będą też wtedy głosować nad absolutorium z wykonania budżetu.

Wiemy też, jak wydatki i zadłużenie będą kształtować się w bieżącym roku. Na inwestycje miasto w 2012 roku wyda blisko 300 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku, a dokładnie 1 mld 21 mln złotych, co stanowi blisko 27 proc. wszystkich wydatków. Te pieniądze pójdą m.in. na  rewitalizację Psiego Pola, budowę Narodowego Forum Muzyki i Teatru Capitol.

Zadłużenie ma natomiast spaść do poziomu 53,5 proc.

Jak to jest możliwe, że przy wzroście wydatków inwestycyjnych, zadłużenie miasta będzie spadać? Przede wszystkim na nowe inwestycje nie trzeba brać kolejnych kredytów (koszty inwestycji pokrywane są bezpośrednio z miejskiej kasy), a te pożyczki, które miasto już zaciągnęło są sukcesywnie spłacane. Wzrosną też dochody Wrocławia.

- Będziemy mieć wyższe o 60 mln złotych wpływy z podatków od  nieruchomości, a o 50 mln złotych – z podatków PIT. Zarobimy także na  sprzedaży działek i nieruchomości – wylicza Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Kilkanaście milionów złotych uda się zaoszczędzić dzięki renegocjacji już istniejących kredytów.

- Udało nam się tak renegocjować kredyty, że na wszystkich z nich marża nie przekracza 1 proc. Dzięki temu na odsetkach zaoszczędzimy 14 mln złotych – dodaje Marcin Urban.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~ee 2012-06-21
  20:55:49

  0 0

  Jak zawsze manipulacja- we wrocłąwiu z pieniędzy inwestycyjnych robi się remonty bieżące które inwetsycjami nie są-przykłądem są programy WPI ( poprawy chodników, nawierchni ulic, mostów ) Ponieważ "inwestycja' lepiej wygląda w statystykach niz remont sztucznie zmienia się nazwy zadań i nazywa je inwestycjami, mimo iz zakresy są typowe dla remontów. KLASYZNY ZABIEG MARKETINGOWY, pytanie czy legalny, bo klasyfikacja budżetowa po coś chyba została wymyslona........

 • ~Magda 2012-06-21
  22:51:55

  0 0

  Człowieku!!! na remonty też trzeba skąś pieniądze wziąc. Wrocław wypada wzorcowo w większości niezależnych rankingach, ale takim ponurakom i niezadowolonym z życia ludziom jak ty ciągle mało. Mamy świetnego prezydenta, piękne miasto, w którym przez cały rok coś się dzieje. Jak przyjedzie do Ciebie rodzina z dalekiego miasta i będziesz im prezentowac miasto powinieneś byc dumny, bo zwiedzania jest na 2 tygodnie!!!

 • ~szok 2012-06-22
  00:12:06

  0 0

  Magdo, przyjechalas tu z jakiejś wsi? (nie mam żadnych uprzedzeń co do ludzi pochodzących ze wsi ale takie zachłyśnięcie i pieprzenie głupot wygląda albo na przyjazd z malej miejscowosci albo bycie miejskim urzędnikiem). Jakie wzorcowo?! Wzorzec niegospodarności i pijaru? a to by się zgadzało... świetny prezydent? bo ma duże stopy? czy co jest takiego w nim wspanialego? ciagle cos sie dzieje - tzn co? monopolowe dzialają? zresztą co się ma ciagle dziac? 2 tygodnie zwiedzania? w 3 dni spokojnie wszystko mozna zobaczyc, no 4 jak chcesz polazic po muzeach... moze juz wyliczę: rynek+ostrow tumski 1 dzien, hala ludowa i pergola, panorama raclawicka, dworzec glowny 2 dzien, teatry, muzea, koscioly 3 dzien, 4-rezerwowy dla pewnosci zobaczenia wszystkiego ciekawego (zoo, ogrod botaniczny)

 • ~ 2012-06-22
  07:22:06

  0 0

  malkontentom nie dogodzisz im zawsze coś nie pasuje. Nie widzą tego, ze Wrocław jest najlepiej rozwijającym się miastem i najlepszym do życia, bo im brakuje tramwaju na psiaka albo im dziecko się do przedszkola nie dostało (gdzie za prywatne płaci się tyle samo co w "państwowym") Ale w każdym mieście są tacy ludzie. U nas piszą, ze gdzie indziej jest lepiej (Gdańsk, Kraków, Poznań) z kolei jak poczytasz tamtejsze fora to jest takie same narzekanie jak u nas i chwalenie innych miast w tym Wrocławia. Oczywiście, ze mogło by być lepiej, zawsze moze być ale na to potrezeba czasu. Wrocław ostatnie 15 lat nie zmarnował w przeciwieństwie do innych.

 • ~tantus 2012-06-22
  08:13:27

  0 0

  No, to czekają nas nowe inwestycje: doda się tramwajom jeszcze trochę świateł, co by się za bardzo nie rozpędziły, zmniejszy się częstotliwość kursowania niektórych linii autobusowych i tramwajowych, wprowadzi się podatek od śniegu, deszczu, gradu i powietrza, podniesie inne podatki lokalne i jakoś pieniądze na NFM się znajdą... Koko, koko, budżet spoko!

 • ~szok kolejny 2012-06-22
  10:23:45

  0 0

  tantus przestań, nie podoba się coś? jestes malkontentem, ponurym frustratem z wykrzywiona od wściekłości twarzą, chociaż w tym wypadku bardziej adekwatnym słowem byłby ryjek; zresztą jak się może nie podobać? przecież jest super... krytykując niszczysz poczucie sukcesu, z którym utożsamiają się wiecznie zadowoleni idioci, uśmiech idioty jest straszny ale co poradzić, to niestety nasi współobywatele... podważając ich mniemanie o cudowności Wrocławia psujesz ich plan idiotycznego, niczym niezmąconego uśmiechu, krótko pisząc: Wrocław jest super, oni tu mieszkają i też są super, Ty jesteś wrednym szlodnikiem, czepiasz się, nie wolno mówić o tym co złe, dzieki temu będzie dobrze, jakie to proste a Ty nie kumasz, ech tak to juz jest z krytykantami, bo każdy nie uśmiechnięty głupek to złodziej, złodziej i pijak, także nie pij już piwa i idź na trufle do wytwornej restauracji jak my, ludzie sukcesu z Superwrocławia

 • ~ 2012-06-22
  12:00:09

  0 0

  chyba nie zauważasz subtelnej różnicy między mówieniem co złe a wiecznym narzekaniem i nie dostrzeganiem pozytywów

 • ~tantus 2012-06-22
  12:59:55

  0 0

  To nie jest tak, że zupełnie nie widzę zmian na lepsze. Problem w tym, że 1) zazwyczaj dotyczy to wyłącznie estetyki, która jednak nie jest najważniejszą rzeczą w życiu człowieka, 2) zazwyczaj akurat nie jest to zasługą władz miasta tylko rządu (AOW) albo PKP (remont Dworca Głównego), 3) jak słyszę, że Warszawa buduje II linię metra i parkingi Park & Ride, Trójmiasto rozbudowuje Kolej Miejską, Kraków i Łódź szykują się do jej uruchomienia, Poznań rozbudowuje linię szybkiego tramwaju (PST) i kończy budować nowy odcinek szybkiego tramwaju na Franowo, Szczecin przymierza się do uruchomienia linii szybkiego tramwaju łączącego prawo- i lewobrzeżną część miasta (inwestycja warta ok. 230 mln zł), a jednocześnie czytam, że sztandarową inwestycją Wrocławia jest Narodowe Forum Muzyki, mające kosztować 350 mln zł, to mnie po prostu szlag trafia. Wymienione przeze mnie inwestycje to prawdziwy skok cywilizacyjny, tymczasem u nas inwestuje się tylko w wizerunek i zabawki dla "elyty".

 • ~ 2012-06-22
  13:16:51

  0 0

  Warszawa zawsze ale to zawsze dostaje na wszystko pieniądze ze Skarbu Państwa. Rozbudowa koleii miejskiej to problem dogadania sie z Marszałkiem i PKP. Piszesz, żeSzczecin i Poznań linie tramwajową tworzą a to, ze Wrocłąw wybudoiwał linię na Kozanó, Stadion i Gaj to już nie ważne

 • ~ 2012-06-22
  13:19:02

  0 0

  PS jak Dutkiewicz chce połączyc Psiaka koleją to jesteś przeciwko

 • ~tantus 2012-06-22
  14:16:29

  0 0

  @Gość: 1) "Warszawa zawsze ale to zawsze dostaje na wszystko pieniądze ze Skarbu Państwa" nie zawsze. 2) "Rozbudowa koleii miejskiej to problem dogadania sie z Marszałkiem i PKP" - no więc dlaczego u nas jej nie ma? 3) "a to, ze Wrocłąw wybudoiwał linię na Kozanó, Stadion i Gaj to już nie ważne" w Poznaniu (już jest) i Szczecinie (przygotowanie do budowy) mowa jest o prawdziwie szybkim tramwaju, nasz żółw wlokący się między Kozanowem i Gajem nie ma z tym nic wspólnego. 4) " jak Dutkiewicz chce połączyc Psiaka koleją to jesteś przeciwko" - ależ ja nie mam nic przeciwko. Tyle, że na Psim Polu akurat kolej nie będzie zbyt wygodna, bo stacja jest zbyt daleko od właściwych osiedli. Natomiast czekam, kiedy ten szynobus MPK zacznie jeździć na to Psie Pole, bo obiecanki-cacanki były złożone 2 lata temu i cisza...

 • ~ 2012-06-22
  14:20:59

  0 0

  30 minut z Kozanowa na Gaj to wlekący się zółw... spoko

 • ~tantus 2012-06-22
  15:18:34

  0 0

  @Gość: tramwaj z Kozanowa na Gaj (32 plus) jedzie ROZKŁADOWO 40 minut, a w rzeczywistości na pewno więcej. Daje to przy odległości 12,3 km teoretycznie prędkość ok. 18 km/h (i tak nieźle jak na Wrocław, który - przypominam - ma najwolniejszą komunikację tramwajową w Polsce). Tymczasem taka PST w Poznaniu na odcinku Most Teatralny - Os. Sobieskiego (6,5 km) rozwija średnią prędkość ok. 30-35 km/h. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda jazda prawdziwym szybkim tramwajem, to polecam filmy: http://youtu.be/oyuWY_eDFAA (PST w Poznaniu), http://www.youtube.com/watch?v=UgsBCOhsOmo (trasa na Sidliste Barrnadov w Pradze) i http://www.youtube.com/watch?v=lwyG7qmy4zc&feature=related (trasa na Sidliste Modrany w Pradze).

 • ~gośc 369 2012-06-22
  23:26:03

  0 0

  Ręce mi opadają. Wiecznie widzicie czarną stronę. Obwodnice mamy dzięki Euro, stadion, nowe lotnisko dzięki Euro, wyremontowanych wiele dróg dzięki Euro... zgada się, ale to Euro Wrocław dostał tylko dzięki temu że jesteśmy atrakcyjnym miastem, bo przypomnę Wam że walka była z Krakowem. Wiecznie będzie Wam coś nie pasowac, a to że np masz za małą wypłatę też należałoby oskarżyc prezydenta Wrocławia, pomijając że jesteś leniem, nie kształciłeś się itp ale oczywiście Ci się należy praca za 10 000zl na rękę!!! Wszyscy winni, tylko nie ty. A co ty zrobiłeś dla miasta?

 • ~gośc 2012-06-22
  23:31:38

  0 0

  To, że we Wrocławiu ciągle coś się dzieje i że Wrocław żyje całą dobę można zaobserwowac wychodząc na rynek o każdej porze dnia i nocy. W żadnym mieście Polski tak nie ma (wszyscy moi znajomi przyjeżdżający z różnych miast), że wychodzisz na rynek przykładowo w czwartek o 2 w nocy a tam rynek pełen ludzi

 • ~havranek 2012-06-23
  00:51:48

  0 0

  "Obwodnice mamy dzięki Euro, stadion, nowe lotnisko dzięki Euro, wyremontowanych wiele dróg dzięki Euro" - no większej bzdury nie słyszałem. Napisz jeszcze, że dzięki euro urodziło się więcej dzieci, a krowy dają więcej mleka. Co te inwestycje (poza oczywiście stadionem) mają wspólnego z euro? Wychodzi na to, że lotnisko, obwodnicę i niedziurawe drogi powinny w Polsce (a może i w świecie) mieć tylko cztery miasta. A reszta to co, skoro tam nie było euro to pewnie elektryfikacji nawet nie ma? Porządne lotnisko, obwodnica, dworzec kolejowy to nie jakiś dopust boży tylko absolutne minimum, które powinno mieć każde cywilizowane miasto niezależnie od tego czy robi igrzyska w piłce kopanej czy nie.

 • ~lol 2012-06-23
  11:05:26

  0 0

  zejdź na ziemię havranek. Gdyby nie Euro to te inwetycje by powstały za 200 lat

 • ~Ja 2012-06-23
  18:40:25

  0 0

  >Porządne lotnisko, obwodnica, dworzec kolejowy to nie jakiś dopust boży tylko absolutne minimum, które powinno mieć każde cywilizowane miasto niezależnie od tego czy robi igrzyska w piłce kopanej czy nie. <

  Zgadzam się, ale gdyby nie Euro to byś się nie doczekał
  Nie byłoby pieniędzy na zrobienie tych rzeczy
  Jesteśmy o kilka ważnych rzeczy do przodu i trzeba się tym cieszyc
  Ja rozumiem, że każdy by chciał wszystko na raz, ale matematyka jest jedna i jeśli dostaje się budżet na rok o danej kwocie to Nowego Jorku się nie wyczaruje.
  O pieniądze na każde inwestycje trzeba walczyc między innymi dzięki takim imprezom

 • ~havranek 2012-06-24
  00:59:22

  0 0

  Jeśli dobrze rozumiem wasze rozumowanie, żeby wybudować obwodnicę, terminal lotniczy etc. najpierw trzeba wydać miliard na stadion. Bez wydania miliarda na stadion wydanie pieniędzy na inne niezbędne cele jest niemożliwe. Gwoli ścisłości, wykup gruntów pod AOW rozpoczął się w 2005 r., dworce remontowane są w wielu polskich miastach (77 dworców w ramach programu Robi Się...) a nie tylko miastach - gospodarzach, np. w Łodzi na lotnisku im. Władysława Reymonta wybudowano nową wieżę kontroli lotów, obwodnica Lublina jest w trakcie realizacji. Przykładów na to, że nie potrzeba euro do prowadzenia inwestycji można mnożyć. Jedyne co mamy dzięki euro to stadion, 3 dni imprezy i wieloletnie długi do spłacenia. Czytając niektóre wypowiedzi odnoszę wrażenie graniczące z pewnością, że to ja stoję twardo na ziemi, bo nie dałem sobie wmówić, że dzięki trzem dniom imprezy Wrocław wykonał 200-letni skok cywilizacyjny. Za trzy dni imprezy na którą nas nie stać przyjdzie nam zapłacić wieloletnią stagnacją.

 • ~Alojz 2012-06-24
  20:16:34

  0 0

  Jako pracownik Um niestety potwierdzam to że koszt organizacji Euro przerastał Wroław od samego początku dlatego własnie zamrożono inwestycje ( bo to co się robi to nic w porównaniu z latami ubiegłymi- toinformacja dla studentów którzy myslą że mamy jakiś boom inwestycyjyn), zamrożono płace w miejskich jednostkach, wprowadzono pełną kontrolę zamówień publicznych przez Prezydenta Bluja który musi akceptowac ( kiedys tego nie było ) i decydowac czy coś mozna czy nie można, wprowadzono gigantyczne cięcia w wydatkach utrzymaniowych-czyli sprzątaniu, utrzymaniu dróg oznakowania i zieleni.....przykłądów na to że EURO dało miastu po dupie jest pełno a dzięki doskonałej polityce propagandy płynącej ustami PAwła z UM przeciętny mieszkaniec widzi sam miód! W którym z europejskich, pręznie rozwijających się miast robi się cięcia w komunikacji jednocześnie promując ją jako najlepszy środek transportu????Wjakim EUropejskim mieście o zakresie inwestycji decycuje dyrektor departamentu który ma za zadanie ograniczać koszty a nie fachowcy którzy znają się na rzeczy?????Studenci, przyjezdni z małych wiosek zawsze będą widzieli tylko to co Głośo pokazuje prezydent, reszta jest tak dobrze chowana że wiedzą ci którzy się interesują tym co się w mieście dzieje. NIe jestem marudą, malkontentem - poprostu widze co mamy kosztem czego i widzę jak bardzo okłamuje się mieszkańców w tym mieście.Pozdrawiam was czule!

 • ~ 2012-07-09
  02:48:11

  0 0

  Nie czytaj dalej komentarza! To SPAM!!!
  kiedy przestaje Ci zależeć
  dostajesz
  wszystko.Lalka Chacky,Lalka
  Chacky,Lalka Chacky.Jeśli to
  przeczytałeś
  przeszła na Ciebie klątwa.Dziś
  w nocy
  równo o 24:00 Lalka Chacky
  przyjdzie po
  Ciebie ,w swojej kryjówce
  weźmie
  siekiere odrąbie Ci głowe i
  zaniesie do
  łóżka!!Możesz uniknąć klątwy
  wklejając
  to do 20 komentarzy!!!!
  Fakty.Zgineło już
  200 dziewczynek i 100 chłopców

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.