Biznes
Co z ubezpieczeniem samochodu po sprzedaży pojazdu?
Zawarcie umowy sprzedaży samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności przez zbywcę i kupującego. Są to obowiązki, które musimy zrealizować w określonym czasie. Dotyczą one m.in. ubezpieczenia OC. Co dzieje się z tą ochroną po sprzedaży auta? Czy nabywca może korzystać z polisy sprzedającego pojazd?
Sprzedaż auta – co dalej z OC?
Przeniesienie prawa własności do danego pojazdu wiąże się z pewnymi obowiązkami dla obu stron umowy. Na wstępie zaznaczmy, że zbywca musi przekazać kupującemu polisę OC i ta kwestia nie podlega żadnym negocjacjom. Bez względu na to, czy do końca umowy pozostał dzień, miesiąc czy prawie rok – ochrona przechodzi na nabywcę. W przypadku zakupu starszych samochodów termin obowiązywania ubezpieczenia może być jednym z czynników, które przesądzą o zakupie danego pojazdu. Jeśli ochrona kończy się za kilka dni, to wówczas nabywca będzie musiał wkrótce zawrzeć nową umowę i zapłacić za ubezpieczenie. Idealnie byłoby gdyby, gdyby polisa OC obowiązywała maksymalnie długo.
Zobacz także
Zbywca pojazd ma po przeniesieniu praw własności 14 dni na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. Do momentu, kiedy tego nie zrobi, dla towarzystwa ubezpieczeniowego pozostaje on właścicielem samochodu. Jeśli w krótkim czasie od sprzedaży nadejdzie termin zakończenia umowy OC, to wówczas otrzyma on wezwanie do opłacenia składki za nowy okres. Zgłoszenia sprzedaży pojazdu można dokonać m.in. przez internet – odpowiednie formularze znajdują się na stronach ubezpieczycieli.
Ze względu na to, że polisa jest przekazywana nowemu właścicielowi pojazdu zbywca nie otrzymuje zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy kupujący wypowie umowę.
Ubezpieczenie OC z punktu widzenia kupującego
Nabywca pojazdu nie musi zgłaszać zakupu pojazdu do ubezpieczyciela. Ma on prawo korzystać z ochrony ubezpieczeniowej, za którą zapłacił zbywca, ale z drugiej strony na niego przechodzą również zobowiązania, które wynikają z umowy. Sprzedający mógł rozłożyć płatność za ochronę ubezpieczeniową na raty. Po przeniesieniu prawa własności to kupujący otrzyma wezwanie do uregulowania należności. Nie jest jednak tak, że musi on obowiązkowo korzystać z polisy OC zbywcy. Jak najbardziej ma prawo do wypowiedzenia umowy na każdym etapie jej trwania. Wówczas jednak zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony trafi do sprzedającego. Najczęściej wypowiedzenie umowy jest nieopłacalne i nabywcy do końca korzystają z OC zbywcy.
Kupujący musi pamiętać, że ubezpieczenie samochodu otrzymane od sprzedającego będzie obowiązywać wyłącznie do końca trwania umowy. Oznacza to, że ochrona nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Kupujący może jednak korzystać z ochrony w tym samym towarzystwie. Musi jednak złożyć wniosek o zawarcie nowej umowy, zanim zakończy się obowiązująca polisa, aby nie dopuścić do przerwy w OC. Brak ubezpieczenia wiąże się z ryzykiem nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Inne obowiązki po sprzedaży pojazdu
Po przekazaniu prawa własności do samochodu strony umowy muszą dopełnić również innych formalności. Kupujący musi zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji, a sprzedający powiadomić urząd o sprzedaży. Mają oni na to 30 dni, a niedotrzymanie terminu wiąże się z ryzykiem nałożenia kary w wysokości do 1 000 zł.
Kolejny obowiązek dotyczy tylko kupującego, który musi powiadomić urząd skarbowy o nabyciu pojazdu, złożyć deklarację PCC-3 i najczęściej – zapłacić podatek w wysokości 2 proc. od wartości pojazdu. W pewnych przypadkach można go uniknąć, np. jeśli kupiliśmy samochód od firmy i została na ten zakup wystawiona faktura VAT. Na wywiązanie się z tego zadania mamy 14 dni.
Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert