zamknij

Wiadomości

Ciężarówki mimo otwarcia AOW rozjeżdżają Wrocław. Od stycznia będzie im trudniej

2011-12-05, Autor: beka
Sześć godzin zamiast dziewięciu w ciągu doby na przejazd przez Wrocław i znaki zakazu kierujące pierwszą drogą krajową na obwodnicę albo autostradę. To nowe pomysły wrocławskich urzędników, które wejdą w życie od 1 stycznia. Mają uchronić miasto przed ciężarówkami, które omijają płatną dla nich obwodnicę miasta.

Reklama

Od marca, gdy urzędnicy wprowadzili ograniczenia wjazdu ciężarówek do Wrocławia (mogą się one pojawiać na ulicach od godziny 4 do 6 rano, od 9 rano do 13 i wieczorem, między 19 a 22) ruch ciężarówek początkowo spadł, ale po wprowadzeniu opłat za przejazd obwodnicy autostradowej znacznie wzrosła liczba największych ciężarówek ulicach miasta – zwłaszcza wzdłuż drogi krajowej nr 94, czyli na kierunku wschód – zachód. Na średzkiej październiku było o 52 proc. więcej niż w maju, a na Opolskiej o 12 proc.


– To efekt wprowadzenie opłat za przejazd obwodnicy autostradowej – mówi Elwira Nowak zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej.

Oznacza to większe korki i szybsze niszczenie ulic (wg Politechniki Wrocławskiej każda ciężarówka o wadze większej niż 18 ton niszczy drogę jak 26,5 tys. samochodów osobowych).

Magistrat się jednak nie poddaje. Żeby walczyć z ciężarówkami na ulicach urzędnicy wydłużą godziny, w których nie mogą one wjeżdżać do Wrocławia. Od 1 stycznia w ciągu doby zamiast 9 będą one miały tylko 6 godzin legalnego pobytu na ulicach. Urzędnicy zabiorą im możliwość jazdy między 11 a 13 oraz między 19 a 20. Oznacza to, że od Nowego Roku największe ciężarówki będą jeździć po naszych ulicach od godziny 4 do 6 rano, od 9 rano do 11 i wieczorem, między 20 a 22.

To jednak nie wszystko. Pojawią się znaki zakazu, które uniemożliwią przejazd przez miasto. – Będą one kierowały ciężarówki pierwszą drogą krajową na obwodnicę albo autostradę – mówi Elwira Nowak.

Przykładowo ciężarówka, która będzie chciała jechać obwodnicą śródmiejską od strony Oławy (droga krajowa 94) będzie musiała skręcić w Ślężną, dojechać do A4 i obwodnicą autostradową dotrzeć na Kosmonautów. W drugą stronę ciężarówki zostaną zmuszone do skrętu w Powstańców Śląskich by dotrzeć do A4. Podobne utrudnienia będą także na „piątce” i „ósemce”.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~nexus 2011-12-05 18:51:59

  Jeszcze wszyscy zatęsknią za ciężarówkami jak nie będzie komu piwa dowieźć do tesco albo betonu na budowę domu.

  0 1
 • ~ 2011-12-05 21:36:28

  Piwo zwykło się przywozić dostawczakami. Zawsze możesz samochodem podjechać do Tesco na Bielanach. Ja wolę pobliski sklepik z ciekawymi piwami, a nie wielkobrowarnianymi sikami :)

  1 0
 • ~Seba 2011-12-05 22:03:42

  nexus - zapomniałeś jeszcze że jogurtów nam nie dowiozą na czas i nie będziemy mieli co jeść. Powtarzasz banialuki powtarzane przez tirmanów i ich jednosobowe firmy transportowe.
  U mnie do sklepu osiedlowego (ECO) codziennie przyjeżdzają (po osiedlowych dróżkach, które w ogóle nie są do tego przystosowane - ale któż by się takim szczegółem martwił) wielkogabarytowe zestaw ażeby dowieźć 1-2 palety (słownie: jedną, dwie) z frykasami żywieniowymi. Ot, taki folklor idiotów, którym pozwala się na takie rzeczy.

