Biznes
Cyfryzacja w medycynie – co dzięki niej otrzymaliśmy?
Wszyscy gołym okiem widzimy, że świat wokół nas nieustannie się zmienia. Na dobrą sprawę pokazała to nawet pandemia, gdy nagle musieliśmy przestawić swój tryb życia. Wielu Polaków pracowało wówczas zdalnie, a do tego również za pośrednictwem internetu załatwialiśmy wiele spraw drogą online. Cyfryzacja daje nam jednak znacznie więcej. Dziś przeanalizujemy, co takiego zmieniło się w ciągu ostatnich lat w medycynie.
Koordynacja lekarz-pacjent
Dobry lekarz powinien dobrze wiedzieć, co takiego dolega pacjentowi oraz znać historię jego choroby. To drugie umożliwia cyfrowe gromadzenie danych. W kilku kliknięciach medyk może sprawdzić, na co wcześniej chorowała dana osoba i jakie przyjmowała leki. Jest to również przydatne w kryzysowych sytuacjach, gdy fizyczna kopia dokumentów nie jest dostępna. Taka wiedza może czasem uratować pacjentowi życie.
W dodatku pewne czynności się w ten sposób automatyzują. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że wielu lekarzy spędza aż trzykrotnie więcej czasu na zajmowaniu się czynnościami administracyjnymi niż na leczeniu pacjentów. W przypadku Polski musimy również zwracać dużą uwagę na nasz niż demograficzny. W tej chwili wielu lekarzy, w tym cenionych specjalistów, jest w wieku przedemerytalnym. Niebawem przestaną wykonywać swój zawód i ktoś będzie musiał ich zastąpić. Problem polega na tym, że młodych Polaków jest znacznie mniej niż starszych.
Dlatego też pewnym rozwiązaniem tego problemu może być cyfryzacja. Dzięki niej lekarze pewne czynności mogą wykonywać szybciej i sprawniej. W dodatku łatwiej o uniknięcie pomyłki lub szybkie jej wykrycie. W ten sposób nie zwiększymy liczby lekarzy, ale sprawimy, że będą mogli oni poświęcać więcej czasu swoim pacjentom. Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale na pewno krok w dobrą stronę. Do tego duże korzyści dają strony pokroju e-recepta.net, ale o tym napiszemy później.
Komunikacja pomiędzy lekarzami
Ważne jest również to, aby lekarze mogli się ze sobą szybko i przejrzyście komunikować. Czasem nie są nawet potrzebne słowa. Dzięki cyfryzacji możemy zbierać dane o pacjencie w jednym miejscu. Dzięki temu jeden specjalista szybko zobaczy i oceni, co takiego ustalił jego kolega po fachu. W ten sposób łatwiej jest opracować efektywny sposób leczenia pacjentów. Jest to również dobry sposób na monitorowanie postępów i wspólną dyskusję odnośnie potencjalnych działań w przyszłości.
Tutaj również eliminujemy możliwe pomyłki. Na przykład bez dostępu do tego typu danych lekarze mogliby przepisać pacjentowi leki, które ze sobą kolidują. Dzięki temu unikamy tego typu błędów, które mogłyby okazać się destrukcyjne dla zdrowia pacjenta. Stała wymiana informacji pomaga również w ustaleniu, czy dokonuje się postęp w leczeniu.
Bezpieczeństwo danych
Musimy również wspomnieć o potencjalnych zagrożeniach. Tym z pewnością jest kwestia bezpieczeństwa danych. Wszystkie informacje zebrane o pacjentach w jednym miejscu to łakomy kąsek dla ludzi o złych intencjach. Z tego powodu muszą być one odpowiednio zabezpieczone. W dodatku musimy dopuścić ewentualność uszkodzenia danych w wyniku klęski żywiołowej, choć to ekstremalne przypadki.
Mimo wszystko uważamy, że dane cyfrowe są zdecydowanie lepsze od swoich fizycznych kopii. Te drugie ciężko się udostępnia, w dodatku mogą one zostać łatwo uszkodzone, czasem wystarczy kawa wylana na klaser z dokumentacją.
Na całe szczęście osoby pracujące nad bezpieczeństwem danych poczyniły w ostatnich latach ogromne postępy w tym zakresie. Dzięki temu ryzyko dostępu do informacji przez niepożądane osoby jest coraz mniejsze. Jest to bardzo istotne, ponieważ im dalej digitalizacja będzie postępować, tym większe będzie ryzyko.
Informacje w czasie rzeczywistym
Już teraz doszło do swego rodzaju przełomu. Smartfony czy też dedykowane urządzenia mają możliwość przesyłania lekarzowi szeregu informacji odnośnie stanu naszego zdrowia. Dziś jesteśmy w stanie monitorować swoje tętno, ocenić, czy ruszamy się wystarczająco dużo, a także na bieżąco oceniać istotne parametry naszego organizmu. Dlaczego jest to tak rewolucyjne?
Przede wszystkim w szpitalach nieustannie brakuje miejsc. Z tego powodu nie każdy pacjent może być monitorowany na miejscu. Poza tym niektórzy mają stabilny stan zdrowia i bardziej trzeba ocenić, czy nie odnotowaliśmy nagłego spadku w pracy naszego organizmu. Do takiego zadania aplikacje nadają się idealnie. Dzięki nim lekarz może w razie czego szybko zareagować, gdy tylko otrzyma powiadomienie, że dzieje się z nami coś niepokojącego. W dodatku jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają na wsiach i małych miasteczkach bez lekarza na miejscu. W ten sposób zanika nieco bariera dystansowa, a pacjenci mogą czuć się bezpieczniejsi.
E-recepta
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, recepta elektroniczna również jest warta uwagi. W teorii nie różni się ona zbytnio względem jej papierowego odpowiednika. W praktyce jednak istnieje kilka wartych uwagi zmian.
Przede wszystkim e-recepta jest znacznie czytelniejsza. Wszyscy dobrze wiemy, jaki charakter pisma potrafią mieć lekarze. Ich nieczytelny zapis recept potrafił doprowadzać do nieprzyjemnych następstw. Czasem farmaceuta wydawał bowiem zły lek pacjentowi w aptece, ponieważ był przekonany, że na recepcie została zapisana nazwa innego leku. Oczywiście były to sytuacje potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.
Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta każdy z nas może bez problemu sprawdzić historię swoich e-recept oraz dokumentację medyczną. Zobaczymy również, jakie powinno być prawidłowe dawkowanie.
Przydatne bywają również strony online, które umożliwiają pozyskanie recepty bez wychodzenia z domu. Dzięki nim zdobędziemy między innymi zwolnienie online. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężko jest udać się do lekarza po L4, gdy ledwo stoimy na nogach. Dziś nie musimy nigdzie wychodzić, ponieważ tego typu sprawy szybko rozwiążemy drogą internetową i będziemy mogli skupić się na odpoczynku i regeneracji.
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
12699 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
6857 -
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
3282 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
280
Najczęściej komentowane
-
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
1 -
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
1 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
1 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert