Sport
Co daje jazda na rowerze?
Na ulicach miast można zauważyć, że rowery mają się dobrze i chętnie są wybierane jako środek lokomocji. Zarówno na dojazdy do pracy, uczelni, na spotkania ze znajomymi, ale także na dłuższe wypady poza miasto. Co daje jazda na rowerze? Przekonajmy się.
Ilość rowerów i ich użytkowników, jaką możemy zaobserwować w ciągu cieplejszych miesięcy, jest zaskakująca. Okazuje się bowiem, że popularność elektrycznych urządzeń transportu osobistego nie wpłynęła negatywnie na jednoślady napędzane siłą mięśni. Ciągle chętnie wybieramy rowery, żeby przemieścić się z punktu A do B, ale także odpocząć w weekend na wycieczce z rodziną i znajomymi. Co zatem daje nam jazda jednośladem, że cieszy się ona sporą popularnością?
Zobacz także
Co daje jazda na rowerze?
Wiele osób zastanawia się, czy warto wsiąść na rower i ruszyć przed siebie. Zapaleni rowerzyści śmiało stwierdzą, że nie ma potrzeby tracić czasu na rozważania - trzeba kupić rower i jeździć. Skutki regularnego korzystania z jednośladów są bardzo korzystne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Lepsze samopoczucie
Wsiąść na rower, przejechać kilka kilometrów w otoczeniu pięknej przyrody, wdychając zdrowe powietrze - czy może być coś piękniejszego? Wybierając się na wycieczkę poza miasto, a nawet w zurbanizowanym terenie, odpoczywa nasz umysł. Opada stres po całodziennym zmaganiu się z trudnymi obowiązkami w pracy. Rowery przyczyniają się do tego, że czujemy się wolni, nabieramy pewności siebie.
Spalanie kalorii
Żeby jednoślad wprawić w ruch, niezbędna jest siła rowerzysty. Koła same nie zaczną się kręcić, musimy pedałować, żeby ruszyć z miejsca. Dzięki temu, że nasze ciało ciągle pracuje nad tym, abyśmy jechali dalej, spalamy kalorie. Nie są one może zbyt duże - przyjmuje się bowiem, że w ciągu godzinnej przejażdżki, przy zachowaniu stałej średniej prędkości wynoszącej 20 km/h, spalimy ok. 400 - 500 kcal. Istotne jest jednak zachowanie regularności, wtedy możemy zaobserwować bardzo ciekawe efekty w postaci zmniejszenia wagi naszego ciała.
Zwiększenie siły mięśni
We wprawianie kół w ruch zaangażowane są różne mięśnie. Pracują łydki, uda oraz pośladki. W całym wysiłku biorą udział także mięśnie brzucha i rąk. Dzięki temu z czasem możemy zaobserwować, jak ich siła się zwiększa. Możemy kręcić mocniej, szybciej, a co za tym idzie, jeździć częściej i pokonywać większe dystanse. Rowery sprawiają, że nasze mięśnie stają się także bardziej wyrzeźbione.
Wspomaganie pracy serca
Siła, jaką wkładamy w napędzanie jednośladu ma jeszcze jedną zaletę. Powoduje, że wzrasta nasze tętno, a zatem krew krąży szybciej. To przekłada się na poprawę kondycji naszego serca, które pracuje lepiej i wydajniej. Zyskuje również układ krwionośny oraz płuca. W ten sposób możemy zwiększyć odporność organizmu na choroby serca, czy też nadciśnienie.
Podsumowanie
Rowery są doskonałym sposobem na spędzanie czasu. Dzięki podróżowaniu jednośladem odpoczywa nasz umysł. Relaksujemy się, przez co zmniejsza się nasz poziom stresu. Z kolejnymi przemierzonymi kilometrami i włożonym w to wysiłkiem, poprawia się kondycja naszego serca oraz płuc. Mięśnie stają się silniejsze i wyrzeźbione. My za to możemy pokonywać większe dystanse, ciesząc się lepszym zdrowiem.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert