Biznes
Ceny za wynajem mieszkań we Wrocławiu poszły w górę. Właścicielom to się opłaca
Biorąc pod uwagę oparte na medianach średnie rynkowe, kupno mieszkania na wynajem nadal przynosi zyski atrakcyjniejsze od lokat bankowych i obligacji skarbu państwa. Średnia rentowność najmu netto dla najważniejszych ośrodków miejskich wzrosła z 4,13 dwa miesiące temu do 4,20 proc. w skali roku dziś. O 0,9 proc. ponad tym poziomem znajduje się średnia dla Wrocławia. Nadal jest to znacząco więcej od odsetek oferowanych przez inne uważane za bezpieczne sposoby na oszczędzanie.
Zobacz także
Według najnowszych danych, możemy średnio liczyć na 4,2 proc. zysku netto w skali roku, przy czym wskaźnik ten jest zróżnicowany dla poszczególnych miast. Rentowności są liczone na podstawie ofert wynajmu mieszkań zamieszczanych w serwisie domiporta.pl pomniejszonych o 5 proc. w przeliczeniu na metr kwadratowy ich powierzchni oraz średnich cen transakcyjnych mieszkań, po jakich klienci Home Broker i Open Finance dokonują transakcji zakupu.
W wyliczeniach uwzględniane zostały dane z siedmiu ważnych rynków nieruchomości: Wrocławia oraz Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania i Warszawy.
Z zebranych danych wynika, że najwyższą oczekiwaną rentowność netto mają mieszkania kupione na wynajem w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Wg aktualnych obliczeń, osoba kupująca mieszkanie na wynajem w tych miastach może, przy założeniu 10,5-miesięcznego okresu najmu w ciągu roku oraz uwzględnieniu czynszu i podatku, liczyć na 4,5 proc. zysku w skali roku w Gdańsku i Łodzi oraz 4,7 proc. w Warszawie. Mieszkanie we Wrocławiu może przynieść 4,2 proc. zysku, a w Poznaniu 3,9 proc. Najmniej atrakcyjnie prezentują się dane dla Gdyni (3,8 proc.) i Krakowa (3,7 proc.).
Za wynajem metra kwadratowego mieszkania trzeba średnio zapłacić 30,75 zł, to jest o 2,03 proc. więcej niż dwa miesiące wcześniej (30,14 zł). W ostatnich dwóch miesiącach stawki najmu spadły w Gdańsku i Gdyni, a w pozostałych miastach wzrosły – najbardziej w Warszawie (o 5,42 proc.), Wrocławiu (o 4,62 proc.) i Łodzi (o 4,21 proc.).
Po jesiennym spadku liczby ofert (o ok 6 proc.), w kolejnych miesiącach znów wzrosła liczba ogłoszeń, w stosunku do poprzedniego raportu o 4 proc. Jest to normalne zjawisko, bowiem jesienią, w związku z rozpoczęciem roku akademickiego, spada zwykle liczba ogłoszeń, gdyż wiele mieszkań znajduje najemców. Zimą zaś na ich miejsce pojawiają się nowe i liczba ogłoszeń wraca do normy.
Tagi: mieszkania Wrocław, wynajem mieszkań wrocław, ceny najmu wrocław, ceny wynajmu wrocław, ceny mieszkań wrocław, rynek mieszkaniowy wrocław
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Michał 2014-01-03
13:27:34
Jestem świeżo po studiach, więc przeglądam sobie oferty Mieszkania dla Młodych w różnych miastach i najgorzej to jest chyba w Poznaniu! http://mdmpoznan.pl/