zamknij

Biznes

Cafe Równik ostro do klientów: mamy dość nietolerancji dla niepełnosprawnej obsługi

2020-02-20, Autor: Marta Gołębiowska

Cafe Równik to kawiarnia, której obsługę tworzą osoby niepełnosprawne intelektualnie. Działa od czerwca 2018 roku przy ul. Jedności Narodowej 47. Ostatnio, po dwóch nieprzyjemnych sytuacjach, jej założycielka postanowiła zareagować na krzywdzące zachowania klientów. 

Reklama

Cafe Równik zamieścił na Facebooku oświadczenie, w którym deklaruje, że nie ma zgody na dyskryminację niepełnosprawnych i nietolerancję dla obsługi kawiarni. Co się stało? Najpierw Równik odebrał telefon od klientki, która chciała urządzić tam chrzciny, ale zażyczyła sobie pełnosprawnej obsługi, a krótko po tym inna klientka - po wizycie w kawiarni - napisała na Facebooku niekorzystną opinię, w której przekonywała, że obsługa jest straszna, a "ci ludzie są tam za karę". Miarka się przebrała. 

- Nasza kawiarnia ma edukować społeczeństwo, czym jest niepełnosprawność intelektualna, uczyć tolerancji. Jest też szansą na rozwój dla nszych podopiecznych. Sytuacje, w których mogą poczuć się urażeni czy odrzuceni przez klientów, nie powinny mieć miejsca. Oni bardzo to przeżywają - mówi prof. Małgorzata Młynarska, szefowa Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które założyło Cafe Równik.

W tej oryginalnej kawiarni na Nadodrzu napijemy się kawy, zjemy ciepły posiłek, a na deser dostaniemy pyszne ciasto. Poznamy też osoby, którym mimo trudniejszego startu, dzięki specjalnej metodzie leczenia (Dyna-Lingua M.S.), udało się zaklimatyzować w społeczeństwie. W Cafe Równik na umowach o pracę jest zatrudnionych 10 osób, pomaga im pięcioro stażystów. Są to osoby z dysfunkcjami intelektualnymi takimi jak autyzm, spektrum autyzmu, czy zespół Downa, po wieloletniej terapii, w wieku 20-30 lat.

CZYTAJ TEŻ: CAFE RÓWNIK NAGRODZONY PRZEZ PREZYDENTA DUDĘ

- Zawód kelnerki/kelnera jest dla nich wymarzony. Mogą doskonalić umiejętności takie jak interakcja z ludźmi, liczenie, sprzątanie, przygotowywanie napojów i posiłków. Również to, że tworzą zespół mimo różnych dysfunkcji, wpływa korzystnie na ich rozwój. Klienci mówią, że panuje u nas rodzinna, radosna atmosfera - dodaje prof. Młynarska

Zobacz galerię

Czy krytyka niepełnosprawnej obsługi Cafe Równik to bezczelność?
Oddanych głosów: 3786

Oceń publikację: + 1 + 115 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Wojciech Gańcza 2020-02-20 15:29:06

  Bardzo podoba mi się Państwa misja i chętnie się wybiorę do Państwa kawiarni. Chciałbym jednak zwrócić Państwa uwagę na to, ze edukując w temacie niepełnosprawności intelektualnej i tolerancji, mogą się Państwo spotkać z niepełnosprawnością intelektualną u klientów Państwa kawiarni - na przykład taką jak w opisywanych tu przypadkach. I niestety jakoś trzeba sobie z tym poradzić: uśmiechnąć się i dalej robić swoje (co polecam), lub mieć pod ręką dodatkową osobę z obsługi której niepełnosprawność nie polega na przesadnie pokojowym podejściu do świata.

  28 8
 • ~Andrzej Ciesiun 2020-02-20 17:59:20

  Nasza córka w Anglii zajmuje się osobami bez urazy z lekkimi defektami ale to prezentują niektórzy Wrocławianie to zgroza . Zapraszam do Oxfordu na lekcje tolerancji i życia z tymi młodymi osobami

  8 8
 • ~Zet 2020-02-21 09:31:06

  Sądzę, że "na poczet etycznego oburzenia" prof. Małgorzata Młynarska, szefowa Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które założyło Cafe Równik - "załatwiła" sobie bezpłatną reklamę! Rzecz w tym, że "bejsbolem" Miłości i Moralności niczego się nie wymusi, gdyż korzystanie z usług ma charakter dobrowolnego WYBORU i warto uwzględnić, że każda strona relacji ma swoje uwarunkowania oraz argumenty za i przeciw jakiemuś rozwiązaniu! Należy więc szukać konstruktywnych rozwiązań pamiętając o ich wymiarze aksjologicznym.

  56 10

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na którym miejscu twoim zdaniem Betard Sparta zakończy sezon zasadniczy PGE Ekstraligi?


Oddanych głosów: 172