  1 0
 • ~gość 2011-12-05 23:39:29

  Efekt takich ograniczeń jest też taki, że ciężarówka mająca coś dowieźć do Wrocławia lub przewieźć we Wrocławiu jeździ kilka razy dłużśzą drogą i kilka razy więcej niszczy drogi, kilka razy więcej blokując ruch, a koszt przewozu rośnie. Czasami problem sam się rozwiązuje - firmy (i podatki) wynoszą się z Wrocłąwia.

  1 0
 • ~ 2011-12-06 07:54:21

  Nie ma tylu tych tirów co autor opisuje... natomiast korki wróciły do normy przed AOW. Wczoraj Psie Pole - Powstańców: 50 minut.

  0 0
 • ~Pippi 2011-12-06 08:59:17

  Rozumiem, że są ciężarówki, które do miasta wjechać muszą. Ale jeśli robią to z przekroczeniem norm - czy ktoś wyciąga konsekwencje? Wjeżdżam do miasta od str. Oleśnicy i codziennie widzę karawany ciężko obładowanych samochodów firmy Betard wiozących elementy budowlane i waga miejska na ul. Sobieskiego notorycznie wskazuje im przekroczenie nacisku na osie. Czy ta firma zapłaci za zniszczenie dróg w mieście? czy ktokolwiek wyciąga konsekwencje wobec firm samochodowych, którym wagi wykazały przekroczenie norm?

  0 1
 • ~ 2011-12-06 09:54:00

  Elwira jeszcze nie zrozumiała, o ile jest w ogóle w stanie to zrozumieć, że mija właśnie czas który zmarnowałą na spółkę z Dutkiewiczem na wykorzystanie mniejszych korków we Wrocławiu pod otwarciu AOW na uprzywilejowanie komunikacji miejskiej. Co oni zrobili, namalowali pasy tramwajom na odcinku 200m w mieście? Gdzie bus basy? Gdzie sterowanie światłami dla MPK na najważniejszych skrzyżowaniach? Właśnie teraz ludzie zobaczyli że korki są mniejsze i nakupowali samochodów za 5-10 tys. zł i elegancko śmigają po mieście - i oczywiście AOW nic nie rozwiązało bo teraz koreczki powróciły. Ja jakoś nie widzę tyle TIRów w mieście co wcześniej, korki robią kierowcy samochodów.

  0 0
 • ~Wojtek 2011-12-06 10:16:47

  Najgorsze jest to, że wiele tirów wjeżdża do Wrocławia, w innych godzinach, a nikt nie pilnuje i nie wypisuje mandatów! Niech stanie policja przy ul. Krakowskiej i niech łapią takich delikwentów.

  0 0
 • ~ 2011-12-06 15:37:04

  Walemar baranie we Wrocławiu wiekszość torowisk jest wydzielona. Zostaje tylko parę miejsc gdzie trzeba machnąć linię farbą no ale to zło, ze MPK ma tak samo jak kierowcy bo przecież są równi i równiejsi. Odpowiedz na pytanie dla kogo odkorkowujemy miasto skoro zmusza się kierowców do przesiadki do MPK? Dla prezesów, dygnitarzy, taksówek? Zazdrościsz komuś, ze kupił sobie auto bo chce sam w spokoju w swoim samochodzie pojechać do pracy?

  0 0
 • ~wiedźmin 2011-12-06 21:42:53

  Jednym z kolejnych desperackich kroków będzie odebranie tegorocznych ogryzków KZ. Tłumaczenie będzie , że ruch wzrósł i się marnuje :D

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy hotel The Bridge zasłużył na nagrodę World Luxury Hotel Awards?
Oddanych głosów: 72