Edukacja i nauka
Co z tymi łupkami? Studenci zapraszają do debaty
Gaz łupkowy to jeden z najbardziej kontrowersyjnych surowców energetycznych na świecie, którego złoża kilka lat temu odkryto również w Polsce. Jego zwolennicy wskazują na zyski i szansę energetycznej niezależności, natomiast przeciwnicy podnoszą argumenty ekologiczne, związane między innymi z możliwością skażenia źródeł wody pitnej w miejscach odwiertów.
Wątpliwości budzą nie tylko właściwości złóż, ale także ich wielkość – dane na ten temat jeszcze w marcu przedstawić ma Polski Instytut Geologiczny. Jednak mimo burzliwej debaty, badania opinii publicznej pokazują, że większość z nas wciąż nie wie, z czym tak naprawdę ma do czynienia. – Obraz gazu łupkowego przedstawiany do tej pory w mediach jest często zafałszowany przez ścierające się interesy różnych grup lobbingowych, które mogą zyskać lub poważnie stracić na wydobyciu – mówi Marcin Mazurczak, koordynator konferencji. – Stąd pomysł stworzenia przestrzeni do dyskusji wolnej od politycznych czy ekonomicznych zależności, która pozwoli na przedstawienie tematu z wielu perspektyw.
Konferencja ma więc charakter interdyscyplinarny, a z łupkowymi faktami i mitami rozprawią się studenci i doktoranci. Wystąpienia dotyczące technologicznych, środowiskowych, gospodarczych i politycznych uwarunkowań wydobycia gazu łupkowego podsumuje finałowa debata. To na niej postawione zostanie tytułowe pytanie: czy gaz łupkowy jest przekleństwem czy zbawieniem dla Polski? – Ogromnie cieszy mnie fakt, że tym tematem interesują się ludzie młodzi, bo pamiętajmy, że chodzi tu o ekorozwój w dłuższej perspektywie, z którego czerpać będą właśnie nowe pokolenia – podkreśla prof. Jerzy Zwoździak, opiekun naukowy wydarzenia. – Chcą wziąć przyszłość we własne ręce, a my powinniśmy nie tylko im to ułatwiać, ale też uważnie słuchać, co mają do powiedzenia.
Ostatnim punktem konferencji będą praktyczne warsztaty pod hasłem „Nie bądź (g)łupkiem! Przegląd technik manipulacyjnych używanych w debacie publicznej na temat skutków wydobycia gazu łupkowego”. Uczestnicy poznają socjotechniczne triki stosowane w przekazach medialnych i materiałach promocyjnych firm zainteresowanych wydobyciem. Na zainteresowanych czeka 30 miejsc, a udział wymaga wcześniejszego zgłoszenia na adres mailowy forum.naukowcow@gmail.com.
Konferencja odbędzie się 26 marca w Auli Głównej Politechniki Wrocławskiej, przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27. Wystąpienia prelegentów trwać będą od godziny 9:00 do 14:20, a o 15:00 rozpocznie się debata zakończona podsumowaniem konferencji. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotograficzna pt. "Wiertnie gazu łupkowego w Polsce", zlokalizowana w holu głównym. Wstęp na konferencję i wystawę jest wolny.
Pełen plan wydarzenia dostępny jest na stronie www.facebook.com/MlodziNaukowcy
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Nietypowe zjawisko nad Wrocławiem. „Słońca poboczne” nad Psim Polem [ZDJĘCIA]
26486 -
Wrocławska uczelnia po wyborach. W nowej radzie pięć osób ze świata biznesu
3327 -
Azyl w DCF. Kino oferuje bezpłatne korepetycje i pomoc przy odrabianiu lekcji
3312 -
Wrocław: Nowe gabinety dentystyczne w 3 kolejnych szkołach [LISTA]
3047 -
"Zakochanie mija po 18 miesiącach". Wrocławska chemiczka o miłości w walentynki [WIDEO]
2262
Najczęściej komentowane
-
Dopiero była zima, już jest wiosna. "To efekt globalnego ocieplenia", twierdzą naukowcy
3 -
Nowa nagroda dla naukowców na wrocławskiej uczelni. Mówią o niej "polski Nobel"
2 -
Eksperci opowiedzą o historii i skomplikowanych losach Wrocławia [HARMONOGRAM]
1 -
Ponad 12 mln zł dla naukowców. Badacze z PWr wyróżnieni
1 -
"Zakochanie mija po 18 miesiącach". Wrocławska chemiczka o miłości w walentynki [WIDEO]
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert