Wiadomości

Buforowa na razie szersza nie będzie. Miasto rozmawia z PKP o remoncie wiaduktu

2012-11-07, Autor: Tomek Matejuk
Wciąż nie wiadomo, kiedy urzędnicy wezmą się za przebudowę ulicy Buforowej. - Prace przygotowawcze trwają, jesteśmy na etapie załatwiania kwestii środowiskowych i własnościowych - mówią przedstawiciele spółki Wrocławskie Inwestycje. Start inwestycji mógłby nastąpić szybciej, gdyby kolej wzięła na siebie przebudowę wiaduktu. Negocjacje w tej sprawie trwają.

Reklama

O planowanej przebudowie ulicy Buforowej pisaliśmy wam już w 2010 roku.

- Projekt i zezwolenia na budowę ul. Buforowej powinny być gotowe do końca 2011 – mówił nam wtedy Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje.

Dziś wciąż nie wiadomo, kiedy cała inwestycja ruszy.

- Trwają prace przygotowawcze, załatwiane są kwestie środowiskowe i właścicielskie. Jesteśmy gotowi ruszyć z inwestycją tak szybko, jak zostanie to nam zlecone - tłumaczy Paweł Rychel, prezes spółki Wrocławskie Inwestycje.

Poszerzenie ulicy Buforowej wiązałoby się także z przebudową wiaduktu kolejowego. Miasto negocjuje w tej sprawie z PKP.

- Gdyby kolej wzięła na siebie przebudowę wiaduktu, na pewno przyśpieszyłoby to start inwestycji - dodaje Paweł Rychel.

Po zakończonej już przebudowie i poszerzeniu ulicy Bardzkiej, ulica Buforowa pozostaje "wąskim gardłem" na wylocie z Wrocławia w stronę Strzelina i autostrady A4 (węzeł Krajków).

Przypomnijmy, już ponad dwa lata temu urzędnicy z magistratu i urzędu marszałkowskiego spierali się o szerokość przebudowanej Buforowej i drogi wojewódzkiej nr 395.

Pozornie wszystko było tak jak trzeba. Urząd marszałkowski zdecydował się wyremontować drogę od granic miasta do autostrady, a magistrat obiecał zrobić Bardzką i Buforową. Na co miał dostać pieniądze unijne, dzielone przez ludzi marszałka.

Schody zaczęły się, gdy przyszło do ustalania szerokości tych ulic. Ponieważ w budżecie województwa pieniędzy było trzy razy mniej niż w kasie miasta, marszałkowie zdecydowali, że droga poza granicami miasta nie będzie szersza, czyli będzie miała po jeden pas ruchu w każdą stronę.

Na to magistrat stwierdził: skoro tak to my szerszą tę trasę zbudujemy jedynie do wiaduktu kolejowego, a dalej na południe będziemy mieli jedynie po jednym pasie jezdni. Takie postawienie sprawy marszałkom się nie podobało. Stwierdzili oni, że w takim razie przekażą pieniądze unijne na inne inwestycje drogowe.

I dlatego do tej pory przebudowano jedynie Bardzką, a Buforowa czeka na moment, gdy w kasie miasta znajdą się na jej remont pieniądze.


Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~swer 2012-11-07
  09:29:14

  0 0

  Dużo obiecywania, śmiałe plany Dutkiewicza, tylko realizacji nie ma. Jak zawsze. Opowiadać łatwo, namawiać do pracy też. Kiedy w końcu magistrat weźmie się do roboty i zamiast opowiadać dyrdymały zbuduje od początku do końca coś porządnie. Jak do tej pory to same porażki, zmiany wykonawców, kłopoty z finansowaniem i dogadywaniem się. Kompromitacji i stracony czas, a na dodatek niewykorzystane fundusze unijne.

 • ~bigtom 2012-11-07
  09:30:35

  0 0

  A miejsce na tory tramwajowe oczywiscie nie zostało nawet zaplanowane ...

 • ~Jacek 2012-11-07
  09:39:42

  0 0

  Droga bardzo ruchliwa. Zdecydowanie potrzebne są po dwa pasy w każdą stronę do samej autostrady w Wojkowicach. Wstyd, żeby taka droga łącząca nasze miasto (stolicę Dolnegośląska) ze światem tak wyglądała. Odcinek do wiaduktu moim zdaniem jest rewelacyjny, a potem wąskie gardło od wiaduktu i wieczne korki. Panie Prezydencie i inni u władzy odwagi i do roboty!!!

 • ~Rob 2012-11-07
  10:20:45

  0 0

  A co z dawno obiecywanym tramwajem na Jagodno panie prezydencie?

 • ~Oburzony 2012-11-07
  12:17:24

  0 1

  W nowym projekcie trzeba uwzględnić linię tramwajową. Jak już budować nowy wiadukt (na wiele lat) to z głową!!!!!!

 • ~Mb 2012-11-07
  20:16:32

  0 0

  tramwaj zaginął, jeżeli jest to projekt zaakceptowany przez miasto, który nie zostanie zmieniony, to tramwaj na Jagodno i bardzo duże rozbudowujące się cały czas osiedla nie zostanie zbudowany, dopóki PKP nie zgodzi się przebudować wiaduktu, na który zapewne wyda kilka milionów złotych - myślenie naszych irzędników

 • ~Dude 2012-11-08
  00:27:53

  0 1

  To chyba i tak jakiś nieaktualny projekt, bo widać na nim, że na odcinku od Świeradowskiej do wiaduktu kolejowego chodnik i ścieżka rowerowa są bezpośrednio przy jezdni, a jak dobrze mi wiadomo (mieszkam niedaleko), po wybudowaniu pozostawiono rezerwę na tory tramwajowe! Wydaje mi się więc, że i w projekcie przebudowy wiaduktu pojawią się zmiany, i powstanie dodatkowe przęsło z myślą o linii tramwajowej na Jagodno! Największym problemem wydaje mi się wytyczenie przebiegu torów w okolicy samego ronda, które trzeba będzie znacznie zmniejszyć, bo na powyższej wizualizacji podchodzi niemalże pod pierwsze zabudowania na ul. Terenowej! Nie ma więc szans, żeby przecisnąć tamtędy torowisko! Niestety zmniejszenie średnicy ronda będzie się wiązało ze zmniejszeniem jego przepustowości! Coś za coś! Uważam też, że dwie jezdnie powinny być dociągnięte do samej Wschodniej Obwodnicy, bo pomimo iż dalej pozostaje wąska droga nr 395, to w stronę Bielan Obwodnica będzie miała już dwie jezdnie (o ile uda się w końcu ustalić jej przebieg), co będzie razem tworzyło niezłą alternatywę dla Alei Karkonowskiej! Mamy zatem klientów Centrum Bielany, mieszkańców Bielan i innych okolicznych miejscowości jadących do pracy w południowo-wschodniej części miasta, a także samochody wjeżdżające do Wrocławia od strony Legnicy, którym nie opłacało się jeździć aż do Krajkowa, ale przez nowy fragment Obwodnicy już chętnie pojadą! Tak więc ruch na pewno wzrośnie na Buforowej! Ale zacznijmy od ronda przy Chemii... ;)

 • ~Nie rozumiem 2013-05-21
  11:30:54

  0 0

  Nie mieści mi się w głowie, ile już pieniędzy zmarnowano na rozpisywanie przetargów, ekspertyzy, zezwolenia, które tracą swoją ważność! Wiem, że nie da się zrobić wszystkiego za jednym zamachem, ale tym bardziej nie można zaczynać procedur dla inwestycji i zawieszać działania, bo pieniądze na to wydane idą w błoto!!! Po Buforowej miał jeździć piękny, piszczący, drogi, bo bezpętlowy tramwaj, a teraz się okazuje, że będzie... pętla autobusowa. Komunikacja Jagodna z resztą miasta - tragedia. Rozmawiałam z przedstawicielem Wrocławskich Inwestycji i wiem, że ptrzetarg na budowę dawno się odbył, czyli już jest nieważny, bo przecież nikt po cenie sprzed pięciu lat nie wykona drogi... Chyba przestanę być frajerką głosującą na tych darmozjadów... Przerzucanie papierów z kupy na kupę za moje (i nie tylko) podatki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.