Wiadomości

Co z tramwajami na Nowy Dwór i Psie Pole? Na liście unijnych projektów ich nie ma, ale...

2013-04-29, Autor: Tomek Matejuk
Wśród projektów komunikacyjnych, o dofinansowanie których Wrocław będzie się ubiegał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, zabrakło zapowiadanych kilka miesięcy wcześniej linii tramwajowych na Psie Pole i Nowy Dwór. Czy oznacza to, że miasto wycofuje się ze swoich planów? - Nie rezygnujemy z tych projektów, o pieniądze na ich realizację będziemy walczyć w ramach innej puli środków unijnych - zapewniają urzędnicy.

Reklama

Jak donosiliśmy w zeszłym tygodniu, urzędnicy chcą wydać ponad 374 mln złotych na zintegrowanie komunikacji miejskiej z regionalną. Ma powstać m.in. nowy węzeł przesiadkowy przy ul. Suchej (tuż przy Dworcu Głównym), a dzięki wydzielonym pasom i torowiskom szybciej mamy dojechać na Sępolno i lotnisko. Wracają też pomysły nowych tras tramwajowych - na Popowice i Jagodno.

 

Nasi internauci bardzo szybko zwrócili uwagę, że wśród tych planów nie ma budowy linii tramwajowych na Nowy Dwór i Psie Pole, o których w lutym mówił wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

 

Bluj zapowiadał, że miasto najszybciej wybuduje linię na Nowy Dwór, ponieważ już teraz jest na nią duże zapotrzebowanie i najłatwiej jest ułożyć tam tory.

- Ulica Strzegomska została zaprojektowana i wybudowana z uwzględnieniem miejsca na poprowadzenie linii tramwajowej - wyjaśniał Maciej Bluj.

 

 

W magistracie tłumaczą, że miasto ani myślić wycofywać się z budowy tych dwóch linii tramwajowych. Urzędnicy podkreślają, że projekty złożone do marszałka Dolnego Śląska dotyczą rozwoju komunikacji w całej aglomeracji wrocławskiej. A o środki unijne na tramwaje na Psie Pole i Nowy Dwór miasto będzie walczyć w ramach innej puli.

 

- Nie rezygnujemy z tych planów. Nie znalazły się one na liście projektów przesłanych do urzędu marszałkowskiego, bo o pieniądze na te inwestycje nie będziemy ubiegać się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, tylko w ramach programów ogólnopolskich - wyjaśnia Arkadiusz Filipowski z magistratu.

 

Przypomnijmy, że w ostatnich latach magistrat ubiegał się o środki unijne, którymi dysponuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (konkretnie w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) na budowę linii tramwajowych na Popowice i Jagodno. Gdy jednak ministerstwo w końcu przyznało miastu dotację na ten cel, urzędnicy z niej zrezygnowali, tłumacząc, że decyzja zapadła za późno. Oby tym razem sytuacja się nie powtórzyła.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Pawell 2013-04-29
  18:59:44

  0 0

  Jak to co z tramwajami, to samo czyli nic. Psie Pole z założenia jest za daleko od najbliższej linii tramwajowej żeby opłacało się prowadzić kosztowne tory. Ponadto ile trwała by taka podróż?? Jeżdżę z Kleciny do centrum (Galeria Dominikańska) i tylko przez krótką chwilę wybierałem tramwaj - pomijam jednokierunkowe torowisko, które jest porażką, a na rozbudowę nie ma pieniędzy. Ale tę samą trasę autobusem "D" pokonuję o 10 minut szybciej niż tramwaj. Tramwaj na Powstańców Śl. co chwilę stoi bo co chwilę są światła, a ktoś mądrzejszy ode mnie wymyślił przystanki za, a nie przed światłami licząc że będzie lepiej. Albo wielka porażka komercyjnego przystanku przy Sky Tower, który tam ewidentnie nie pasuje, co widać po wydeptanych ścieżkach dokąd ludzie chodzą.
  Wracając do Psiego Pola to ich jedyną nadzieją jest kolej. A na nowy dwór nie ma szans na tramwaj przez jeszcze parę dekad bo przy przebudowie dróg nie przygotowali podłoża pod tramwaje, więc... Jak zrobią to tylko pokażą jak się wyrzuca pieniądze w tym kraju.

 • ~realista 2013-04-29
  20:06:36

  0 0

  Szyny tramwajowe na Psie Pole są w bliskiej odległości..na pętli na Kowalach .W linii prostej na litewską jest ok 3 km.
  Wiadomo zbliżają się wybory więc obwodnica leśnicy , tramwaje na Jagodno i inną kiełbasę wyborczą serwują w ratuszu

 • ~wrocławianiN 2013-04-29
  21:38:20

  0 0

  To wszystko co mówią władze Wrocławia to zwykła karuzela informacyjna. Wszystko się kręci i mówi tak aby wszyscy w jakimś momencie byli zadowoleni ale tylko przez moment do następnego komunikatu. Falsz, fausz i jeszcze raz fausz. Co miesiąc podaje się informacje o innej inwestycji tramwajowej, raz jest to tramwaj na Nowy Dwór, za chwilę na Jagodno, potem zmiana na Psie Pole. W międzyczasie pojawia się nowa linia Dmowskiego-Długa-Starogroblowa-Popowicka. Tak, nawet PKP już
  przebudowuje wiadukt na Starogroblowej. Za miesiac czy dwa będzie komunikat ,że niestety nie można budować toprowiska na tej trasie bo właśnie zauważono przed chwilą, że jest tam jeszcze jeden wiadukt do przebudowy nad Długą ale PKP na ten wiadukt nie dostała dotacji unijnych. Miasto co prawda dostało z UE w końcu 2012 roku 96 mln zł na tą inwestycję ale się obraziło że za póżno i zrezygnowało z tych pieniędzy. Same nieszczęścia przytrafiają się obecnym władzom miasta jeśli idzie o inwestycje tramwajowe. Będą chcieli zrobić tramwaj z centrum na Nowy Dwór ale okaże się,że ten wydzielony pas na Nowym Dworze po którym teraz jeżdżą autobusy już się zapada i pod tramwaje się kompletnie nie nadaje a więc remont od nowa by trzeba robić rozwalajac to co już źle zrobiono a to jednak wstyd będzie się przyznać. Ale wytłumaczenie się jakieś znajdzie a będą nim tory kolejowe po drodze na Nowy Dwór i niechęć PKP do ich likwidacji. Może ktoś wymysli że może być
  wiadukt
  dla tramwaju ale lepiej powiedzieć że to przez PKP.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.