CITY TRAIL: wrocławska rywalizacja skrócona do pięciu biegów

2020-03-25, Autor: ah

Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii ogólnopolskiego cyklu CITY TRAIL organizatorzy zmuszeni byli odwołać bieg, a w zasadzie siedem biegów szóstej – ostatniej serii sezonu 2019/2020. Wrocław znalazł się wśród miast, w których rywalizację zakończono po pięciu biegach, a klasyfikację generalną stworzono na podstawie trzech (a nie czterech jak dotychczas) najlepszych występów.

Z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie odbyło się także uroczyste podsumowanie edycji, podczas którego miały być wręczone nagrody oraz medale.

Wrocławska rywalizacja rozpoczęła się 5 października 2019, a zakończyła 25 stycznia 2020 roku. W pięciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 813 unikalnych biegaczy, którzy linię mety w Lesie Osobowickim mijali 2184 razy. Największym biegiem był ten rozegrany 25 stycznia – 466 uczestników, a średnia frekwencja to 437 osób. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej trzech biegach) zostało 454 biegaczy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Szymon Dorożyński. Drugie miejsce zajął Dariusz Boratyński, trzecie – Mikołaj Czeronek. Tuż poza podium znalazł się Andrzej Witek, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Przemysław Chatys. Wśród kobiet triumfowała Małgorzata Zieleń, drugą lokatę wywalczyła Klaudia Pawlus, trzecie miejsce zajęła Karina Minorczyk, czwarte – Justyna Grzywaczewska, a na piątym uplasowała się Karolina Obstój.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 329, a liczba osobostartów – 934. Średnia frekwencja wyniosła 187 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 202 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg grudniowy – wzięło w nim udział 197 zawodników.

Odwołanie uroczystej gali podsumowującej edycję oznacza zmianę formuły wręczenia medali i nagród. – Ogromnie żałujemy, że nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z naszymi biegaczami w odświętnej atmosferze, która zawsze towarzyszy galom. Ta wrocławska miała odbyć się w Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi Justyna Grzywaczewska z ekipy organizacyjnej CITY TRAIL.

Zawody CITY TRAIL odbywają się w dziesięciu lokalizacjach – poza Wrocławiem są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Warszawa. W 53. biegach sezonu 2019/2020 wzięło udział łącznie 9049 unikalnych biegaczy, z czego blisko 37 % stanowiły kobiety. Liczba osobostartów to 25 809 osób, a średnia frekwencja to 492 osoby. Sklasyfikowanych zostało 5044 biegaczek i biegaczy. W zawodach CITY TRAIL Junior pobiegło 3571 unikalnych młodych sportowców, którzy linię mety mijali 10 081 razy. Średnia frekwencja z 53. biegów dziecięco-młodzieżowych to 191 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 1936.

- Wrocław jest naszym liderem pod względem poziomu sportowego. To właśnie w Lesie Osobowickim mieliśmy okazję oglądać najwięcej biegów, w których czołowi zawodnicy osiągali rezultaty poniżej 15 minut. Dodatkowo aż dziesięć z dwudziestu najlepszych wyników wśród kobiet i mężczyzn osiągniętych w sezonie, pochodzi z Wrocławia - zaznacza Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i inicjator cyklu CITY TRAIL.